Účinné látky stromu ginkgo biloba? Je to jeden z najstarších pomocníkov pre naše zdravie! Objavte jej silu aj vy
Terpenické laktóny sú neoddeliteľnou zložkou listu toľko populárneho stromu ginkgo-biloba. Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o najstarší strom na tejto planéte. V nemennej podobe je tu viac ako 150 miliónov rokov, názov v slovenčine znie ginko dvojlaločné.
So stromami Ginkgo biloby sa môžeme najčastejšie stretnúť v Číne a Japonsku. Práve v Číne je tento strom nazývaný stromom dlhovekých a múdrych. Jeho výška môže dosiahnuť až 40 metrov a dožíva sa pokojne aj tisíce rokov. Čo je na Ginkgo bilobe zaujímavé? Nemá kvety ani plody, zo stromu ginka sa ale spracovávajú jeho listy v sušenej a mletej forme, a to pre ich úžasné blahodarné účinky. Extrakty z listov sa potom pridávajú do rôznych produktov, najmä do doplnkov stravy, tinktúr alebo práškov. A práve v listoch je obsiahnutá látka Terpenické laktóny, ktoré sú pre naše zdravie také prospešné.
Terpenické laktóny potešia študentov aj seniorov
Ginkgo biloba sa teší veľkému obsahu antioxidačných látok, ktoré sa objavujú vo forme flavonoidov a terpenoidov. Sú to predovšetkým terpenické laktóny, ktoré chránia bunky aj tkanivá pred poškodením voľnými radikálmi a predčasným starnutím. Čo je ale na tejto rastline skutočne pozoruhodné, je jej prirodzená podpora prekrvenia periférnych častí tela, teda prstov na rukách, na nohách a predovšetkým mozgu. Ocenia ju teda študenti pri náročných skúškových obdobiach alebo duševne pracujúci ľudia, ktorí potrebujú udržať pozornosť a rýchlo reagovať.
Ak ste zaťažení skúškovým obdobím alebo máte v práci naozaj napilno, Ginkgo biloba vám pomôže s koncentráciou, posilnením pamäte aj priestorovou orientáciou. Výťažky z listov Ginkgo biloby sú starým dobrým priateľom pre seniorov, ktorým už toľko pamäť neslúži. Pre svoje omladzujúce účinky má Ginkgo biloba nezastupiteľné miesto v kozmetickom priemysle, kde sa pridáva napríklad do rôznych gélov proti celulitíde.
Usušia sa listy a vzácny prášok je na svete
Z Ginkgo biloby používame predovšetkým listy, ktoré sa sušia a nadrvia. Potrebné množstvo stačí zaliať vodou a nechať lúhovať. Aby ste spoznali na vlastnej koži priaznivé účinky tejto rastliny, je nutné dlhodobé aj niekoľkotýždňové užívanie. Sušené listy alebo prášok z ginkga odporúčame užívať 5-7 týždňov, po ktorých sa dostavujú prvé žiaduce účinky. Ďalej sa Ginkgo dá užívať aj v podobe kapsúl, tinktúr alebo v podobe nálevu zo sušených listov stromu.
Aká je odporúčaná denná dávka terpenických laktónov?
Za odporúčanú dávku môžeme považovať podanie trikrát denne v množstve 5-10 gramov drvených listov. Tie zalejete 300 mililitrami vriacej vody a následne ponecháte 10-15 minút lúhovať. Nakoniec pripravený čaj popíjajte po dúškoch.
Majú Terpenické laktóny nejaké nežiaduce účinky, ktorých by sme sa mali obávať?
Terpenické lakoty je možné užívať aj dlhodobo. Vždy je však nutné nepresahovať odporúčanú dennú dávku. Neodporúčame ich užívanie v čase tehotenstva, pri dojčení a deťom do 3 rokov.