Betaín

Späť do slovníka

Čo je betaín

Betaín je derivát živinového cholínu, ktorý je prekurzor betaínu. Musí byť prítomný pre syntézu betaínu v ľudskom organizme. Tvorený je glycínom v kombinácii s cholínom. Považovaný je podobne ako kyselina listová, vitamín B12 a vitamín B, ako darca metylov. Je totiž prirodzenou zložkou pre detoxikáciu organizmu, pôsobí pre zlepšenie pečeňových funkcií a správneho fungovania metabolizmu. Najdôležitejšou úlohou betaínu v ľudskom organizme je spaľovanie tukov.

Táto aminokyselina má vysoký obsah skupiny hydrogenních molekúl a špeciálnu skupinu uhlíkov, známych ako metylové skupiny. Tie sa v ľudskom organizme prenášajú metyláciou, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie fyziologických javov, napríklad pre funkciu proteínov a pre genetickú aktivitu. Betaín je zároveň látkou zvanou osmolit. Pomáha v ľudskom organizme vyrovnávať hladinu tekutín zvnútra aj zvonku buniek. Pre ľudský organizmus je tento proces nevyhnutný. Pri nerovnováhe tekutín môže spôsobiť odumieranie buniek, opuchy aj zmenšovanie buniek, čo môže viesť až k prasknutiu buniek.

Betaín ďalej v ľudskom organizme premieňa homocysteín v krvi na metionín. Aminokyselinu Homocysteín vyrába telo prirodzene. Pre ľudský organizmus sú aminokyseliny dôležitými stavebnými prvkami naprieč telesnými funkciami. Lekárske štúdie však poukazujú na to, že vysoká hladina aminokyselinového homocysteínu pôsobí negatívne na cievy, môže viesť k rozvoju plaku a vzniku aterosklerózy.

Tieto zdravotné komplikácie zapríčiňujú ďalej rozvoj srdcových ochorení, mŕtvicu a ďalšie kardiovaskulárne choroby. Preto bol betaín podrobený lekárskym štúdiám a bol potvrdený jeho prínos pre zvýšenie svalovej sily a hmoty. Počas skúmania bolo preukázané zlepšenie vytrvalosti a vo finále tiež pomohol znížiť obsah tuku v tele.

Rozdiel medzi betaínom a beta alanínom

Tieto dve látky sú vďaka podobnému názvu laickou verejnosťou často zamieňané. V oboch prípadoch sa jedná o aminokyseliny. Obe sú častými podpornými látkami v predtréningových stimulantoch, vďaka vysokému účinku na zvýšenie sily a podporu výkonu pri športe.

Beta alanín je prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina a zložka vitamínu B5, kyseliny pantoténovej a histidinových dipeptidov. Podobne ako betaín je často používaný športovcami. Zvyšuje svalovú silu aj výkon, je rýchlym zdrojom energie a podporuje rast svalovej hmoty.

Rozdiel medzi betaínom a beta alanínom je vo vedľajších účinkoch. U betaínu nie je doteraz zaznamenaný žiadny vedľajší účinok na ľudské zdravie. U beta alanínu môže dochádzať k neškodnému svrbeniu pokožky. Toto možno eliminovať užívaním nižších dávok.

Použitie betaínu

Betaín, známy pod názvom trimetylglycín, je aminokyselina, ktorá sa používa predovšetkým v rôznych doplnkoch stravy. Počas lekárskych štúdií jej boli postupne pripísané pozitívne účinky v boji proti srdcovým chorobám, má pozitívny vplyv na zloženie tela, a to v zmysle podpory budovania svalov a pri úbytku tukov v tele, pretože má schopnosť podporovať syntézu bielkovín v tele.

Betaín nájdeme v doplnkoch stravy pre kulturistov aj v energetických doplnkoch stravy. Používa sa v bielkovinových práškoch a v ďalších produktoch zameraných na zlepšenie výkonu a zlepšenie telesného zloženia konzumentov.

Nedostatok betaínu v ľudskom organizme

Nedostatok betaínu v západných krajinách nie je evidovaný. Obsiahnutý je totiž vo vyššom množstve v pšeničných produktoch, ktoré sú základom stravy väčšiny populácie. Ak však jedinec drží rôzne diéty s nízkym obsahom betaínu, môže dochádzať k vysokému homocysteínu v krvi. Vysoká hladina homocysteínu sa prejavuje predovšetkým u osôb starších ako 50 rokov, u osôb trpiacich alkoholizmom alebo u detí s genetickým predpokladom vedúcim k vysokému homocysteínu. Dlhodobý stav môže negatívne ovplyvniť správny vývoj detí, osteoporózu, zrakovú abnormalitu, zúženie aj stuhnutie krvných ciev alebo tvorbu krvných zrazenín.

