Zoznámenie s rastlinou Mäta
Kto by nepoznal Mätu s osviežujúcou chuťou? Mäta s latinským názvom Mentha piperita patrí do čeľade hluchavkovitej a mimoriadne sa jej darí v miernom podnebnom pásme. Táto bylina dorastá do výšky 50 až 80 cm. Mäta sa príliš nevyskytuje vo voľnej prírode a najviac sa pestuje v kvetináčoch. Iste všetci viete, že sa mäta pridáva do žuvačiek. Ale dokáže si poradiť aj s radom zdravotných neduhov.
Zloženie Mäty
Na liečebné účely sa využívajú listy Mäty. Tie obsahujú 1 až 2% silíc, z ktorých je najznámejší mentol (50%) a menthon. V listoch sa ďalej nachádzajú flavonoidy, kyselina octová, horčiny, triesloviny a piperot.
Účinky Mäty
Mäta je neoceniteľným pomocníkom pre zdravie a krásu. Behom okamihu Vám osvieži dych, ale vie byť prínosná aj pri rôznych žalúdočných problémoch, najmä pri nechutenstve. Čo ďalšie drvené listy Mäty dokážu?
- odstraňujú nadúvanie
- pomáhajú pri zápaloch dýchacích ciest
- podporujú vylučovanie tráviacich štiav
- uľavujú pri bolestiach hlavy
- prispievajú k lepšiemu spánku
- podporujú činnosť vnútorných orgánov
Vedľajšie účinky Mäty
Mäta nemá žiadne vedľajšie účinky. Napriek tomu by mali byť opatrné tehotné a dojčiace ženy, ktoré by sa mali o Mäte poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom.
Dávkovanie Mäty
Z Mäty si môžete pripraviť lahodný odvar, ktorý bude pohladením pre Vaše vnútorné orgány. Na 250 ml vody použite 1 čajovú lyžičku drvených listov Mäty.
Spôsob použitia Mäty
A ako si taký odvar z Mäty pripraviť? Odporúčanú dávku drvených listov prelejte 250 ml vriacej vody a nechajte ich 5 - 10 minút lúhovať. Výluh preceďte a popíjajte po dúškoch.
Vhodné kombinácie
Mäta je rastlinou, ktorú nemusíte kombinovať so žiadnou ďalšou bylinou. Natoľko má silné pôsobenie.