Čo sú horčiny
Horčiny sú prírodné látky rôzneho chemického zloženia a výraznej horkej chuti. Ide o bezdusíkaté látky tvorené kyslíkom, vodíkom a uhlíkom. V liečebných dávkach nie sú škodlivé a nemajú žiadne vedľajšie účinky.
Názov horčiny priamo nesúvisí s chemizmom látok, ktoré chutia horko. Horké sú napríklad rastliny palina, horec, zemežlč. Ďalej sú to tiež jedovaté alkaloidy, ako je chinín, brucín, strychnín alebo určité druhy glykozidov.
Horčiny - latinsky amara, sú prírodné látky rozmanitého chemického zloženia. Pri podávaní v terapeutických látkach majú za úlohu povzbudiť vylučovanie žalúdočných tráviacich štiav bez toho, aby vyvolali vedľajšie účinky.
Horčiny sú obsiahnuté predovšetkým v rastlinách. Rastliny, ktoré vykazujú veľké množstvo horčín, sú nazývané čeľadí horkovitých - Gentianaceae, ďalej sú vo veľkom množstve obsiahnuté v rastlinách hviezdicovitých - Asteraceae a hluchavkovitých Lamiaceae. Z týchto rastlín sú potom predovšetkým vyrábané tinktúry, ktoré sa predpisujú pre užitie pred jedlom. Najčastejšie používané horčiny sa počítajú artabsín a absintín z paliny, ďalej knicínu, loganínu, genciopikrínu, kondrangínu a marrubiínu.
Horčiny v umelom prevedení
Ak si kúpite doplnok stravy, často sa môžete stretnúť s obsahom Horčiny. Obsiahnuté sú hlavne v doplnkoch stravy pre dobré trávenie. Obsiahnuté horčiny v potravinových doplnkoch dráždia chuťové bunky a vďaka tomu podporujú tvorbu slín. Následne prispievajú k lepšiemu tráviacemu procesu. V žalúdku a reflexne pôsobením na sliznicu zvyšujú tvorbu tráviacich enzýmov aj žalúdočných kyselín. Horčiny ďalej pôsobia na svalstvo tráviaceho traktu a urýchľujú trávenie potravy.
Horčiny pri liečbe zažívacích ťažkostí
V modernej medicíne sa horčiny podávajú pri anorexii, spojenej s nedostatočnou tvorbou slín a žalúdočných štiav. Ďalej sa podávajú pri chronických zápaloch žalúdočnej sliznice - gastritíde alebo pri dyspepsii či hypoacidite - zníženej tvorbe žalúdočnej kyseliny.
Horčiny sa tiež podávajú pri liečbe hnačkových ochorení a pre podporu sekrécie žalúdočných štiav. Vyskytujú sa aj v liekoch na podporu správnej činnosti pečene, žlčových ciest a žlčníka.
Horčiny a ich výskyt
Horčiny sa hojne vyskytujú v plodoch žeriavu, púpave, marinke vonnej, sedmokráske, materinej dúške, šalvii, koreňu omanu pravého, espomskej soli, černobyľu, jablčníku všeobecnom, listoch zbehovca plazivého, čakanke všeobecnej, dvojzube trojlistom, váche trojlistej a už spomínanej paline. Veľké množstvo horčín obsahuje napríklad chmeľ alebo rebríček.
Horčiny môžeme nájsť tiež v rastline rukoly, čakanke, endívii, artičokov, ružičkovej keli, cikorke a žltom grapefruitu.
Horčiny pod názvom amarum sa vyskytujú prevažne v bylinných zmesiach, čajoch a tinktúrach čiže alkoholových výťažkoch. Stretnúť sa s nimi môžeme tiež v nápojoch, napríklad v toniku, kde je obsiahnutý chinín, alebo v likéroch. Tonik sa neodporúča užívať počas tehotenstva alebo dojčenia.
Horčiny a ich pôsobenie na zdravie
- podporujú zdravie srdca a žalúdka
- aktivujú parasympatikový nervový systém
- pôsobia na zvýšenie vylučovania tráviacich štiav
- zlepšujú trávenie a chuť k jedlu
- regulujú činnosť pankreasu, žalúdka, pečene a žlčníka
- spúšťajú tok tráviacich štiav
Horčiny a rozdelenie do 3 skupín
- Čisté horčiny (latinsky amara pura) - sú horké látky, obsiahnuté v pomerne samostatnom množstve v bylinke. Tieto horčiny povzbudzujú činnosť tráviacich orgánov. Veľké množstvo horčiny obsahuje zemežlč, horec a vachta
- Horčiny aromatické (latinsky amara aromatica) - tu sú horčiny naviazané na vonné látky v bylinke. Ak sú horčiny naviazané na vonné látky, jedná sa o horčiny aromatické. Tieto horčiny obsahuje palina, puškvorec a rebríček. Horčiny v týchto rastlinách majú okrem horkej chuti tiež výraznú vôňu, silne ovplyvňujú funkciu pečene, tráviaceho traktu a žlčníka.
- Horčiny ostré (latinsky amara acria) - horčiny sú viazané na ostro chutiace (pôvodné) látky. Tieto látky majú laktónovú štruktúru a nejde ich rozdeliť medzi alkaloidy alebo glykozidy, chutnajúce tiež veľmi horko. Obsiahnuté sú v zázvoru alebo v korení.
Horčiny na záver
Tieto látky pôsobia reflexne na vnímanie chuti. Keď je ochutnáme, uvedú sa do chodu žiadané procesy v tele. Z týchto dôvodov nie je potrebné užívať horčiny v umelom stave, teda vo formách tabliet.
Tip na čajové bylinky
Pri zažívacích ťažkostiach vypite šálku čaju pred každým jedlom, pripraveného z 10 g čakanky, jablčníka, zemežlče a vachty trojlistej.
Pre posilnenie obranyschopnosti odporúčame pripraviť čaj zo zmesi rebríčka, archangeliky, ovsa, puškvorca, šalvie, kapucínka, a to po 20 g. Táto zmes nie je tak horká, vyniká však silnou arómou.