Kocúrnik obyčajný
Drvené listy

Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Kocúrnik obyčajný - Drvené listy
Bylinka pôvodom pochádzajúce z horských oblastí Ázie. Toto situovanie jej však nezabránilo v rozšírení sa do celého sveta, kde je pestovaná pre svoje účinky na ľudský organizmus, ale aj na mačky. Často sa používa v bylinárstve a v chovateľstve mačiek. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Kocúrnik obyčajný je cca 60 centimetrov vysoká bylinka so srdcovitými, na okrajoch vrúbkovanými listami. Jej latinské meno znie Nepeta cataria, čo ju pomerne dobre vystihuje. Nepeta je s najväčšou pravdepodobnosťou odvodené od talianskeho mesta Nepete, kde bola v minulosti veľmi veľa pestovaná. Druhé meno, cataria, sa odvíja od účinkov, ktoré má rastlinka na mačky. Tieto štvornohé zvieratka po nej úplne šalejú. Hoci vedci uvádzajú, že zhruba 50 % mačiek je na účinky Kocurníka imúnnych, podľa všeobecných poznatkov bude toto číslo menšie. Tak ako tak je senzitivita na vôňu Kocúrnika obyčajného dedičná. Mačky sa často vyvaľujú v listoch, okusujú ich a občas aj konzumujú. Ich vôňa je pre nich opojná, spôsobuje krátku eufóriu, ktorú nasleduje dlhý útlm. S najväčšou pravdepodobnosťou má táto senzitívnosť svoje opodstatnenie. Často sa totiž stane, že mačke v kožuchu priľne pár semienok, ktoré sú tak roznášané po okolí.

Kocúrnik obyčajný, alebo Nepeta cataria, ak chceme, pochádza z horských oblastí Ázie. Toto situovanie jej nezabránilo v rozšírení po celom svete. Môžu za to predovšetkým účinky, ktoré má rastlinka na mačky, ale aj na ľudí. V minulosti sa používala na tíšenie horúčky a chrípky. Tieto funkcie pretrvávajú v niektorých tradičných medicínach až do dnes.

Kocúrnik a jeho zloženie

Táto bylinka bola vždy terčom testov a rôznych skúšok. Vďaka nich vieme, že látka zodpovedná za tú euforickú vôňu, je predovšetkým nepetalakton. Ide o organickú látku, ktorá je zaradená medzi halucinogény. Prvýkrát bola izolovaná v roku 1941 a to práve z Kocúrnika obyčajného. V listoch a stonkách by sme našli ďalšie podporné látky, ktoré pôsobia na náš organizmus. Jedná sa predovšetkým o karvakrol, tymol, vitamín C, alebo triesloviny.

Účinky Kocúrnika obyčajného

Vzhľadom k obsiahnutým látkam si môžeme účinky odvodiť. Vitamín C, napríklad posilňuje imunitný systém, čím stúpa naša obranyschopnosť voči vonkajším vplyvom. Triesloviny zase môžu pomôcť v liečbe hnačky.

Nežiaduce účinky

V priebehu používania Kocúrnika obyčajného sa všeobecne neprišlo na žiadne vedľajšie účinky. Jediné na čo si musíme dať pozor je dodržiavanie denných dávok. Ak by sme tieto dávky prekračovali, môže dôjsť k žalúdočným problémom. Kocúrnik obyčajný nie je vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Dávkovanie

Denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 20-30 gramov 1-2x denne.

Ako Kocúrnik obyčajný užívať

Z drvených listov sa v ideálnom prípade varí odvar. Dávku zalejeme 350 ml horúcej vody a necháme 3-5 minút lúhovať. Odvar precedíme a pijeme. Môžeme ho prípadne dochutiť, napríklad medom.

Krajina pôvodu

Ďalší formy produktu

UPOZORNENIE

Vzhľadom k nariadením Európskej únie a súčasnej legislatíve nesmieme u produktov uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patrí účinky iné, než schválené EÚ, zmienky o užívaní u niektorých produktov, alebo dávkovanie a vedecké štúdie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Nepeta cataria, Catnip, Cataria vulgaris, Glechoma cataria

PODOBNEJ TOVAR

Kocúrnik obyčajný - Prášok z listov

Kocúrnik obyčajnýPrášok z listov

 • Pôsobí na centrálny nervový systém
 • Vhodná pred spaním
 • Vhodné pri nachladnutí
4,80 €
/ 100g
Skladom
Medovka lekárska - Drvená bylina

Medovka lekárskaDrvená bylina

 • Príjemná chuť
 • Vhodná pred spaním
 • Upokojuje organizmus
2,80 €
/ 75g
Skladom
Mučenka pletní - Listy

Mučenka pletníListy

 • Podporuje kvalitu spánku
 • Priamo z pôvodných oblastí
 • Obľúbené u domorodcov
4,00 €
/ 100g
Skladom
Rozchodnica ružová - Drvený koreň

Rozchodnica ružováDrvený koreň

 • Podporuje prekrvenie tela
 • Vhodná na odvary
 • Vhodná pri strese a depresiách
Už len 3ks
5,60 €
/ 50g
Skladom