Veronika lekárska zľudovela pod názvom Veronika. Celá rastlina sa zbiera od júna do augusta a používa sa napríklad na normalizáciu funkcie dýchacieho systému.
Užívanie a dávkovanie
Ochutnajte z Veroniky čaj, ktorý si pripravíte behom pár minút nasledujúcim spôsobom: 1 lyžičku (3 - 3,5 g) prelejte 250 ml vriacej vody, zakryte pokrievkou a nechajte lúhovať 15 minút. Následne čaj sceďte a vypite. Neprekračujte dávku 5 gramov drvenej byliny denne. Čaj môžete použiť aj na obklady alebo ako kloktadlo.
Obecné informácie
Táto trváca bylina z čeľade jitrocelovitých sa vyskytuje v nížinách aj vo vyššie položených oblastiach. Veronika lekárska našla uplatnenie v ľudovom liečiteľstve. V čase kvitnutia sa zbiera celá vňať, vysuší sa pri nízkych teplotách a predáva sa ako jednodruhový čaj alebo sa pridáva do zmesí. Rastlina v čase kvitnutia dorastá do dĺžky až 60 cm a kvitne modrofialovými kvetmi. Stonka je skôr poliehavá až plazivá a rašia z nej vajcovité až kopijovité listy so zúbkovanými okrajmi. Celkom je Veroniky v Česku asi 30 druhov, po Európe a Ázii približne 150 druhov.
Rastline sa darí aj v pôdach, ktoré sú chudobné na živiny. Objavuje sa v lesoch, na lúkach, pasienkoch, trávnikoch aj medziach. V niektorých lokalitách ju ľudia považujú za burinnú rastlinu, ale nemalo by sa zabúdať na to, že má liečebné účinky: zrýchľuje hojenie rán a zvyšuje kvalitu relaxácie. V minulosti ľudia pridávali jarné vňate do šalátov a polievok alebo z nich lisovali čerstvú šťavu. Bylina sa môže užívať aj dlhodobo a nemá preukázané žiadne vedľajšie účinky. Veroniku skladujte v uzatvárateľnej sklenenej nádobe alebo v papierovom sáčku na suchom a tmavom mieste.