Pakost smradľavý

Účinky Pakosta

Pakost smradľavý je bylinou, ktorá nemá príliš lichotivý druhotný názov. Pri trhaní uvoľňuje bylina nepríjemnú arómu a listy po rozemnutí medzi prstami zapáchajú. Pri sušení ale aróma rastliny slabne a možno ju bez problémov užívať vo forme odvaru. Pakost môžete vyskúšať na zlepšenie a podporu sexuálneho zdravia. Svoje nezastupiteľné miesto má v ľudovom liečiteľstve a používa sa vnútorne aj zvonka.

Účinné látky

Sušený Pakost má slabý pach a chutí horko. V byline nájdete výrazné zastúpenie týchto látok: horčinu (geraniin), silice, triesloviny, živicu, organické kyseliny a geraniové červeno. A práve látka geraniin môže za horkú chuť byliny. Množstvo silíc so sušením znižuje. Pakost tiež obsahuje vitamíny (C a B) a minerály (vápnik, horčík).

Nežiaduce účinky

Pakost smradľavý neužívajte pri precitlivenosti na túto rastlinu. Vnútorne sa neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, konzultujte užívanie byliny so svojím ošetrujúcim lekárom. U citlivých jedincov môže aróma Pakosta vyvolať odpor a pocit na zvracanie. Ak je to aj váš prípad, popíjajte čaj po dúškoch.

Pre koho je Pakost vhodný?

Bylinu Pakost môžu vyskúšať muži aj ženy pre zvýšenie sexuality.

Kombinácia s ostatnými bylinami

Pakost je často súčasťou bylinných zmesí a skvele sa dopĺňa so Zlatobylom, Lipkavcom, Prietržníkom alebo Ihlicou tŕnistou. Aj Zlatobyľ má horkastú chuť, preto sa nebojte odvar z Pakosa a Zlatobyla osladiť medom.

Zdravotné účinky
  • Prispieva sexuálnemu zdraviu

Kúpte si Pakost smradľavý

Všetko dôležité už viete. Pokiaľ nechcete pokračovať v čítaní skôr herbárových informácií, je na čase vyskúšať produkt na vlastnej koži.
Forma produktu Kúpiť

Čo ďalšie by ste ešte mali vedieť o Kakostu?

Popis Pakosta

Pakost smradľavý patrí do čeľade kakostovitých. Pri tejto jednoročnej rastline sa spočiatku objavujú prízemné listy a po odumretí je nahrádza niekoľko vystúpavých až poléhavých stoniek s výškou od 10 do 50 cm. Z byle vyrastajú ochlpené troch až päťpočetné listy, ktoré majú zelenú farbu s fialovým až karmínovým nádychom. Päťpočetné kvety sú väčšinou ružové až karmínové, ojedinele aj biele. Pakost kvitne od mája do októbra. Pach vydávajú nielen listy, ale aj plody v zobanitom tvare.

História a zaujímavosti

Pakost smradľavý sa vyskytuje na celom území Česka, najmä v nížinách a horských oblastiach ihličnatých a listnatých lesov. Rastline vyhovujú tienisté a stredne bohaté pôdy a naraziť na ňu môžete vo vlhkých roklinách, zatienených sutinách alebo na rumoviskách. Pakostu sa darí takmer po celej Európe, v Číne, Japonsku, Severnej Afrike, na Kanárskych ostrovoch aj v oblastiach Severnej Ameriky.

Pakost je tradičnou bylinou ľudových liečiteľov, ktorí ju pridávajú do hojivých mastí a verí, že pomáha s otehotnením. Predmetom zberu je hlavne kvitnúca vňať. Účinky tejto byliny poznali už starovekí Gréci. Pakost si môžete vypestovať aj sami a usušiť ho v tieni pri teplotách do 40 stupňov Celzia. Usušenú bylinu uchovávajte na tmavom mieste v uzavretých nádobách.

Už viete o Kakostu smrdutom všetko?


Výživový doplnok nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí. Nie je určené pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Vzhľadom na nariadenia Európskej únie a súčasnú legislatívu nesmieme pri produktoch uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patria neschválené zdravotné účinky, alebo vedecké štúdie.

PlaBio s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČO: 03945294