Aksamitník - Drvené listy
Aksamitník - Drvené listy
Aksamitník - Drvené listy
Aksamitník - Drvené listy

Aksamitník
Drvené listy

Tagetes lucida, Pericón, Mexican mint marigold, Mexican tarragon
Produkt z Mexika

Prastará bylina vyskytujúca sa predovšetkým v oblastiach strednej Ameriky. Jej nápaditý a krásny vzhľad len vyváži použitie, ktoré ponúka. Už starí Aztékovia poznali a používali túto rastlinku vo svojich rituáloch. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Aksamitník by sme latinsky nazvali Tages lucida. Jedná sa o kríkovitú rastlinku vyskytujúcu sa predovšetkým v oblasti strednej Ameriky (Mexiko). Na prvý pohľad je nenápadná, 18-30 centimetrov vysoká rastlina s lineárnymi 5-8 centimetrovými listami. Bez problémov by sme ju však spoznali v období kvitnutia, kedy ju zdobia krásne žlté kvety s hnedastým ohraničením. Aj keď je jej prirodzený výskyt situovaný v subtropickom a tropickom pásme, veľmi dobre sa aksamitníku darí aj u nás. Práve vďaka vzhľadu a ľahkému pestovaniu si ho môžeme zasadiť aj doma v záhradke.
V minulosti bol aksamitník hojne využívaný aj v iných oblastiach, než v záhradkárstve. Starí a múdri Aztékovia si dobre uvedomovali jeho význam. Bol súčasťou rituálov a obradov. Keď si spomeniete na zlatistý prášok, ktorý sme mohli vidieť v niekoľkých filmoch, ako sa fúka do tváre obeti rituálu, tak Vám prezradíme, že súčasťou tejto zmesi bol aj drtený aksamitník. Vďaka jeho účinkom sa Aztékovia prenášali do iného, spirituálneho sveta.
Zloženie
Aksamitník síce neobsahuje žiadnu známu látku, vďaka ktorej by sme si mohli hneď uvedomiť to, ako účinkuje, ale aj tak môžeme pár látok spomenúť. Listy obsahujú napr. anetol, chavikol, kumarín a estragol.
Tagetes Lucida, Autor: Yakovlev Alexey Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 2.0