Účinky Veroniky
Veroniku lekársku (Veronica officinalis) iste poznáte z videnia aj vy. Rastie po celom Česku v nížinách, ale naraziť na ňu môžete aj vo vyšších polohách. Niekto považuje rastlinu za burinu, ale zasvätení ľudia a bylinkári vedia, že Veronika má liečebné vlastnosti. K čomu všetkému sa používa? Budete prekvapení, keď vám prezradíme, že normalizuje funkciu dýchacieho systému a funkciu obličiek. Ďalej zlepšuje stav pokožky, zrýchľuje hojenie rán a zvyšuje kvalitu relaxácie. Ľudoví liečitelia by vám prezradili oveľa viac účinkov a odporučili by vám pridávať mladé vňate do jarných šalátov a polievok.
Účinné látky
Veronika s ľudovým pomenovaním Veronika, Prítržník, Pršidlo alebo Búrka obsahuje hneď niekoľko účinných látok. Nesmieme zabudnúť spomenúť triesloviny, glykozid aukubin s horkou chuťou, organické kyseliny, horčiny, saponíny, silice, živicu a vitamín C. V neposlednom rade stoja za pozornosť prírodné steroly a flavonoidy.
Nežiaduce účinky
O Veronike sa traduje, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Nesmie sa ale presiahnuť jeho odporúčané denné dávkovanie. Veronika je považovaná za bezpečnú bylinu a môžu ju dokonca užívať aj tehotné a dojčiace ženy. Napriek tomu odporúčame nastávajúcim a dojčiacim mamičkám a chorým ľuďom, aby sa o Veronike poradili so svojím ošetrujúcim lekárom.
Pre koho je Veronika vhodná?
Bylina Veronika lekárska preukáže výbornú službu ľuďom s poranenou pokožkou. Vyskúšať ju môžu aj pracovne vyťažení ľudia, ktorí si dokážu urobiť čas na relaxáciu a chcú prehĺbiť odpočinok. Vo forme čaju ju môžu popíjať aj osoby s obličkovými a dýchacími problémami. Zachutí všetkým vekovým kategóriám a báť sa jej nemusí žiadne pohlavie.
Kombinácia s ostatnými bylinami
Veroniku lekársku môžete užívať samotnú alebo ju skombinovať s ďalšími bylinami, napríklad s vňaťou prasličky, horčiaka vtáčieho či zemežlča. Umiešame si tiež zmes z Veroniky a koreňa Lopúcha, listov slezu, koreňa Prvosienky, vňate Tymiánu, koreňa Kostihoja či listov Podbela.