Kustovnica je 0,5 - 1 meter vysoká čínska rastlina s vajcovitými listami o dĺžke 2-7 centimetrov. Domovinou jej je síce Čína, ale rozšírila sa i do ďalších krajín. Môže za to predovšetkým jej húževnatosť, vďaka ktorej sa dá pestovať takmer všade. Čo nás však bude zaujímať omnoho viac sú jej plody. Tie sú jedlé a po celom svete známe pre svoje účinky. Nie nadarmo je nazývána "najzdravším ovocím na svete".
Zloženie kustovnice
Energetická hodnota |
358,5 kcal
|
Bielkoviny |
14,4g
|
Sacharidy |
70g
|
- z toho cukry |
44g
|
Tuky |
1g
|
Vláknina |
2g
|
✅ Bezpečnosť a kvalita potvrdená
Naša Goji testovala SZPI a výsledky testu dopadli pozitívne. (⬇️ PDF protokol na stiahnutie)
Kustovnica a chudnutie
Ohľadom chudnutia sa vždy tiahnu kontroverzné názory, ktoré potvrdzujú alebo vyvracajú účinky danej potraviny alebo doplnku a podobne je to aj u kustovnice. Tu však môžeme tvrdenia podložiť faktami. Je to predovšetkým obsah karoténov, vitamínu B a ostatných látok, ktoré napomáhajú zrýchleniu metabolizmu. Toto zrýchlenie má za následok lepšie uvoľňovanie tukov. V kombinácii s trochou zdravého pohybu tak bude telo tieto tuky oveľa lepšie spalovať. Čo je ale dôležitejšie, kustovnica obsahuje dostatok živín vo vyváženom pomere. To znamená, že sa môžeme rozlúčiť s nezdravým chudnutím, kedy prichádzame o dôležité zložky stravy, čo nám môže stav dokonca skomplikovať. Kustovnica podporuje zdravé chudnutie, pretože neomedzuje prísun, iba nahradzuje zlý prísun prospešným. Ďalším faktorom, ktorý nám napomáha je obsah vlákniny a nízky glykemický index. Táto dvojica oddiaľuje pocit hladu, čo predstavuje spolu s ostatnými vlastnosťami, zdravým pohybom a stravou kľúč ku chudnutiu s kustovnicou.
Liečivé účinky
Vďaka prístupu modernej medicíny, ktorá sa o kustovnicu aktívne zaujíma, môžeme s istotou označiť jej konzumáciu za všeobecne prospešnú. Jej používaním nič nepokazíme, ale naopak, poskytneme telu dostatok živín, ktoré potrebuje. Najväčším prínosom kustovnice je stimulácia imunitného systému. Posiluje tým našu obranyschopnosť a my sme tak odolnejší voči vonkajším vplyvom. Zlepšuje pamäť, dodáva energiu a zlepšuje aj fyzický aj psychický stav.
Nežiadúce účinky
Napriek faktu, že kustovnica pôsobí blahodárne, musíme poznamenať aj pár záporov, o ktorých je dobré vedieť. Treba dodať, že neexistujú priame a relevantné záznamy o predávkovaní sa alebo otrávení kustovnicou. Pri nedodržaní odporúčanej dennej dávky sa však môžu objaviť žalúdočné a črevné problémy. Rovnako sa môže u ľudí alergických na orechy, tabak, alebo rajčiny prejaviť alergická reakcia, avšak v 99% prípadov sa tak nestane.
Kustovnica v tehotenstve
Užívanie kustovnice počas tehotenstva alebo kojenia vyvoláva značnú kontroverziu. Z hľadiska dôležitosti a závažnosti tohto stavu konzumáciu však neodporúčame a odkážeme Vás na konzultáciu s lekárom.
Kustovnica čínska a denná dávka
Odporúčana denná dávka kustovnice je téma sama o sebe. Aj napriek tomu, že neexistujú záznamy o predávkovaní, mali by sme dodržať odporúčanú dennú dávku 15 - 45 gramov, čo predstavuje zhruba jedna hrsť. Dlhodobé užívanie väčších množstiev sa však neodporúča.
Ako užívať kustovnicu
Užívanie kustovnice môže byť až vecou predstavivosti. Najjednoduchšia je priama konzumácia sušených plodov. Keď nás ale tento spôsob omrzí, môžeme si plody pridávať do jogurtu, pudingu alebo smoothie. Ďalšou možnosťou je odvar z kustovnice: 2 - 3 polievkové lyžice povaríme 3 minúty a vypijeme. Hodí sa takto užívať 2 - 3x denne.
Pozor na lacné balenie kustovnice
Pri nákupe si musíme dať pozor, aby sme kúpili kvalitný produkt. Ako ho spoznáme? Predovšetkým by sme sa mali držať obchodov s tradíciami a dobrými referenciami. Keby sme aj napriek tomu chceli kúpiť kustovnicu niekde na trhu, alebo od súkromníka, dajme si pozor na nasledujúce fakty: plody musia byť sýto červené a zhruba rovnako veľké bez známok poškodenia, sáčok by taktiež nemal byť zvnútra vlhký a dobre utesnený.