Saturejka záhradná je jednoročná bylina, ktorú si môžete vypestovať na svojej záhrade alebo zakúpiť v sušenom, drvenom stave.
Užívanie a dávkovanie
Použitie Saturejky na prípravu čaju: čaj z tejto bylinky vám dodá poriadnu dávku antioxidantov. Saturejka účinkuje tým spôsobom, že podporuje trávenie a imunitný systém. Jednu lyžičku sušenej byliny prelejte 250 ml horúcej vody a nechajte 10 minút odstáť. Jedna lyžička Saturejky sa rovná zhruba 3 až 3,5 gramu drvenej byliny. Denne vypite dva až tri šálky, najlepšie pred jedlom. Z odvaru zo Saturejky si môžete pripraviť aj obklady alebo bylinnú kúpeľ.
Obecné informácie
Saturejka sa stala obľúbenou bylinou starých Rimanov, ktorí ju používali ako afrodiziakum, vyrábali z nej ocot a dochucovali s ňou omáčky. Saturejka dorastá do výšky až 50 cm a darí sa jej na slnečných a skalnatých stráňach v oblastiach Čierneho mora, južnej Európy a východného Stredomoria. Stonka v spodnej časti drevnatí a vyrastajú z nej až 3 cm podlhovasté listy tmavo zelenej farby. Bylina kvitne od júla do septembra drobnými fialovými až bielymi kvetmi. Vňať sa zbiera v období kvitnutia a následne sa suší a drví.
Využitie Saturejky v kuchyni: použitie Saturejky v kuchyni je široké a hodí sa do mäsitých pokrmov, jedál zo strukovín, zeleninových pokrmov, šalátov, polievok, omáčok a nátierok. Bylina je neoddeliteľnou súčasťou provensálskeho korenia. Recepty so Saturejkou dohľadáte na internete a inšpirovať sa môžete aj rôznymi videonávodmi. Korenie Saturejky nie je v Česku toľko rozšírené, ale je súčasťou stredomorskej kuchyne na Balkáne, v Taliansku a vo Francúzsku. Traduje sa, že Saturejka nosená vo vačku posilňuje myseľ.