Zoznámenie s rastlinou Vrcholák pravý
Vrcholák pravý je tropický strom, ktorý dorastá až 35 metrov. Mimoriadne sa mu darí vo vlhkom subtropickom a tropickom podnebí. Vyskytuje sa najmä na Arabskom polostrove, Indii, Madagaskaru, Srí Lanke alebo Filipínach. Charakteristická je pre neho bielo-ružová kôra, ktorá sa používa v ajurvédskej terapii. Listy Vrcholáka dosahujú dĺžku až 40 cm. Na liečebné účely sa využívajú plody rôznorodého tvaru, ktoré pripomínajú peckovici.
Zloženie Vrcholáka pravého
V plodoch sa nachádza mnoho účinných látok, z ktorých je najvýznamnejšou látka haritaki. Nechýbajú v nich ani glykosidické deriváty, kumaríny, flavonoidy, humínové kyseliny, luteolín, alebo terflavin A.
Účinky Vrcholáka pravého
Vrcholák pravý je po tisícročia neoddeliteľnou súčasťou ajurvédskej medicíny. Táto rastlina veľkou mierou prispieva k zlepšeniu zažívacích problémov a vykazuje antibakteriálne, protizápalové a antimykotické vlastnosti. Plody ďalej
- pomáhajú pri liečbe herpesu
- odstraňujú toxíny, najmä z močových ciest a tráviacej sústavy
- pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny systém
- harmonizujú psychiku a posilňujú nervový systém
Vedľajšie účinky Vrcholáka pravého
Vrcholák pravý nemá žiadne preukázané vedľajšie účinky. Napriek tomu sú jeho plody nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti. V prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí konzultujte užívanie Vrcholáka so svojím lekárom .
Dávkovanie Vrcholáka pravého
Odporúčaná denná dávka je 4-5 kapsúl denne. 2 kapsule ráno pred raňajkami a 2-3 kapsule pred obedom.
Vhodné kombinácie
Niektoré rastliny sa môžu kombinovať s inými bylinami, čím dôjde k zosilneniu účinkov. Vrcholák má však natoľko silné pôsobenie, že nepotrebuje pomoc ostatných bylín.