Vitamín B3 prispieva ku krajšej a zdravšej pokožke. Má tiež dôležitý vplyv na naše zdravie!
Vitamín B3 sa v prírode označuje súhrnne hneď dvojicou kyselín. Jedná sa o
kyselinu nikotínamidovú a
nikotínovú. Patrí rovnako ako ostatné vitamíny B do
B-komplexu, preto je aj on vo
vode rozpustný a
tepelne nestabilný. Najdôležitejší je pre
metabolickú premenu v našom tele, súvisiacu so získaním energie.
Aké najdôležitejšie účinky má Vitamín B3 na naše zdravie?
Vitamín B3 bol v posledných rokoch podrobený najrôznejším výskumom, z ktorých vyplynulo, že sa jedná o dobrého pomocníka pri boji so
znížením hladiny cukru v tele.
Niacín totiž pomáha proti nízkej hladiny
HDL cholesterolu, ktorý je známy práve u diabetes.
Vitamín B3 chráni bunky, ktoré tvoria inzulín v pankrease. Tým
pomáha pri liečbe cukrovky.
Vitamín B3 je skvelým pomocníkom pre tých, ktorí dbajú o svoj vzhľad. Keďže ide o vitamín rozpustný vo vode, používa sa pri
výrobe krémov a kozmetických doplnkov. Je dobrým pomocníkom pri
liečbe akné a ďalších kožných ochorení. Ďalej tiež pomáha zadržiavať vodu v koži a tým pádom je naša pokožka hebká a pružná.
Vitamín B3 je neoddeliteľnou súčasťou pre
premenu jedla na energiu. Bez tohto vitamínu naše telo nedokáže optimálne premieňať tuky, bielkoviny a cukry na energiu.
Niacín tiež pomáha
aktivovať receptory v našom mozgu, ktoré podporujú
spánok. Má upokojujúce účinky, preto je skvelým pomocníkom pre najrôznejšie
duševné problémy. Za depresiami najčastejšie stojí nedostatok hormónu
serotonínu. Ten potrebuje pre tvorbu
tryptofán, ktorý sa vytvára tiež za pomoci
Vitamínu B3.
Vitamín B3 zlepšuje priechod krvi do mozgu a tiež bojuje proti zápalovým ochoreniam mozgových buniek. Ľudia s depresiou by mali teda jesť viac jedla s väčším obsahom niacínu.
Ktoré potraviny sú prírodným zdrojom Vitamínu B3?
Vitamín B3 nájdeme v najrôznejších potravinách. Ľudia, ktorí dbajú na pestrú stravu, zvyčajne majú tohto vitamínu dostatok. Pre tých, ktorí sa cítia často unavení a podráždení, odporúčame zvýšiť hladinu niacínu. Ideálnym variantom je zvýšiť príjem hydinového mäsa, strukovín a pečene. Bohatým zdrojom Vitamínu B3 a ďalších "béčok" sú pivovarské kvasnice, kuracie prsia, údený losos, tuniak, otruby, arašidy, celozrnný chlieb a šošovica.
Dobrou správou je, že si náš organizmus dokáže tento vitamín vyrobiť sám. Potrebuje mať ale dostatok tryptofánu, čo je aminokyselina, ktorá sa nachádza v mlieku a vajciach. Ak budete jesť mliečne potraviny, telo sa o výrobu niacínu samo postará.
Ako spoznať nedostatok Vitamínu B3
Vitamín B3 je hojne zastúpený v najrôznejších potravinách. Ak však neholdujete pestrej strave, môže dôjsť k jeho nedostatku, ktorý sa môže prejaviť najrôznejšími zdravotnými problémami.
Nedostatok Vitamínu B3 spôsobuje tzv.
pelagru, čo je systémové ochorenie, ktoré sa prejavuje ekzémami, hnačkami a poruchami nervového systémov. Ak máte len menší nedostatok tohto vitamínu, môže dochádzať k bolestiam hlavy či tráviacim ťažkostiam.
Vitamín B3 a jeho nežiaduce účinky. Kedy je potrebné sa obávať predávkovania?
Vitamín B3 sa v našom tele
neukladá, preto je nutné ho pravidelne telu dodávať, ideálne formou pestrej stravy. Tu je veľmi nepravdepodobné, že by mohlo dôjsť k nežiaducim vedľajším účinkom alebo jeho predávkovaniu. Táto situácia môže nastať vtedy, ak prijímate
niacín formou
doplnkov stravy. Ak nedodržiavate odporúčané dávkovanie uvedené na obale výrobku, môžu sa objaviť tieto nežiaduce účinky:
- bolesť hlavy
- alergické reakcie
- svrbenie kože
- srdcové problémy
- zvracanie a malátnosť
- nízky tlak
- celková únava
Odporúčaná denná dávka vitamínu B3
Odporúčaná denná dávka Vitamínu B3 sa u žien a mužov líšia. Kým ženám sa odporúča prijať okolo 14 mg niacínu, muži by mali prijať za deň okolo 18 mg niacínu. Ženy, ktoré dojčia, majú potrebu vitamínu vyššia. Odporúča sa okolo 20 mg. Vitamín je dôležitý aj pre deti. Deti do 8 rokov by mali prijať okolo 6 mg, od 8 rokov potom okolo 10 mg.