Fytosteroly

Späť do slovníka

Fytosteroly sú obsiahnuté v rastlinách. Ako pomáhajú ľudskému organizmu?

Fytosteroly sú chemické látky, ktorépatria do skupiny sterolov. atria sem okrem iného tiež cholesterol a sterol. Všetky tieto zlúčeniny sú si podobné. Cholesterol produkuje ľudský organizmus. Fytosteroly - fyto - napovedajú, že sú produkované rastlinami. Hoci sú si tieto zlúčeniny chemicky veľmi podobné, majú každá z nich iný účinok aj význam.

Poznáte rozdiel medzi fytosterolom a cholesterolom?

Medzi najrozšírenejšie fytosteroly patrí napríklad stigmasterol, beta-sitosterol a kampesterol. Fytosteroly sú si najviac chemicky podobné s cholesterolom, napriek tomu majú v našom tele veľmi rozdielny význam..
Cholesterol je pre telo škodlivý. Zúčastňuje sa vzniku aterosklerózy. Jeho vplyvom dochádza tiež k poleptaniu vnútornej steny ciev a nasleduje zníženie priechodnosti ciev. V dôsledku tohto vplyvu vznikajú najčastejšie civilizačné choroby, ako jechoroba srdca, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda alebo uzáver tepien dolných končatín.
Cholesterol je do ľudského tela prijímaný potravou. Viaže na seba tukové častice a cez črevnú stenu sa dostáva do krvi. A tu prichádzajú na rad fytosteroly. Ktoré vďaka svojej veľmi podobnej chemickej štruktúre na seba nezdravý cholesterol naviažu a zabránia tým jeho prestupe cez črevnú stenu do krvi, kde môže škodiť. Cholesterol je potom stolicou vyplavovaný z tela von.

Fytosteroly pomáhajú redukovať tuk v tele. Aké majú ďalšie účinky?

Zlúčeniny fytosterolov dokážu na seba veľmi účinne naviazať tukové častice. Cholesterol sa po zásahu fytosterolov nemôže na tuky nadviazať a je odplavovaný spolu s ďalšími nežiaducimi látkami z tela preč.
Fytosteroly majú ďalšie účinky na ľudské zdravie, napríklad:
  • zmierňujú zápalové procesy v tele
  • znižujú hladinu nezdravého cholesterolu v ľudskom organizme
  • sú prírodnými antioxidantmi
  • zlepšujú vyplavovanie všetkých toxínov z tela
  • stimulujú správnu funkciu pankreasu k vyššej produkcii inzulínu

Fytosteroly sú chemické látky v potravinách, kde sú najviac obsiahnuté?

Ľudský organizmus fytosteroly sám od seba produkovať nevie. Je nutné preto konzumovať potraviny rastlinného pôvodu. Fytosteroly sú prirodzene obsiahnuté v zelenine, ovocí i celozrnnom pečive. Okrem toho sú vo vyššej miere obsiahnuté v orieškoch, mandliach, pohánke, sezamových semienkách, ryžových otrubách, slnečnicovom oleji alebo repke. Veľké množstvo fytosterolov obsahujú banány, jablká aj brokolice. Pretože sú zdraviu prospešné, výrobcovia ich pridávajú aj do margarínov, jogurtových nápojov nebo mliečnych výrobkov.

Fytosteroly a nežiaduce účinky. Majú nejaké?

Ak sa pacient lieči s vysokou hladinou cholesterolu v krvi liekmi predpísanými lekárom, odporúčame sa poradiť o užívaní fytosterolov s lekárom alebo lekárnikom.
Prílišné množstvo fytosterolov má za následok nižšie vstrebávanie betakaroténu, čo môže viesť k zníženiu hladiny vitamínu A v ľudskom organizme. Tento stav môže byť nebezpečný predovšetkým pre tehotné a dojčiace ženy. Vysoký príjem fytosterolov vytláča z ľudského organizmu škodlivý cholesterol, ktorý potrebujú hlavne malé deti, pre správny rast.


Zdravá ovocná miska ke snídani

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar