Malý lianovitý strom alebo krík, pri ktorom sa zbierajú predovšetkým korene. Obdobie zberu je na jar a niekedy aj na jeseň. Plodom je malá kôstkovica, ktorá v dobe dozrievania červená. Lístky sú dlhé od 5 do 15 cm a široké do 5 cm, sú oválne a zašpicatené. Kvety sú v zhlukoch v počte od 2 do 10 kvietkov.
Zloženie Morindy
V koreni sú obsiahnuté sacharidy, glykosidy, flavony, kardioglykosidy, triterpenoídne steroidy, aminokyseliny, organické kyseliny, anthrachinony. Ďalej obsahuje kovy ako sodík, horčík, železo, draslík, vápnik, mangán, zinok. Ďalšie prvky sú obsiahnuté skôr v kôre. Okrem toho bola identifikovaná aj prítomnosť nešpecifikovaných polysacharidov, vitamín C, živice a voľné aminokyseliny.
Účinky
Tradičná čínska medicína hovorí, že koreň Morindy pôsobí na meridiány obličiek a pečene. V obličkách posilňuje silu Yin, ktorá má vplyv na reprodukčné funkcie a uľavuje od opuchov dolných končatín. Yang v obličkách, nedostatok Yangu sa prejavuje erektilnou dysfunkciou, menštruačnými problémami, stratou plodnosti a bolesťami dolných končatín. Koreň celkovo pôsobí pri zlom trávení, zníženej funkcii imunitného systému, dýchacích ťažkostiach, vysokom krvnom tlaku. To všetko vychádza z poškodenej harmónie meridiánu obličiek. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, čím podporuje imunitné reakcie v boji s infekciami. Vďaka podpore funkcie obličiek zvyšuje vylučovanie krvnej plazmy a čistenie krvi. Dokáže znížiť citlivosť nervového prenosu a pôsobí ako analgetikum, či slabé antireumatikum.