Vplyv betaínu na ľudské zdravie

Podporuje zdravie srdca - ako už bolo spomenuté, znižuje hladinu homocysteínu v krvi. Pomáha bojovať s kôrnatením a blokovaním tepien. Pomáha znižovať srdcové záchvaty, mŕtvicu a ďalšie formy srdcových ochorení.
Zlepšuje poškodenie organizmu vplyvom alkoholizmu - obzvlášť poškodenie pečene. Alkohol vedie ku kumulácii tuku v pečeni, betaín má lipotropné účinky. Tieto účinky boli vplyvom lekárskej štúdie preukázané za pozitívne zmiernené práve vďaka spracovaniu a odstráneniu tukov vplyvom betaínu.

Pomáha zmierňovať bolesti - počas štúdií boli betaínu pripísané tiež zmierňujúce účinky u svalových bolestí. Tieto účinky sa používajú do liečiv po cvičení. Ďalej sa používa pri výrobe liečiv pre osoby trpiace bolesťami spojené s poškodením svalov a kĺbov.

Podporuje trávenie - betaín sa používa na prípravu doplnkov obsahujúcich beta-hydrochlorid (tiež nazývaný betaín HCl). Betaín HCI zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Táto kyselina je tu obsiahnutá za účelom spracovania potravín a využití živín.

Pomáha pri detoxikácii organizmu - betaín sa hojne využíva pri detoxikácii a tráveniu tukov. Tuk sa za určitých podmienok môže zhromažďovať v pečeni, napríklad pri ochorení cukrovkou, obezity alebo z iných príčin. Betaín pomáha pri detoxikácii pečene a napomáha k rozkladu a následnému odstráneniu tukov z pečene.

Betaín tiež pomáha likvidovať chemické látky a toxíny z pečene. Pečeň ochraňuje proti hepatotoxinom (tetrachlórmetán a etanol). Hepatotoxiny sa v ľudskom organizme hromadia pri užívaní liekov na predpis, prostredníctvom herbicídov alebo pesticídov, ktoré sa používajú pri postreku na rastliny a plodiny. Tieto látky významne poškodzujú pečeň.

Zlepšuje svalovú hmotu - Suplementácia betaínu znižuje tukovú hmotu a zvyšuje množstvo svalovej hmoty v tele. Štúdie informujú o zvýšeniu svalového výkonu a produkcii väčšej svalovej sily pri pravidelnom užívaní betaínu.

Betaín obsiahnutý v prírodných zdrojoch

Betaín sa v hojnom množstve objavuje v prírodných zdrojoch. Zdravý jedinec má pri pravidelnej konzumácii pestrej stravy dostatočné množstvo betaínu v tele. Betaín je obsiahnutý napríklad v pšeničných klíčkoch, pšeničných otrubách. Konzumácii chlebe, tortilly, sušienok a ďalšieho pečiva je zvyčajne splnená odporúčaná dávka betaínu pre zdravého človeka. Ďalej je obsiahnutý v špenáte, repe, celozrnných obilninách, mäsu aj hydine.
Prirodzené zdroje betaínu sú:
  • 1/4 šálky nevarených pšeničných otrúb obsahuje 200 mg betaínu
  • 1 šálka surovej repy obsahuje 175 mg
  • 1 šálka varenej quinoi obsahuje 178 mg betaínu
  • 1 šálka vareného špenátu obsahuje 160 mg betaínu
  • 1 šálka vareného žita obsahuje 123 mg betaínu
  • 1 šálka vareného bulguru obsahuje 76 mg betaínu
  • 1 varené morčacie prso obsahuje 30 mg betaínu
  • 90 g teľacieho mäsa obsahuje 29 mg betaínu
  • 90 g hovädzieho vareného mäsa obsahuje 28 mg betaínu

Odporúčaná denná dávka betaínu

Odporúčané denné dávkovanie u dospelých sa líši v závislosti od liečebných podmienok a vykonávajú sa ďalšie výskumy, aby sa stanovilo ideálne odporúčané denné dávkovanie pre širokú verejnosť. Odporúčaná denná dávka sa teraz pohybuje v rozmedzí od 650 do 2 000 mg betaínu.

U osôb trpiacich alkoholizmom a u nich vyvolaným tukovým ochorením pečene sa odporúča rozmedzí od 1 000 do 2 000 mg, užívaných 3 x denne. Pre podporu trávenia, u ochorenia srdca sa odporúča denná dávka v rozmedzí od 650 do 2 500 mg. Pre zlepšenie zloženia tela alebo zmiernenie svalových bolestí sa užíva 1 500 až 2 000 mg betaínu.

Betaín sa neodporúča tehotným alebo dojčiacim ženám ani deťom či dojčatám za predpokladu, že deti netrpia genetickým ochorením. Pri srdcových chorobách, pri ochoreniach pečene a pri dlhodobých svalových bolestiach sa odporúča konzumáciu betaínu konzultovať s lekárom, na určenie správnej dávky. Betaín sa používa väčšinou s vitamínom B6, B12 a kyselinou listovou. Doplnky stravy s obsahom betaínu sa vyrábajú ako vedľajší produkt z cukrovej repy.


Betaín v repe

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar