Popis rastliny Vilcacora
Uncaria tomentosa čiže Vilcacora je mohutná peruánska liana o neuveriteľnej dĺžke 20 - 30 metrov. Stretnúť sa môžete aj s jej ďalším názvom - Mačací pazúr, ktorý si vyslúžila podľa háčkových tŕňov. Týmito "pazúry" sa rastlina zachytáva o kôru stromov a šplhá po nich hore. Vilcacore sa darí v amazonských pralesoch v nadmorskej výške 600 - 2000 metrov a na liečebné účely sa používa zdrevnatená kôra, korene a listy. Táto plazivá liana so silným stonkom má žilkaté a oválne vajcovité listy s dĺžkou 5 - 9 cm a so šírkou 7 - 9 cm. Listy prekrývajú hnedú lodyhu a malé výhonky pokryté jemným páperím. Kvety rastliny sa farbí do žlta až do oranžova a plody v tvare vačku schovávajú semená o rozmeroch cca 3 mm. Vilcacora rastie vo vlhkých tropických pralesoch i subtropických lesoch Brazílie, Peru, Venezuely, Kolumbie, Panamy či Bolívie. Rastlina patrí do rodu marenovitých. Do Európy sa Vilcacora dostala v 80. rokoch minulého storočia a zaradila sa na druhé miesto vo svetovej obľúbenosti medzi peruánskymi bylinami.
Čo vo Vilcacore nájdeme?
Vilcacora má vysoký obsah účinných látok, pre ktoré je cenená ľuďmi zo všetkých kontinentov. Bohato sú v nej zastúpené alkaloidy, ktoré nabudí organizmus, posilní ho v boji proti infekciám a celkovo povzbudí imunitný systém. Ďalej sa v nej nachádzajú rôzne typy kyselín, látky s miernejší biologickou aktivitou a rastlinné steroidy. Za zmienku stojí tiež flavonoidy a rôzne vitamíny a minerály. Rastlina je známa aj pre svoj protizápalový efekt. Dokáže udržať organizmus vo skvelej kondícii a zničiť voľné radikály pomocou silných antioxidantov.
Účinky Vilcacory
Vilcacora má pozoruhodné účinky. Pôsobí protizápalovo, antisepticky a údajne má protinádorové vlastnosti. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a ako imunostimulant sa v Peru používa viac ako 2 tisíc rokov. Už domorodí indiáni vilcacorou ošetrovali hlboké rany a používali ju na zápaly močového ústrojenstva alebo kĺbové ochorenia. Indiáni kmeňa Cashibo v Peru jej nahrádzajú antikoncepciu. Vo vode uvarí korene rastliny a výluh dávkujú ženám v priebehu menštruácie, a to po dobu troch mesiacov. Údajne im pitná kúra spôsobí na 3 - 4 roky sterilitu. Vilcacora si poradí s radom civilizačných chorôb a uľaví pri nachladnutí. Zároveň urýchľuje zotavenie po chorobách alebo po pôrode. Vyskúšať ju môžete aj na chronický únavový syndróm alebo pri rôznych zápaloch a infekciách. Do svojho domova by ju mali tiež vpustiť seniori sa zábudlivosťou alebo ľudia, ktorí preťažujú svoj pohybový aparát.
Vedľajšie účinky užívania
Vilcacora nie je určená tehotným a dojčiacim ženám a deťom do 3 rokov. Jej užívanie by mali skonzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom ľudia so zdravotnými problémami, najmä s nízkym krvným tlakom alebo so srdcovou nedostatočnosťou.
Aká dávka je tá správna?
Každý deň si môžete dopriať 3 gramy prášku z kôry tejto výnimočnej rastliny. Ak chcete účinky Vilcacory dôkladne spoznať a preskúmať, začnite na nižšej dávke a vysledujte, ako na Vás pôsobí.
Ako najlepšie užívať?
Prášok nevyžaduje žiadnu zvláštnu prípravu. Tri odmerky (1 odmerka = 1 gram) prášku zmiešajte v pohári s vodou a vypite.
Doplnok stravy
Upozornenie: Výživový doplnok nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladovanie: Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Herbe a crochets, Cat's Claw, vilkakora, kočičí dráp, unkárie, Uňa de Gato, Vilcacora, cat´s claw, griffe du chat, liane du Pérou, life-giving vine of Peru, Samento, uncaria guianensis, uňa de gatu, Katzenkralle, czepota puszysta, zwyczajowo vilcacora, Uncaria tomentosa