Zederach indický - Drvené listy
Zederach indický - Drvené listy
Zederach indický - Drvené listy
Zederach indický - Drvené listy

Zederach indický
Drvené listy

Azadirachta Indica, Zederach indický, Azadirachta indica, Neem, Pýcha Indie, Nimba
Produkt z Indie

Vždyzelený strom pochádzajúci z územia Indie, Nepálu a ďalších krajín v tejto oblasti. Strom je považovaný za najprínosnejší strom zo všetkých. Môže za to predovšetkým jeho využitie v tamojšom lekárstve, ale aj poľnohospodárstvo. Celý popis
Doručíme v utorok 27.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Pod latinským názvom Azadirachta indica sa skrýva strom menom Zederach indický. Domovinou mu sú oblasti Východu, rastie veľmi veľa v Indii, na Sri-Lanke, v Bangladéši, ale aj Pakistane. Pokiaľ má ideálne podmienky, ktoré spĺňa minimálne subtropické pásmo, dokáže vyrásť až na 35 metrov. Jeho výška sa však väčšinou pohybuje okolo 20 metrov. Spoznáme ho podľa veľmi košatej koruny s priemerom až 20 metrov, ktorú zdobia listy dlhé 5-8 centimetrov a krásne biele, príjemne voňajúce kvety. Obyvatelia prezývajú Zedrach tiež Neem, ktorý je považovaný za najprínosnejší strom zo všetkých. Prečo?
Historické zmienky o Neem sú staré až 2000 rokov. Používal sa veľmi veľa v lekárstve a liečiteľstve. Každá časť stromu je užitočná inak. Kôra sa prikladala na kožu, z listov sa varil odvar a vetvičky sa žuvali. Len pre zaujímavosť, týmto žuvaním si niektorí obyvatelia oblastí, kde Azadirachta rastie, čistí zuby dodnes. Ďalšie použitie si Neem našiel v poľnohospodárstve, pôsobí totiž ako veľmi schopný prírodný pesticíd.
Zloženie Zederachu
Najznámejšou látkou, ktorú by sme v Zedrachu našli je celkom určite B-sitosterol. Táto látka podporuje normálnu činnosť obličiek. Ďalšie látky sú niektoré silice, flavonoidy, triterpény, ale predovšetkým aj nimbin, nimbinín a nimbidín.
Účinky Neem
Zedrach sa používa v tradičnej medicíne, ale aj v tej modernej. Obyvatelia územia, kde rastie, ho využívajú každý deň.
Nežiaduce účinky
Ak budeme dodržiavať stanovené indikácie, nebude pre nás Neem nijak škodlivý. Za skupiny, ktoré by nemali užívať Zedrachu sa dajú považovať tehotné a dojčiace ženy. Rovnako, by sa mu mali vyhnúť deti.