Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Kocúrnik obyčajný - Drvené listy

Kocúrnik obyčajný
Drvené listy

Nepeta cataria, Catnip, Cataria vulgaris, Glechoma cataria
Produkt z Francie

Bylinka pôvodom pochádzajúce z horských oblastí Ázie. Toto situovanie jej však nezabránilo v rozšírení sa do celého sveta, kde je pestovaná pre svoje účinky na ľudský organizmus, ale aj na mačky. Často sa používa v bylinárstve a v chovateľstve mačiek. Celý popis
Pozor, posledný 5 Balení skladom
Doručíme v utorok 27.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Kocúrnik obyčajný je cca 60 centimetrov vysoká bylinka so srdcovitými, na okrajoch vrúbkovanými listami. Jej latinské meno znie Nepeta cataria, čo ju pomerne dobre vystihuje. Nepeta je s najväčšou pravdepodobnosťou odvodené od talianskeho mesta Nepete, kde bola v minulosti veľmi veľa pestovaná. Druhé meno, cataria, sa odvíja od účinkov, ktoré má rastlinka na mačky. Tieto štvornohé zvieratka po nej úplne šalejú. Hoci vedci uvádzajú, že zhruba 50 % mačiek je na účinky Kocurníka imúnnych, podľa všeobecných poznatkov bude toto číslo menšie. Tak ako tak je senzitivita na vôňu Kocúrnika obyčajného dedičná. Mačky sa často vyvaľujú v listoch, okusujú ich a občas aj konzumujú. Ich vôňa je pre nich opojná, spôsobuje krátku eufóriu, ktorú nasleduje dlhý útlm. S najväčšou pravdepodobnosťou má táto senzitívnosť svoje opodstatnenie. Často sa totiž stane, že mačke v kožuchu priľne pár semienok, ktoré sú tak roznášané po okolí.
Kocúrnik obyčajný, alebo Nepeta cataria, ak chceme, pochádza z horských oblastí Ázie. Toto situovanie jej nezabránilo v rozšírení po celom svete. Môžu za to predovšetkým účinky, ktoré má rastlinka na mačky, ale aj na ľudí. V minulosti sa používala na tíšenie horúčky a chrípky. Tieto funkcie pretrvávajú v niektorých tradičných medicínach až do dnes.
Kocúrnik a jeho zloženie
Táto bylinka bola vždy terčom testov a rôznych skúšok. Vďaka nich vieme, že látka zodpovedná za tú euforickú vôňu, je predovšetkým nepetalakton. Ide o organickú látku, ktorá je zaradená medzi halucinogény. Prvýkrát bola izolovaná v roku 1941 a to práve z Kocúrnika obyčajného. V listoch a stonkách by sme našli ďalšie podporné látky, ktoré pôsobia na náš organizmus. Jedná sa predovšetkým o karvakrol, tymol, vitamín C, alebo triesloviny.
Účinky Kocúrnika obyčajného
Vzhľadom k obsiahnutým látkam si môžeme účinky odvodiť. Vitamín C, napríklad posilňuje imunitný systém, čím stúpa naša obranyschopnosť voči vonkajším vplyvom. Triesloviny zase môžu pomôcť v liečbe hnačky.
Nežiaduce účinky
V priebehu používania Kocúrnika obyčajného sa všeobecne neprišlo na žiadne vedľajšie účinky. Jediné na čo si musíme dať pozor je dodržiavanie denných dávok. Ak by sme tieto dávky prekračovali, môže dôjsť k žalúdočným problémom. Kocúrnik obyčajný nie je vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy.
Dávkovanie
Denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 20-30 gramov 1-2x denne.
Ako Kocúrnik obyčajný užívať
Z drvených listov sa v ideálnom prípade varí odvar. Dávku zalejeme 350 ml horúcej vody a necháme 3-5 minút lúhovať. Odvar precedíme a pijeme. Môžeme ho prípadne dochutiť, napríklad medom.