Okolo roku 1940 sa svet dozvedel o "novom" doplnku pre stravu. Je ním Mladá pšenica. Prečo je slovo "nový" v úvodzovkách? Pretože zase tak nový nie je. Už pred viac ako 5000 rokmi o Mladej pšenici vedeli starí Egypťania a obyvatelia Mezopotámie. Obľúbili si ju predovšetkým pre jej účinky a schopnosti. Postupom času na ňu ludstvo zabudlo. Potom ale prišla Ann Wigmore. Táto vedkyňa zasvätila život zeleným potravinám,medzi ktoré Mladá pšenica neodmysliteľne patrí. Bez Ann by sme o nej pravdepodobne ani nevedeli. Sama pšenicu užívala a popisovala účinky, ktoré na nej mala. Vďaka tomu sú jej výroky často citované aj v dnešnej dobe. Dokázala tak preukázať pôsobenie na náš organizmus.
Samotná výroba Mladé pšenice nie je nič jednoduché. Rastlina sa musí pokosiť, keď dorastie výšky cca 30 centimetrov. Po pokoseniu sa odšťaví a vysuší. Kritickým bodom je samotné sušenie. Ak by sa zvolila moc vysoká teplota, došlo by k zničeniu všetkých blahodarných látok a enzýmov. Pšenica sa tak suší pozvoľna pri teplotách okolo 31 stupňov celzia. Vďaka tomu si zachová všetky látky. Aké to sú?.
Čo vo 100g Mladé pšenice nájdeme?
Energia |
300kcal |
Bielkoviny |
22g |
Sacharidy |
40g |
Tuky |
2g |
Chlorofyl |
300mg |
Obsah tabuľky nie je presný, pretože každý druh pšenice má trochu iné nutričné hodnoty. Ale aj tak sa od nich môžeme odraziť. Farmakologicky dôležité sú pochopiteľne vitamíny, ktorých obsahuje pšenica pomerne dosť. Narazíme tak na vitamíny C, B2, B3, B5, B12, E, ale aj K. Okrem vitamínov nás budú zaujímať aj stopové prvky akými je napríklad horčík, vápnik, draslík a ďalšie. Podstatné sú aj aminokyseliny (agrnin, alanín ....). Ďalej by sme narazili na veľmi dôležitý chlorofyl, alebo enzýmy, o ktorých si povieme niečo za okamih. Ako teda všetko dohromady pôsobí?
Účinky Mladé pšenice
Vzhľadom k spomínaným látkam si môžeme prezradiť pár účinkov. Je ním napríklad boj proti voľným radikálom. Ten zabezpečuje predovšetkým chlorofyl, ktorého je vo pšenici veľké množstvo. Tým pádom sa zlepšuje naša obranyschopnosť, ktorú potrebujeme čím ďalej tým viac. Obsah vitamínov, predovšetkým vitamínu C, k tomu ešte prispieva. Rovnako tak aj obsah aminokyselín a enzýmov. U enzýmov sa na chvíľku zastavíme. Mladá pšenica totiž obsahuje enzým zvaný Lypáza. Ten je zodpovedný za trávenie tukov, čo je jeden z účinkov, ktorým prispieva Mladá pšenica pre štíhlu postavu. Účinkov je pochopiteľne viac, my sa teraz pozrieme na tie pre nás využitelnějš.
Pomoc pri zápaloch čriev
Štúdia z roku 2002 skúmala účinky Mladej pšenice na chorobu zvanú Kolitída. Prejavuje sa opuchom a bolesťami brucha. Štúdia bola podporená pokusy na skupine ľudí, ktorým bola podávaná šťava z Mladej pšenice. Išlo o takzvanú dvojito slepú štúdiu, kedy ani doktori nevedeli, komu je podávané placebo a komu nie. U výsledných 26 pacientov došlo k zlepšeniu zdravotného stavu a potlačeniu prejavov choroby. To zažila aj Ann Wigmore, ktorá kolitídou tiež trpela a pomocou svojho objavu sa jej podarilo chorobu zdolať.
Chudnutie a Mladá pšenica
Ako sme už spomenuli, enzýmy v Mladej pšenici fungujú ako podpora pri trávení tukov. Isté výskumy enzymologa E. Howella preukázali, že obézni ľudia majú oveľa menej enzýmov pre trávenie tukov, než ľudia bežné postavy. K tomu si pripočítame fakt, že Mladá pšenica dodáva veľa potrebných živín, ktoré často počas diét nedopĺňame. Podporujeme tak zdravé chudnutie, ktoré má menšie sklony k JoJo efektu, alebo k takzvanému vlčiemu hladu. Existujú aj štúdie, ktoré sa zameriavali na účinky Mladej pšenice vzhľadom k chudnutiu. Dosiahlo sa výsledkov, avšak treba dodať, že bola razantne obmedzená strava.
Nežiaduce účinky Mladé pšenice
Nemôžeme len chváliť a mali by sme sa tak zoznámiť s možnými vedľajšími účinkami. Možno nás to prekvapí, ale tie neboli pri Mladej pšenici preukázané. Môžu sa objaviť hnačky, alebo nevoľnosť. To je však klasická reakcia, ktorá je spôsobená detoxikáciou nášho organizmu. Po pár dňoch by mali tieto účinky odznieť. Jediné skupiny, ktoré by mali konzultovať užívanie so svojim lekárom sú tehotné ženy, dojčiace ženy a ľudia s dlhodobou liečbou.