Kúpeľ na relaxáciu tela, mysle aj duše
Doprajte si príjemný relaxačný kúpeľ, ktorý je skvelým nástrojom pre prácu so stresom, úzkosťou aj hnevom. Citrónová tráva je vďaka svojej príjemnej a dlhotrvajúcej vôni skvelým prírodným prostriedkom, ktorý z vášho kúpeľa urobí nevšedný zážitok, ktorého sa už nebudete chcieť vzdať.
Ako na kúpeľ z citrónovej trávy
Príprava vonného kúpeľa je veľmi jednoduchá. Postačí vám 20-30 gramov drvených stebiel, ktoré vložíte do vrecúška a umiestnite ho do horúceho kúpeľa. Po chvíľke sa príjemne rozvonia, čo prináša príjemnú úľavu vašej duši, ale aj telu.
Prírodou proti komárom a moliam
Zatiaľ čo pre naše zmysly je vôňa citrónovej trávy veľmi príjemná, pre otravný hmyz je to presne naopak. Doslova ju neznáša. Práve preto sa citrónová tráva používa ako prírodný prostriedok proti otravnému hmyzu a často je súčasťou aj bežne predávaných repelentov.
Skvelý pomocník do kuchyne
Väčšina z nás má citrónovú trávu spojenú s ázijskou kuchyňou, ktorá by bez nej snáď ani nemohla existovať. Avšak v posledných rokoch sa stala jednou z najpopulárnejších byliniek po celom svete. Skvele sa hodí nielen k mäsu, ale aj do zeleninových šalátov, omáčok a polievok. Skvele sa tiež hodí na prípravu osviežujúceho čaju. Jej unikátnou vlastnosťou je, že aj z priemerného jedla dokáže vykúzliť fantastický gastronomický zážitok.
Citrónová tráva a jej blahodárne účinky
Asi vás neprekvapí, že citrónová tráva je po stáročia po celom svete využívaná pre svoje blahodárne účinky na naše zdravie. Bohužiaľ, kvôli súčasnej legislatíve vám nemôžeme napísať, aké konkrétne účinky citrónová tráva má. Odkážeme vás teda na využitie vyhľadávačov a budeme radi, keď sa k nám pre jej nákup vrátite.
O pôvode citrónovej trávy
Citrónová tráva je rastlina pôvodom z Ázie, v súčasnej dobe sa ale pestuje aj v Afrike a Amerike. Vyhovuje jej tropické podnebie plné slnka a tepla. Z botanického hľadiska sa jedná o vytrvalú tropickú trávu z čeľade lipnicovitých. Narazili by sme na ňu aj pod jej latinským názvom Cymbopogon citratus, alebo českým – voňatka citrónová.
Botanické okienko
Citrónová tráva vytvára mohutné trsy jednotlivých listov sivozelenej farby. Listy sú obvykle dlhé necelý meter a široké 2,5 centimetra s elegantne zovretými špičkami. Rastlinka môže dorásť do výšky až 1,5 metra s priemerom trsu okolo 1,2 metra. Problém nastáva pri množení sa. Rastlinka tvorí semená len zriedka, preto je odsúdená na vegetatívne množenie.
Dá sa pestovať u nás?
Áno, citrónovú trávu môžeme pestovať aj na území Českej republiky. Ide však o prenosnú rastlinku. V lete by mala byť na priamom slnku, s jeseňou by sme ju mali upratať do tepla domova. Rastlinka totiž nie je schopná prekonať mráz. Najviac jej vyhovuje priepustná hlinito-piesočná zemina.
Čo obsahuje citrónová tráva
Farmakologicky zaujímavé sú pre nás hlavne silice (citral, nerol, limonén, linalool a geraniol) a flavonoidy. Nájdete v nej aj vysoké množstvo vitamínu A a tiež vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a C. Ďalej je zdrojom draslíka, vápnika alebo horčíka.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Cymbopogon citratus, Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, cha de Dartigalongue, Hierba Luisa, Gavati Chaha, citronela, Lemon verbena