Sortiment

Diéta

Späť do slovníka

Čo znamená pojem diéta?

V dnešnej dobe si veľa z nás pojmom diéta ihneď spojí chudnutie. Ale nie je tomu tak. Diéta neoznačuje iba úpravu stravy za účelom redukcie váhy.

Slovo diéta (diaita) pochádza zo starovekého Grécka a už Hippokrates týmto slovom označoval príjem stravy a tekutín, ktorý je riadený a má presne daný účel. Tento účel môže byť zachovanie zdravotného stavu takého, aký je, ale aj jeho zmena a zlepšenie. V kúpeľoch, liečebniach a ďalších zdravotníckych zariadeniach sa môžete stretnúť s označením diéta aj u racionálnej čiže normálnej stravy.

Základné rozdelenie diét

Môžeme sa stretnúť s desiatkami rôznych diét, ktoré môžeme v základe rozdeliť do nasledujúcich skupín
 1. Nemocničné diéty
 2. Redukčné diéty
 3. Delená strava
 4. a ďalšie diéty
Nemocničné diéty sú diéty stanovené lekárom alebo nutričným terapeutom. Sú to diéty, s ktorými sa môžete stretnúť pri pobyte v kúpeľoch a iných liečebných zariadeniach. Tieto diéty sú štandardne označené číslicami napr.: č.1 diéta kašovitá (pri úraze v ústnej dutine, akútnom vredovom stavu žalúdka, po operáciách tráviaceho ústrojenstva a pod.), č. 2 diéta šetriaca (po operáciách žalúdka, pri poruchách tráviaceho systému a pod. ), č. 3 diéta racionálna (určená pacientom, u ktorých nie je potrebná zvláštna úprava stravy), č. 4 diéta žlčníková a ďalšie. Nemocničných diét v tomto základnom rozdelení je dohromady 14..

Redukčná diéta je diétou nízkoenergetickou a slúži k zníženiu hmotnosti jedinca. U redukčných diét je potrebné sledovať množstvo jednotlivých výživných látok, ktoré prijímame. Sledujeme príjem energie, tukov, sacharidov, bielkovín, cholesterol, vlákninu, minerálne látky a tiež je dôležitý príjem tekutín. Redukčné diéty sa ďalej delia podľa množstva prijímanej energie. U týchto diét je potreba vnímať svoje telo a nezabúdať na dôležité minerálne látky, vlákninu a vitamíny, ktorých prísun telo potrebuje. Vždy je vhodná konzultácia s lekárom alebo nutričným poradcom, ktorý vám diétu pomôže zostaviť.

Delená strava vychádza z toho, že jednotlivé potraviny vyžadujú v tráviacom trakte odlišný spôsob spracovania. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín potrebujú prostredie kyslé, ale pri potravinách, ktoré obsahujú sacharidy, je tomu presne naopak. Ak sa tieto látky trávia spolu, nemôže dôjsť k ich optimálnemu rozkladu a dochádza k uvoľňovaniu látok, ktoré nie sú vhodné pre správne fungovanie organizmu a môžu byť príčinou nadbytočných kilogramov.

Medzi ďalšie diéty môžeme zaradiť diéty, ktoré slúžia na vylúčenie niektorých potravín z jedálnička napr. z dôvodu potravinových alergií (celiakia, intolerancia laktózy a pod.) Alebo z dôvodov filozofického, alebo spoločenského presvedčenia jedinca.
Žena obalená krajčírskym metrom
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar
Zlatobyľ obyčajný - Vňať

Zlatobyľ obyčajnýVňať

 • Stimuluje obranyschopnosť
 • normalizuje menštruáciu
 • Pomáha pri bolestiach kĺbov
4,00 €
/ 100g
Skladom
Šalvia lekárska - Bylina

Šalvia lekárskaBylina

 • Podporuje imunitný systém
 • Antioxidačné účinky
 • Podporuje trávenie
Už len 4ks
4,00 €
/ 150g
Skladom
Africký ovocný čaj - Ovocná zmes z kúskov dužiny

Africký ovocný čajOvocná zmes z kúskov dužiny

 • Lahodná ovocná chuť
 • Prevonia každé ráno
 • Príjemné aróma
2,80 €
/ 50g
Skladom
Krpčiarka šípolistá - Extrakt z listov s 20 % Icariinu v prášku

Krpčiarka šípolistáExtrakt z listov s 20 % Icariinu v prášku

 • Známe po stáročia
 • Priamo z pôvodných oblastí
 • Výhodné balenie
14,40 €
/ 20g
Skladom