Sortiment

Citrónová tráva
Drvené steblá trávy

Citrónová tráva - Drvené steblá trávy
Citrónová tráva - Drvené steblá trávy
Citrónová tráva - Drvené steblá trávy
Citrónová tráva - Drvené steblá trávy
Citrónová tráva - Drvené steblá trávy
Rastlinka známa ako Citrónová tráva, má mnoho využití spojených ako s dekorovaním, tak aj s gastronómiou. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Hlavné prednosti

  • Pomáha pri chrípke a prechladnutí
  • Pôsobí na nervovú sústavu
  • Skvele chutí

Citrónová tráva je rastlina pôvodom z Ázie, avšak pestuje sa aj v Afrike alebo Amerike. Vyhovuje jej tropické podnebie plné slnka a tepla. Z botanického hľadiska ide o vytrvalú tropickú trávu z čeľade lipnicovitých. Narazili by sme na ňu aj pod jej latinským názvom Cymbopogon citratus, alebo slovenským – Vôňovec. Poďme si predstaviť rastlinku ako takú.

Citrónová tráva vytvára mohutné trsy jednotlivých listov šedozelenej farby. Listy sú obvykle dlhé necelý meter a široké 2,5 centimetra s elegantne urobenými špičkami. Rastlinka môže dorásť do výšky až 1,5 metra s priemerom trsu okolo 1,2 metra. Problém nastáva pri množení. Rastlinka tvorí semená len zriedka, preto je odsúdená na vegetatívne množenie. Iste nám napadne – dá sa pestovať aj u nás?

Citrónovú trávu môžeme skutočne pestovať aj na území Slovenskej republiky. Jedná sa však o prenosnú rastlinku. V lete by mala byť na priamom slnku, s jeseňou by sme ju mali upratať do tepla domova. Rastlinka totiž nie je schopná prekonať mráz. Najviac jej vyhovuje priepustná hlinito-piesočnatá zemina.

Lístky majú po rozdrvení alebo narezaní, silnú, citrónovú arómu. Okrem estetiky môžeme zaznamenať aj iné druhy použitia. Často sa používala napríklad v gastronómii alebo na výrobu aromatických kúpeľov.

Obsiahnuté látky

Za farmakologicky podstatné môžeme u citrónovej trávy považovať predovšetkým citral, nerol, limonén a linaloon. Ďalej by sme narazili na flavonoidy, vitamíny a ďalšie.

Kúpeľ z Citrónové trávy

Jedným z možných využití je príprava vonného kúpeľa. K tomu nám postačí cca 20-30 gramov drvených stebiel. Vložíme ich do vrecka, ktorý umiestnime do horúceho kúpeľa. Po chvíľke sa príjemne rozvonia, čo prináša úľavu našej duši, ale aj telu.

Krajina pôvodu

Tovar obsahujúce tento produkt

UPOZORNENIE

Vzhľadom k nariadením Európskej únie a súčasnej legislatíve nesmieme u produktov uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patrí účinky iné, než schválené EÚ, zmienky o užívaní u niektorých produktov, alebo dávkovanie a vedecké štúdie.