Zoznámenie s rastlinou Palina pravá
Palina pravá s alternatívnym názvom Strieborník horký sa vyskytuje skoro po celej Európe, v severnej Afrike a Severnej a Južnej Amerike. V našich končinách by sme na neho narazili v teplých oblastiach na vápnitých a dusíkatých pôdach. Na liečebné účely sa využíva celá rastlina, ktorá má horkastú arómu. Palina dorastá do výšky 50 až 150 cm a kvitne od júla do augusta. Jej účinky poznali už v starovekom Egypte a Grécku.
Zloženie Paliny pravej
Pri chemickom rozbore by sme v Paline našli 0,5% silíc a éterický olej absintol. Tieto oleje obsahujú terpenické alkoholy. Okrem toho by sme v Paline našli horčiny, triesloviny a ďalšie telu prospešné látky.
Účinky Paliny pravej
Drvená bylina Palina pravá pôsobí blahodárne na ľudí, ktorí trpia nechutenstvom alebo ich trápi nadúvanie. Celkovo by sme mohli povedať, že harmonizuje zažívanie. To ale nie sú jediné pozitíva tejto byliny. Ďalej:
- vie si poradiť so zápalovými ložiskami v tele
- prispieva k lepšiemu tráveniu
- dokáže posilniť oslabený organizmus
- poradí si so zápalmi žalúdka
- podporuje tvorbu žalúdočných kyselín
Vedľajšie účinky Paliny pravej
Palina pravá je dobrým sluhom aj zlým pánom. Vyhnúť by sa jej mali tehotné a dojčiace ženy a osoby, ktoré trpia žalúdočnými vredmi. Ak máte nejaké zdravotné problémy, poraďte sa o Paline so svojím lekárom.
Dávkovanie Paliny pravej
Upozorňujeme vás, aby ste neprekračovali dennú dávku, ktorá činí 3 – 5 gramy drvenej Paliny.
Spôsob použitia Paliny pravej
Drvenú Palinu zalejte vriacou vodou a nechajte ju 10 minút lúhovať. Potom odvar sceďte a popíjajte ho po dúškoch.
Vhodné kombinácie
Palina sa dá kombinovať s jednou bylinou, ktorá tiež pôsobí na žalúdočné ťažkosti: puškvorcom všeobecným. Táto bylina podporuje tvorbu žalúdočných štiav a uľavuje pri kŕčovitých bolestiach.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Artemisia absinthium, Absinthium, Absinthe wormwood, Wormwood, Common wormwood, Grand wormwood, Stříbrník hořký