Opis byliny Artičok
Až narazíte na latinský názov Cynara cardunculus, potom vedzte, že sa jedná o bylinu Artičok. Tejto teplomilné trvalce sa mimoriadne darí v Stredomorí, kde sú vhodné podmienky pre jej rast. Z artičoka sa využívajú takmer všetky časti. Nedozreté úbory sa konzumujú ako zelenina a listy slúži predovšetkým na liečebné účely. Stonka artičoka dorastá až výšky 1,5 metra a v letnom období rozkvitá modrým kvetom. Široké listy obsahujú mnoho šťavy a rastú do tvaru ružice. Táto bylina neznesie mrazy pod -10 stupňov Celzia a ku svojmu životu potrebuje dostatočne vlhkú pôdu s vysokým podielom živín. Artičok si môžete skúsiť vypestovať aj sami v parenisku, pričom dostatočne silné a odrastené rastliny sa presádzajú v máji do voľnej pôdy.
Čo v artičoku nájdeme?
Pre výrobu prášku z artičoka sa využívajú hlavne sušené listy. Ak by sme sa bližšie pozreli na zloženie artičoka, našli by sme v ňom cenné prírodné látky, ktoré blahodárne pôsobia na mnoho oblastí ľudského zdravia. Obsahuje rad vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou pre správne fungovanie vášho organizmu. Artičok je bohatým zdrojom vlákniny, bez ktorej by ste mali problémy s trávením a vylučovaním. Ak teda radi skúšate nové bylinné produkty pre svoje zdravie, stojí bylina Artičok za odskúšanie. Spoznajte, aký pre Vás bude mať prínos!
Účinky artičoka
Tak ako každá bylina, aj Artičok účinkuje na celý rad ľudských neduhov. Pôsobí komplexne na Vaše telo, čo oceníte pri detoxikácii. Budete sa po nej cítiť jednoducho skvele, zvlášť ak nedodržiavate príliš zdravý životný štýl. Jej účinky pocítite aj na svojom tráveniu. Nebudete toľko trpieť plynatosťou a lepšie strávite prijatú stravu. A ak vás na jar trápi peľ z rozkvitnutých stromov a rôzne alergie, môžete touto prírodnou cestou eliminovať nepríjemné alergické príznaky. V zime naopak lepšie odoláte všadeprítomným vírusom a baktériám, najmä ak častejšie podliehate prechladnutiu a sezónnym chorobám.
Vedľajšie účinky užívania
Artičok nemá žiadne vedľajšie účinky, napriek tomu by jeho užívanie vždy mali skonzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom ľudia so zdravotnými problémami a tehotné a dojčiace ženy.
Aká dávka je tá správna?
Prášok z artičoka užívajte pravidelne, aby ste využili jeho maximálne účinky. Odporúčaná denná dávka je 2 - 3 gramy prášku (2-3 odmerky 1g). Pre odváženie budete potrebovať digitálnu váhu alebo iné vhodné náčinie.
Ako najlepšie užívať?
Až odvážite dennú dávku artičoka, zamiešajte ho do 200 ml tekutiny, najlepšie do vody alebo čaju. Prášok môže byť použitý ako príchuť alebo doplnok do rôznych pokrmov. Má špecifickú, mierne horúcu a horkú chuť, ktorá môže prispieť k obohateniu chuti jedál.
Kombinácia pre zvýšenie efektivity
Artičok pôsobí natoľko účinne a silno, že ho nemusíte kombinovať s ďalšími prírodnými produktmi.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Cynara cardunculus, Alcachofa, Alcaucil, ALE, Artichaut, Artichaut Commun, Artichoke Extract, Artichoke Fruit, Artichoke Leaf, Artichoke Leaf Extract, Artischocke, Cardo, Cardo de Comer, Cardon d Espagne, Cardoon, Cynara, Cynara cardunculus, Cynara scolymus, Garden Artichoke, Gemuseartischocke, Globe Artichoke, Kardone, Tyosen-Azami