Kolovník zašpicatený - Prášok z plodov
Kolovník zašpicatený - Prášok z plodov
Kolovník zašpicatený - Prášok z plodov
Kolovník zašpicatený - Prášok z plodov

Kolovník zašpicatený
Prášok z plodov

Cola acuminata, Kola ballayova, Kola pravá
Produkt z Nigérie

Kolovník zašpicatený je strom pochádzajúci z Afriky. Svojim pôvodom je príbuzný inému druhu kolovníka a to Kolovníku lesklému. Aj tu sú plody jedlé, plné kofeínu a ostatných látok, čo značne prispieva nášmu nervovému systému. Celý popis
Pozor, posledný 2 Balení skladom
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Kolovník zašpicatený, alebo tiež Kola acuminata, ako by sme ho podľa jeho latinského názvu mohli na internete vnímať, je štíhly, až 20 metrov vysoký strom rastúci v Afrike. Jeho listy sú štíhle, cca 20 centimetrov dlhé a 5-7 centimetrov široké. Jeho rodovo príbuzným je strom Kolovník lesklý, ktorý vyzerá veľmi podobne. Rovnako ako u Kolovníka lesklého, sú aj u zašpicateného plody jedlé. Predstavujú ich oriešky s veľmi zaujímavým etnickým významom. Obyvatelia oblastí, kde kolovník rastie, ich totiž uctievajú. Plody sa dodnes používajú na vítanie návštev, alebo dokonca aj ako platidlo.
Z historického hľadiska nie je o orieškoch stromu Kola acuminata znateľná známka. Až v 19. storočí, kedy ich jeden významný farmakológ použil na výrobu nápoja proti bolesti – nakoniec z neho vznikla dnes dobre známa Coca-Cola. Pre všeobecnú verejnosť však zostávajú plody kolovníka takmer neznáme až do sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy africký spevák vydáva pesničku Goro City. V rodnom jazyku speváka, Manu Dibanga, je Goro označenie pre oriešok kolovníka. Táto pesnička tak odštartovala záujem, ktorý trvá až dodnes.
Zloženie Kolovníka zašpicateného
Hlavnými zložkami orieškov je predovšetkým škrob, ktorý tu nájdeme v najväčšom zastúpení. Ďalej by sme narazili na alkaloidy, z ktorých je pre nás najdôležitejší dobre známy kofeín. Ďalej oriešky obsahujú teobromín, triesloviny a ďalšie látky. Nutričné hodnoty môžeme vzhľadom na malé indikovanému množstvo zanedbať.
Účinky
Obsah aktívnych látok, predovšetkým potom kofeínu, priamo určuje účinky Kolovníka zašpicateného. Kofeín, ako dobre vieme, pôsobí ako stimulant nervového systému. Tým dochádza k ústupu únavy a zvýšeniu pozornosti. Rovnako tak sa aj zrýchľuje metabolizmus. Vďaka tomu sa lepšie odbúravajú tukové bunky.
Vedľajšie účinky kolovníka
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí nespavosť spôsobená kofeínom, ktorý sa v kolovníku nachádza. Každopádne tieto ťažkosti sú väčšinou spôsobené nedodržiavaním správneho dávkovania alebo užívaním vo večerných hodinách. Konzumácia kolovníka sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, osobám s kardiovaskulárnymi problémami a vysokým tlakom.