Účinky Pakosta
Pakost smradľavý je bylinou, ktorá nemá príliš lichotivý druhotný názov. Pri trhaní uvoľňuje bylina nepríjemnú arómu a listy po rozemnutí medzi prstami zapáchajú. Pri sušení ale aróma rastliny slabne a možno ju bez problémov užívať vo forme odvaru. Pakost môžete vyskúšať na zlepšenie a podporu sexuálneho zdravia. Svoje nezastupiteľné miesto má v ľudovom liečiteľstve a používa sa vnútorne aj zvonka.
Účinné látky
Sušený Pakost má slabý pach a chutí horko. V byline nájdete výrazné zastúpenie týchto látok: horčinu (geraniin), silice, triesloviny, živicu, organické kyseliny a geraniové červeno. A práve látka geraniin môže za horkú chuť byliny. Množstvo silíc so sušením znižuje. Pakost tiež obsahuje vitamíny (C a B) a minerály (vápnik, horčík).
Nežiaduce účinky
Pakost smradľavý neužívajte pri precitlivenosti na túto rastlinu. Vnútorne sa neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, konzultujte užívanie byliny so svojím ošetrujúcim lekárom. U citlivých jedincov môže aróma Pakosta vyvolať odpor a pocit na zvracanie. Ak je to aj váš prípad, popíjajte čaj po dúškoch.
Pre koho je Pakost vhodný?
Bylinu Pakost môžu vyskúšať muži aj ženy pre zvýšenie sexuality.
Kombinácia s ostatnými bylinami
Pakost je často súčasťou bylinných zmesí a skvele sa dopĺňa so Zlatobylom, Lipkavcom, Prietržníkom alebo Ihlicou tŕnistou. Aj Zlatobyľ má horkastú chuť, preto sa nebojte odvar z Pakosa a Zlatobyla osladiť medom.