Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 90 % saponínu v kapsulách

Kotvičník zemný
Extrakt z plodov s 90 % saponínu v kapsulách

Tribulus terrestris, Kotvičník pozemní, Rostlinná viagra, Puncture vine, Puncture weed, Caltrop, Cathead, Yellow vine, Goathead, Gokshura, Burra gokharu
Produkt z Číny

Kotvičník zemný alebo Tribulus terrestris, je jednou z najvýznamnejších bylín v športovej výžive, ale aj v bežnom živote. Môže za to predovšetkým jeho prirodzená produkcia testosterónu, ktorú ešte využijeme. Celý popis
Na pieskovom podloží v Číne rastie jednoročná poliehavá rastlina dorastajúca okolo 60 centimetrov. Asi by sme si ho na prvý pohľad ani nevšimli. Má krátke stopkaté listy s päťpočetnými kvetmi žltej farby. Kotvičník, taktiež známy pod latinským názvom Tribulu terrestris, nie je náročný na podložie ani podmienky, preto ho môžeme pomerne úspešne pestovať aj u nás. Okrem už spomínaných mien, môžeme medzi ľuďmi o ňom počuť ako o zelenej alebo prírodnej viagre. Hoci nie sú prvé zmienky časovo potvrdené, používa sa už po tisíce rokov. Prečo? K tomu sa hneď dostaneme.
Kotvičník zemný pre športovcov
Veľmi dôležitú rolu hrá Kotvičník v športovej výžive. Tu ho už vídame predovšetkým pod názvom Tribulus terrestris. Jeho význam je jasný. Keďže zvyšuje produkciu testosterónu a celkovo povzbudzuje organizmus, nedokáže si bez nej mnoho športovcov predstaviť svoje fungovanie. Objavuje sa vo výžive pre kulturistov, ale taktiež hráčov ragby, hokeja a podobných športov, kde je potrebná tak sila, ako aj zdravý duch. Čo spôsobuje takýto účinok?
Zloženie Tribulusu
Prakticky môžeme vylúčiť nutričný hodnoty, keďže sa z extraktu berie pomerne malé množstvo, aby boli hodnoty relevantné. Čo by nás malo zaujímať je predovšetkým prítomnosť takzvaných fytosterolov. Jedná sa o látky priamo zodpovedné za nárast sily a svalového objemu. Najväčšie zastúpenie týchto látok nájdeme v plodoch Tribulusu, z ktorých je vyrobený i tento extrakt. Tým dosiahneme najväčší prísun fytosterolov. Okrem nich nachádzame v plodoch i sapogeníny, alkaloidy, živice, glykozidy a ďalšie aktívne látky.
Kotvičník a jeho účinky
Hlavným účinkom Kotvičníku alebo Tribulusu ak chceme, je navýšenie pohlavných hormónov a stimulácia organizmu. Užívanie produktu Tribulus terrestris by malo zvyšovať sexuálne libido i celkovú výkonnosť. Tieto účinky však pocítia predovšetkým muži vo veku 40 rokov a viac. Hoci sa jedná o subjektívnu záležitosť, do 35 rokov je produkcia vlastného testosterónu stále dostačujúca. Preto platí, že čím vyšší vek muž má, tým lepšie by na neho mal Tribulus terrestris účinkovať. Ak pojednávame o navýšení testosterónu, ideálne je použitie v andropauze. Tu je Kotvičník zemný schopný navýšiť hladinu testosterónu až o 30 %. Okrem týchto účinkov sa používa i pre liečbu pečeňových, obličkových a kardiovaskulárnych problémov.
Kotvičník zemný a jeho nežiaduce účinky
Najrizikovejšou skupinou pri užívaní Kotvičníka sú tehotné a dojčiace ženy. Vzhľadom k závažnosti tejto skupiny by mala byť konzumácia kotvičníku konzultovaná s lekárom. Čo sa týka mužov, Tribulus by nemali užívať, pokiaľ majú zväčšenú prostatu. Produkcie testosterónu by mohla prostatu ešte zväčšiť. Hoci sa nejedná o tvrdenie spojené s relevantnou štúdiou, je vždy potrebné konzultovať užívaní Kotvičníku s lekárom.
Tribulus terrestris pre ženy
Rovnako ako u mužoch, je možné používanie extraktu aj u ženách. I tu dochádza k navýšeniu hormónu estrogénu, čo má za následok zlepšenie telesného stavu, libida, ale taktiež potlačenie nespavosti, napätia a podobných stavov.
Ako užívať Kotvičník zemný
Kapsule v udané v dávke berieme 2x denne. Nezabúdajme ich zapiť dostatočným množstvom vody cca 300 ml.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0