V ľudovom liečiteľstve sa využívajú samičie šišky chmeľu otáčavého. Šištice upokojujú, zlepšujú trávenie a zvyšujú kvalitu spánku.
Užívanie a dávkovanie
Urobte si na upokojenie alebo pred spaním chmeľový čaj. Zalejte 2 vrchovaté lyžičky (3 - 5 g) drvených šištíc 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Čaj sceďte a zjemnite medom jeho horkú chuť. Šištice môžete skombinovať s valeriánou a medovkou. Popíjajte 2 až 3 šálky denne alebo 1 pred spaním.
Obecné informácie
Chmeľ otáčavý je známy tiež ako Červeňák, Chmeľová špargľa alebo Zeleňák. Chmeľ je náchylný na pleseň chmeľovú a na roztočca chmeľového a poľnohospodári ho musia ošetrovať postrekmi. Česko patrí medzi svetových producentov Chmeľua a vyrába z neho chuťovo preslávené pivá. Chmeľ potrebuje k svojmu rastu vlhké prostredie. Svojimi háčkovitými chlpmi sa zachytáva o okolité prostredie a dorastá do výšky až 10 metrov. Na Chmeľ otáčavý narazíte v oblastiach mierneho pásma a tiež v Čile a Austrálii. Pri ručnom zbere Chmelu si musia zberači dávať pozor, aby si nepodráždili kožu.
Chmeľ je prastará kultúrna plodina, ktorá sa zbiera na prelome augusta a septembra, a to tesne pred dozretím. V odporúčaných dávkach neškodí ľudskému zdraviu, ale aj touto bylinou sa môžete predávkovať. Už starovekí Rimania poznali pozitívne vlastnosti chmeľu. Pojedali ho surový, ochutený korením. O Chmelu nachádzame zmienku v Mattioliho herbári. Rozpísal sa o prínose Chmeľu pri varení piva, príprave cesta aj liečeniu ľudovými liečiteľmi. Upokojujúce účinky Chmela boli zistené pri jeho zbere. Zberači chmeľu sa pri práci rýchlo unavili a pátralo sa, prečo to tak bolo.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Hulumus lupulus, chmel obecný, chmelové šištice, chmelové hlávky, hops