Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínov v prášku
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínov v prášku
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínov v prášku
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínov v prášku

Kotvičník zemný
Extrakt z plodov s 90 % saponínov v prášku

Tribulus terrestris, Kotvičník pozemní, Rostlinná viagra, Puncture vine, Puncture weed, Caltrop, Cathead, Yellow vine, Goathead, Gokshura, Burra gokharu
Produkt z Číny

Kotvičník zemný, tiež veľmi dobre známy ako Tribulus terrestris, je východoázijskej bylina rastúca predovšetkým na piesočnatých podložiach pri pobreží. Jej účinky sú notoricky známe predovšetkým u športovcov, ale aj tiež ostatných ľudí, ktorým dodáva vitalitu pre každý deň. Celý popis
Kotvičník zemný je jednoročná poliehavá bylina, ktorú by sme si na prvý pohľad ani nevšimli. Dorastá na 60 centimetrov a jediné výrazné sú na nej kvety, ktoré sú päťpočetné a žlté. Účinky Tribulusu terrestris, ako je odborne označovaný, ho vyzdvihli všeobecného do povedomia, vďaka ktorým sa teraz hojne pestuje po celom svete. Niet divu, jeho pestovanie je nenáročné, vďaka čomu ho môžeme mať na svojej záhradke aj my. Viac nás však budú zaujímať predovšetkým jeho účinky na náš organizmus, ktoré sú prinajmenšom blahodarné.
Kotvičník, obľuba športovcov
Medzi športovcami je používanie kotvičníka úplne bežné. Tribulus terrestris totiž navodzuje príjemnú náladu, doplňuje energiu a dodáva vitalitu. Najviac používaný je vo fitnesse a bodybuildingu. Tu sa využíva jeho funkcie na svalový tonus. Má však opodstatnenie aj vo všetkých ostatných športoch.
Aktívne látky Tribulusu
Nutričné ​​hodnoty, akými sú napríklad obsah tuku, cukrov a ostatných látok môžeme pri extrakte vynechať. Obsah je totiž v udávanom množstve tak malý, že je zanedbateľný. Čo by sme si ale rozhodne mali spomenúť sú tak fytosteroly. Jedná sa o steroly obsiahnuté v rastlinách. Tieto zlúčeniny sú považované za prírodné anabolické steroidy. Z fytosterolov sú najdôležitejšie saponíny a z nich zasa protodioscín. Táto látka je považovaná za najdôležitejšie látku kotvičníka. Okrem spomenutých v zložení, narazíme aj na alkaloidy, sapogeníny, vitamín C, alebo živice.
Pozitívne účinky Kotvičníka zemného
Kotvičník pôsobí všeobecne blahodarne na náš organizmus. Prináša vitalitu, elán, ale aj zvýšenie libida, alebo sexuálnu výdrž. Vďaka tomu je veľmi obľúbený u mužov v pokročilom veku, kde má tiež najlepšie účinky. Je nutné dodať, že čím viac máme svojich hormónov, tým menej nám v tomto smere Tribulus terrestris pomôže. Každopádne vitalitu a elán pridáva tak či tak.
Vedľajšie účinky užívania Kotvičníka
Za roky užívania sa nepreukázali žiadne zásadné vedľajšie účinky pri užívaní kotvičníka za predpokladu, že budeme dodržiavať dávkovanie. Nemali by sme však užívať kotvičník nalačno, mohli by sme si spôsobiť žalúdočné alebo črevné ťažkosti. Tribulus terrestris sa neodporúča tehotným ani dojčiacim ženám.
Tribulus terrestris pre ženy?
Ženy užívajúce Kotvičník zemný nie sú žiadnou výnimkou, hoci ide skôr o produkt pre pánov. Na ženy má Tribulus terrestris podobné účinky ako na mužov. Tiež dokáže zdvihnú vitalitu, alebo dodať potrebný elán.
Ako užívať Kotvičník zemný v prášku
Forma prášku má veľmi jednoduché použitie. Bohato postačí rozmiešať kotvičník vo vode alebo ho primiešať napríklad do shaku, smootie, alebo jogurtu. Je to na nás.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0