Zinok

Späť do slovníka

Čo je zinok

Zinok je prvok, ktorý je v ľudskom organizme obsiahnutý v gramových množstvách. Denná spotreba sa počíta v miligramoch. Túto látku telo potrebuje pre podporu imunitného systému, pomáha k zlepšeniu stavu kostí, nechtov a vlasov. Napomáha tiež metabolizmu makroživín a mastných kyselín.

Zinok má podobnú funkciu v ľudskom organizme ako železo. Nájdeme ho vo všetkých orgánoch v tele. Najvyššia koncentrácia je v hormónu inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch - bunkách pankreasu. V tejto oblasti má nezastupiteľnú úlohu pri regulácii metabolizmu cukrov v ľudskom tele.

Zinok tvorí takzvané inzulínové molekuly. Pri poruchách tohto mechanizmu sa spúšťa jedna z najviac vyskytujúcich sa civilizačných chorôb - cukrovka, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí býva spájaný práve s cukrovkou. Je to dané tým, že zinok sa tiež vo veľkej koncentrácii nachádza v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pokiaľ nastane znížená hladina zinku v ľudskom tele, ktoré je narušené poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza k poruchám zraku.

Vplyv zinku na ľudský organizmus

Zinok je dôležitou zložkou pre udržanie krásnej a zdravej pleti, nechtov a vlasov. Pre optimálnu funkciu zinku treba ho podporiť s horčíkom a vápnikom. Používa sa na liečbu neplodnosti, pomáha predchádzať vyčerpaniu, depresiám a spomaľuje proces starnutia.

Nedostatok zinku

Pokiaľ je v ľudskom organizme nedostatok tohto minerálu, dochádza k nebezpečným ochoreniam. Medzi najhoršie je spomalenie bunkového delenia, rastu a zvýšenie vplyvu voľných radikálov na bunky, ktoré potom vedú najčastejšie k vyrážkam, poruchám videnia za šera, sklonom k infekciám, zápalom kože pod. U dospievajúcich sa v tomto prípade objavuje akné. U dospelého človeka môže dôjsť k neplodnosti spôsobenej poruchami spermií a semenníkov. Ak sa prísun zinku zvýši, všetky spomínané prejavy by mali ustúpiť.

Pri nedostatku zinku dochádza tiež k zhoršeniu nálady a nadmernej únave. Prvými príznakmi nedostatku zinku je nadmerné lámanie nechtov, vypadávanie vlasov a problémy s pleťou a pokožkou, na ktoré sa zle hoja aj malé poranenia. Ďalšie príznaky nedostatku zinku sa prejavujú zhoršením sluchu, pamäte a zraku. Nedostatok zinku v čase dospievania môže mať vplyv na zlý rast a narušenie pohlavného vývoja.

Odporúčaná denná dávka zinku

U dospelého človeka je správna hodnota zinku asi dva gramy. Denná spotreba je okolo 8,5 mg. Deti majú dennú spotrebu okolo 5-7 mg. Tehotné ženy potom potrebujú 20 - 25 mg a vrcholoví športovci a rizikové skupiny potom 25 mg a viac. Ak sa denná spotreba zinku dostane nad hodnotu 30 mg, je nutné vyvážiť túto hodnotu s 2-3 mg medi, pre zabránenie narušenia ich pomeru.

Predávkovanie zinkom

Predávkovanie zinkom sa považuje požitie viac ako 170 mg zinku za jediný deň. Predávkovať sa možno tiež zvýšenou dennou dávkou dlhodobým užívaním. Tento stav však hrozí len výnimočne, a to za predpokladu, že sa užívajú potravinové doplnky. Prvé príznaky predávkovania sa prejavujú bolesťami brucha, hnačkami a zvracaním. Pri výraznom predávkovaní môže dôjsť k zlyhaniu obličiek.

Zinok v čase tehotenstva

Tehotné ženy by denný prísun zinku mali zvýšiť na 20 mg. Dojčiacim ženám sa odporúča denný prísun zvýšiť až na 25 mg denne. Pri užívaní zinku prostredníctvom doplnkov stravy sa poraďte najskôr so svojím lekárom.

Zinok pre vegetariánov

Vegetariáni by si mali strážiť hladinu zinku v krvi v prípade, že zo svojho jedálnička vyčlenia tiež bielkoviny. Zinok sa v rastlinnej strave viaže práve na bielkoviny. Vegetariáni získavajú zinok prostredníctvom celozrnných obilnín, ktoré je nutné konzumovať vo väčšom množstve. Pozor na vlákninu, ktorá spomaľuje jeho vstrebávanie.

Nepostrádateľný minerál pre športovcov

Počas potenia je z tela vyplavované veľké množstvo zinku. Ak pravidelne posilňujete alebo športujete, nezabúdajte na zvýšený prísun tohto minerálu. Už dvojhodinový tréning môže pripraviť vaše telo o jeho podstatné rezervy.

Zinok v potravinách

Zinok sa vyskytuje v živočíšnej a rastlinnej strave. Nájdeme ho predovšetkým vo vločkách, pšenici, pšeničnej múke, slnečnicových semienkach, maku, strukovinách, prírodnej ryžu, hubách, pivovarníckom droždiu, žĺtkoch a v mäse. Najvyššie dokáže telo spracovať zinok z živočíšnych zdrojov.

Hlavné zdroje zinku:
  • ovsené vločky
  • vnútornosti, predovšetkým pečeň
  • zelenina, ideálne mix, napríklad zeleninové smoothie
  • bežná pestrá strava
  • kôrovce a mäkkýše
  • ustrice
  • mliečne výrobky

Zinok a jeho vplyv na imunitný systém

Imunita dostáva hlavne v období jesenných a zimných mesiacov výrazne zabrať. Pre telo je boj s chorobami spôsobenými baktériami alebo vírusmi ohromnou záťažou. Keď dôjde k ochoreniu, v organizme sa aktivuje imunitný systém. Každá súčasť tohto systému sa snaží aktívne bojovať proti pôvodcovi. Najdôležitejšou zložkou pre imunitný systém sú biele krvinky, napríklad B a T-lymfocyty, makrofágy a NK bunky. Zinok prispieva k ich posilneniu a správnej funkcii. V prípade nedostatku zinku dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Dostatok zinku pomáha predchádzať apoptóze - bunkovej samovražde. Vďaka správnemu množstvu zinku v tele je reakcia imunitného systému na rôzne ochorenia rýchla a silná.

Prijímajte zinok efektívne

Nedostatok zinku sa môže prejaviť paradoxne aj pri vyváženej strave. Nedostatok môže byť zapríčinený napríklad jeho zníženým vstrebávaním, na ktorom sa môže podpísať mnoho faktorov. Medzi najčastejšie príčiny je považované pravidelné užívanie alkoholu, priemyselné spracovanie potravín, hormonálna antikoncepcia, užívanie určitých druhov liekov, zvýšený príjem vlákniny v cereáliách a špenáte, nadmerná konzumácia tukov a cukrov či výrobky z bielej múky.

Ak máte príjem zinku dostatočný, či už z pestrej stravy alebo pomocou doplnkov stravy, je potrebné sa zamerať aj na dostatočný prísun jeho transferov (nosičov). Tie pomôžu nášmu organizmu lepšie tento minerál využiť. Skvelou voľbou je v tomto ohľade napríklad kyselina orotová, obsiahnutá v mledzive a mlieku. Táto kyselina je dôležitá nielen pre správne vstrebávanie zinku, ale aj ostatných minerálov, stopových prvkov a kovov.


Zinok v potravinách

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar