Účinky Špargle Šatavari
Špargľa racemosus, zvaná Šatavari, je príbuzná nášej špargle. Darí sa jej hlavne v Indii a Austrálii a chutí sladko-horko. Vyskytuje sa najmä v nadmorskej výške okolo 1 300 až 1 400 m. n. m. Tento druh špargle sa používa pre vyladenie niektorých funkcií nášho tela. S čím všetkým vám pomôže a prečo ju konzumovať každý deň? Špargľa Šatavari zlepšuje rôzne oblasti vášho zdravia: predmenštruačný komfort, menštruačný komfort, menopauzálny komfort a trávenie. Nespavcovia ocenia to, že zvyšuje kvalitu spánku.
Účinné látky
Špargľa Šatavari obsahuje vyvážený pomer prírodných látok. Jej konzumáciou dodáte telu fytoestrogény, steroidné saponíny, bielkoviny, triesloviny, slizy a škroby. Zastúpené sú v ňom tiež esenciálne mastné kyseliny a vitamín A. Špargľa ďalej zásobuje telo antioxidantmi a minerálmi: zinkom, mangánom, meďou, vápnikom, kobaltom a horčíkom.
Nežiaduce účinky
Produkty zo Špargle Šatavari sú obľúbenými prírodnými doplnkami žien. Nebolo preukázané, že by mal tento druh špargle nejaké vedľajšie účinky. Napriek tomu musíme zdôrazniť, že je vždy lepšie skonzultovať užívanie špargle s ošetrujúcim lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo ste tehotná alebo dojčiaca žena.
Pre koho Špargľa Šatavari vhodná?
Ako sme už načrtli, Špargľu Šatavari si zamilovali dospelé ženy všetkých vekových generácií, najmä menštruujúce ženy a dámy prechádzajúce menopauzou. Nie nadarmo je táto rastlina považovaná za "ženskú rastlinu". Vyskúšať ju ale môžu aj muži s rozladěným trávením alebo s nedostatočnou kvalitou spánku. Zároveň je prínosná pre ľudí žijúcich v meste, ktorí potrebujú zvýšený príjem antioxidantov.
Kombinácia s ostatnými bylinami
Špargľu Šatavari môžete skombinovať s ďalšími rastlinami, napríklad Angelikou čínskou, zázvorom alebo Ašvagandou.