Mozog pracuje, aj keď spíme a zaslúži si dovolenku. Využite 30% zľavu na BrainUP

Alchemilka

Účinky Alchemilky

O Alchemilke všeobecnej sa traduje, že je to bylinka vhodná pre ženské obtiaže. V minulých dobách sa hojne využívala v ľudovom liečiteľstve, a aj v súčasnosti sa na ňu nazerá ako na liečivú rastlinu. Alchemilka zlepšuje predmenštruačný a menštruačný komfort, osviežuje telo svojimi tonizačnými účinkami, upravuje rozladené trávenie a zlepšuje stav kĺbov a kostí. Na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať a listy, z ktorých sa pripravuje odvar s horkastou chuťou. Rastlina sa pridáva do čajových zmesí a odporúča sa napríklad pri redukčnej diéte. Vyskúšať ju môžete aj ako kloktadlo. Kedy piť alchemilkový čaj? Najmä v čase menštruácie, tehotenstva a dojčenia.

  • Alchemilka a menštruácia: rastlina je ideálnym pomocníkom pri problémovom priebehu menštruácie.
  • Alchemilka a otehotnenie: Alchemilku je možné užívať pre podporu otehotnenia.
  • Alchemilka v tehotenstve: bylina blahodarne pôsobí na maternicu.
  • Alchemilka a dojčenie: odvar je možné popíjať aj v období dojčenia.

Účinné látky

Alchemilka a jej účinky sú naozaj pozoruhodné. Bylina vďačí za svoju slávu prírodným látkam. V rastline sa nachádzajú triesloviny (až 8%), horčiny a silice a nechýba v nej ani kyselina salicylová a toľko dôležitý vitamín C pre boj s vírusmi. Odvarom z Alchemilky zásobujete organizmus antioxidantmi, minerálnymi látkami a fytohormónami. Práve fytohormóny prispievajú k zdraviu žien. Pre zachovanie maximálneho podielu účinných látok sa Alchemilka suší v tieni v slabých vrstvách.

Nežiaduce účinky

O Alchemilke sa traduje, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že nie je celkom vhodná pre ľudí so zvýšenou zrážanlivosťou krvi alebo chudokrvnosťou. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach alebo v období tehotenstva sa poraďte o užívaní Alchemilky so svojím ošetrujúcim lekárom.

Pre koho je Alchemilka vhodná?

Ako sme už v úvode načrtli, bylina Alchemilka je odporúčaná ženám, ktoré sa snažia otehotnet, prechádzajú tehotenstvom alebo dojčia. Vyskúšať by ju mali tiež menštruujúce ženy a ženy v prechode. Odvar si môžu dopriať ale aj muži, najmä ak trpia zlým trávením. Alchemilka preukáže skvelú službu tiež ľuďom s kĺbovými problémami.

Kombinácie s ostatnými bylinami

V čase redukčnej diéty skombinujte Alchemilku s Mätou, Saturejkou či Trebuľkou. Proti menštruačným kŕčom sa mnohým ženám osvedčila kombinácia Alchemilky s Rebríčkom. Pre zdravie ženských orgánov pite zmes Alchemilky s Maliníkom, ktorý zároveň uľaví pri menštruačných bolestiach.

Zdravotné účinky
  • Zlepšuje (pred) menštruačné komfort
  • Zlepšuje stav kĺbov a kostí
  • Osviežuje telo
  • Zlepšuje trávenie

Kúpte si Alchemilku

Vše důležité již víte. Pokud nechcete pokračovat ve čtení spíše herbářových informací, je na čase vyzkoušet produkt na vlastní kůži.
Forma produktu Kúpiť

Čo ďalšie by ste ešte mali vedieť o Kontryheli?

Popis Alchemilky

Bylinka Alchemilka patrí do čeľade ružovitých a patrí medzi vytrvalé byliny. Charakteristický je pre ňu dlhý podzemok, v ktorého dolnej časti vyrastajú okolo stonky prízemné ružice rapíkatých listov. Zatiaľ čo spodná strana listov je ochlpená, na vrchnej strane sú listy lysé. Stonka je v hornej časti konárov. Rastlina kvitne drobnými žltozelenými kvetmi od mája do septembra. Na bylinu by ste natrafili nielen v Európe, ale aj v oblastiach Ázie a Severnej Ameriky. V ľudovom liečiteľstve sa rastlina nazýva "Husacia nôžka", "Kontík" alebo "Rosička".

História a zaujímavosti

Alchemilke sa mimoriadne darí na lúkach, pramenisku, u potokov a vo svetlých lesoch. Rastlina má dosah až do Himalájí a Grónska. Bylinu poznali už v stredoveku a tradovalo sa o nej, že má nezastupiteľnú úlohu v elixíru mladosti. Vo Švédsku ľudia ukladajú sušenú rastlinu pod vankúš, aby rýchlejšie zaspali. Niektorí používajú odvar z Alchemilky proti vráskam.

V minulých storočiach vešali ľudia bylinu do stavení. Verili, že ich ochráni pred bleskami. Nezadaní ľudia ju nosili ako amulet pre privolanie lásky a vetkávala sa do venčekov družičiek. Babky bylinkárky ju podávali neplodným ženám. Z Alchemilky sa dá pripraviť aj masť zo zmesi rozpusteného kokosového oleja a hŕstky čerstvo pokrájanej vňati. Zmes sa prehreje 20 minút na miernom ohni a uchováva v téglikoch.

Už viete o Alchemilke všetko?


Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.