Vitamín B6

Späť do slovníka

Vitamín B6 stojí za našou krásnou a dobrou náladou. Má však priaznivé účinky na naše svaly. V čom inom nám ešte pomáha?

Vitamín B6 je neoddeliteľnou súčasťou skupiny B komplexu. Občas mu prezývajú tiež pyridoxín. Ide o vitamín rozpustný vo vode a zodpovedá za tvorbu hemoglobínu, červeného krvného farbiva. Stojí tiež za neustálou prácou metabolizmu bielkovín a glukózy, ktoré potrebujeme pre správne fungovanie svalov pri športe, ale aj počas celého radu ďalších denných činností.
Prvýkrát bol objavený v roku 1932 a od tej doby sa o ňom vedci dozvedajú stále nové veci. Je neustále skúmaný a pripisujú sa mu ďalšie a ďalšie pozitívne účinky pre naše telo. Už vieme, že je vitamín B6 najviac spájaný so správnou funkciou nášho metabolizmu a tiež sa podieľa na tvorbe serotonínu v mozgu.
Pre naše telo je vitamín B6 jednoducho nenahraditeľný. Potrebujeme ho každý deň, a preto pre nás zohráva významnú úlohu. Potrebujeme ho napríklad pri pohybe, výrobe energie a pre správne prúdenie krvi.
Pyridoxín je tiež dôležitý pri udržiavaní zdravého nervového systému a hladiny cukru v krvi. Dokonca tiež uľahčuje od bolesti a zlepšuje náladu. Vitamín B6 je dôležitý pre metabolizmus aminokyselín a sacharidov. Béčko tiež pomáha pri produkcii neurotransmiterov, dôležité je pre dobrú komunikáciu nervových buniek medzi sebou.

Vitamín B6 označuje 3 pyridínové deriváty, a to:

  • pyridoxol - pyridoxín
  • pyridoxal
  • pyridoxamín

Kde najviac je vitamín B6 obsiahnutý?

Vitamín B6 je vo veľkom množstve obsiahnutý v potrave. Ak patríte medzi tých, ktorí dbajú na správnu skladbu jedálnička, potom sa nemusíte obávať nedostatku tohto vitamínu. Najviac obsiahnutý je v chudom hovädzom mäse, a to cca 0.7 mg na 100 g mäsa. Vysoký podiel vitamínu B6 majú tiež vnútornosti, konkrétne pečeň. Ďalej je obsiahnutý v bravčovom mäse, makrelách, droždí, vajciach, banánoch, avokáde, mrkve, kapuste, špenátu, keli a v zelenine všeobecne. Významným zdrojom sú aj orechy, obilniny a celozrnné pečivo.

Aké sú príznaky pri nedostatku vitamínu B6

Hoci je vitamín B6 hojne zastúpený v prirodzenej strave, u mnohých ľudí sa lekári stretávajú s jeho nedostatkom. Často sa potom objavujú najrôznejšie zdravotné komplikácie pri jeho nedostatku. Rizikovou skupinou sú ľudia s chorobou pečene, obličiek a u niektorých alkoholikov.

Jedním z najčastejších príznakov nedostatku vitamínu B6 je napríklad:

Únava a nedostatok energie - Vitamín B6 je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, ktoré pomáhajú po celom tele dobre cirkulovať kyslík a tým sme potom plní energie. Nedostatok vedie k ospalosti a strate energie.
Suché a popraskané pery - ľudia trpiaci na nedostatok vitamínu B6 sa stretávajú so suchými a popraskanými perami a kútikmi. Tie sú boľavé a krvácajúce. V tomto prípade odporúčame začať s užívaním výživového doplnku B komplexu od prvotných počiatkov.
Kožné vyrážky - Červené vyrážky na tele, svrbenie kože a pokožky hlavy môžu mať na svedomí práve nedostatok tohto vitamínu B6. Tento vitamín totiž pomáha syntetizovať kolagén v tele, ktorý je hlavným pilierom pre zdravú pokožku.
Oslabenie imunity - Nedostatok vitamínu B6 môže mať za následok pokles tvorby bielych krviniek, ktoré pomáhajú imunitnému systému.

Komu odporúčame zvýšené množstvo vitamínu B6

Zvýšené nároky na konzumáciu vitamínu B6 majú tehotné a dojčiace ženy. Rovnako by si jeho hladinu mali strážiť športovci alebo ženy užívajúce antikoncepciu. Významným vitamínom je pre ľudí trpiacich celiakiou. Odporúčaná dávka sa teda pohybuje od 0,3 mg (deti). U dojčiat by mal byť príjem do 0,6 mg denne. U väčších detí to je potom zhruba 1 až 1,6 mg denne až po 1,6 mg (dospelí), resp. 2,2 mg (tehotné a dojčiace).


Ryby sú bohaté na vitamín B6

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar