Užívanie a dávkovanie
Špargľa racemosus má aj ďalší názov - Šatavari. Slúži k zlepšeniu menopauzálneho komfortu a ku skvalitneniu spánku.
Vyskúšajte prášok zo Šatavari, ktorý sme naplnili pre ľahšie užívanie do kapsúl. Denne užívajte 3 kapsule a zapite dostatočným množstvom vody. V každej kapsuli nájdete 700 mg sušeného špargle. Komu kapsule nevyhovujú, ten môže skúsiť nasledujúci postup: oddeľte časti kapsúl od seba, rozmiešajte prášok v pohári vody a vypite. Prášok môžete tiež pridať do pokrmov..
Obecné informácie
Špargľu racemosus na našom území nenájdete. Pochádza z Ázie, kde sa do súčasnej doby pestuje. Indickí ľudoví liečitelia ju využívajú na rôzne zdravotné neduhy a vyskúšať ju môžete napríklad pre zlepšenie trávenia. Ženy si ju považujú a prezývajú rastline "Kráľovná bylín pre ženy". Špargľa čiže Šatavari je nenápadný ker s popínavými výhonkami, kmeňom obsypaným tŕňmi, drobnými lístkami a ružovými kvetmi. Celá rastlina sa suší a vyrába sa z nej prášok, ktorý sa plní do kapsúl, poprípade sa rovno pridáva do pokrmov.
Túto Špargľu zakúpite čerstvú hlavne v ázijských krajinách. Pri svojich cestách po Ázii narazíte na Špargľu racemosus v Indii, Nepále a na Srí Lanke. Vyskytuje sa v nadmorskej výške okolo 1 300 metrov a uchytáva sa v piesočnatých až skalnatých pôdach. Vyskúšajte Šatavari, ktorý v preklade znamená "Tá sa sto manželmi". Tento názov je viac ako výrečný. Prášok z tejto rastliny má smotanovú farbu a mierne horkú chuť so sladkým dozvukom. Niektorí ju pridávajú do mlieka s medom, ktoré horkú chuť čiastočne neutralizuje.