Omega 6

Späť do slovníka

Omega 6 mastné kyseliny pri správnom pomere konzumácie majú blahodarný vplyv na naše zdravie

Omega 6 mastné kyseliny sú takzvané polynenasýtené mastné kyseliny, do ktorých sa radia tiež omega 3. Omega 6 sú pre naše telo nevyhnutné. Pretože naše telo nemá enzýmy, ktoré by ich produkovali, musíme ich získať zo stravy.
Omega 6 nenasýtené mastné kyseliny sú pre naše zdravie úplne nevyhnutné. Spolu s Omega 3 mastnými kyselinami hrajú kľúčovú úlohu pre správnu funkciu mozgu, jeho normálny vývoj a rast. Tiež pomáhajú stimulovať obnovu kože a rast vlasov. Podporujú zdravie kostí a reprodukčnú sústavu.

Pozor na správny pomer Omega 3 a Omega 6

Omega 6 mastné kyseliny sú pre naše telo veľmi dôležité. Pozor však na ich vyššie dávky. Tie môžu mať pre naše zdravie opačné účinky. Dôležitá je ich konzumácia spolu s Omega 3. Naša strava by mala obsahovať vyvážený pomer medzi Omega 3 a Omega 6 približne 3: 1.
Aj keď sú polynenasýtené mastné kyseliny pre naše telo prirodzeným zdrojom energie, sú to tiež biologicky aktívne tuky, ktoré majú dôležitú úlohu vo zrážaniu krvi a regulácii zápalov. V našom tele sú všeobecne Omega 6 považované za prozápalové, zatiaľ čo Omega 3 pôsobia protizápalovo. Zápaly pritom zohrávajú kľúčovú úlohu v imunitnom systéme.
Je preto dôležité jesť viac Omega 3 než Omega 6. Naše západoeurópske stravovacie návyky však vedú k zlej konzumácii týchto dvoch tukov, a to pokojne 16: 1 v prospech Omega 6. Nevyvážená konzumácia Omega-6 a Omega-3 v strave je pre ľudské zdravie škodlivá a môže viesť k sérii chronických ochorení.

Aké účinky majú Omega 6 mastné kyseliny na naše zdravie?

  • Reumatoidná artritída - Omega 6 pomáhajú znižovať bolesti, opuchy a ranné stuhnutie kĺbov.
  • Diabetická neuropatia - užívanie GLA znižuje symptómy nervovej bolesti.
  • ADHD - podľa vedeckých štúdií majú deti trpiace poruchami osobnosti nižšiu hladinu Omega 3 a Omega 6 mastných kyselín. Štúdie naznačujú, že užívanie suplementov môže zlepšiť symptómy tohto ochorenia.
  • Hypertenzia - spolu s Omega 3 pomáhajú Omega 6 znižovať vysoký krvný tlak

Aké problémy sa môžu vyskytnúť pri zvýšenej konzumácii Omega 6 oproti Omega 3?

Pre naše zdravie je dobré znížiť príjem Omega 6 mastných kyselín. Preto odporúčame vyhýbať sa spracovaným semenným a rastlinným olejom s vysokým obsahom Omega 6 a tiež spracovaným potravinám, ktoré ich obsahujú. Medzi produkty s vysokým obsahom Omega 6 patrí napríklad slnečnicový, kukuričný, sójový alebo požltový olej a priemyselne spracované potraviny s obsahom týchto tukov. Vysoký obsah Omega 6 v sebe obsahujú vlašské orechy, slnečnicové semienka, kešu orechy či mandle. Naopak olivový olej, palmový olej, kokosový olej, maslo a bravčová masť majú relatívne nízky obsah omega-6.
Zvýšená konzumácia Omega 6 so zníženým príjmom Omega 3 vedie k zápalovým ochoreniam a iným stavom, ako sú rôzne kardiovaskulárne ochorenia, stukovatenie pečene, obezita, cukrovka, reumatoidná artritída, zápalové ochorenie čriev, Alzheimerova choroba a pod.

Ako sa stravovať, aby boli Omega 6 a Omega 3 v rovnováhe?

Aby ste získali správny pomer medzi Omega 3 a Omega 6, nemusíte nutne počítať gramy príjmu jednotlivých tukov. Stačí sa zamerať na pestrú a vyváženú stravu. Nezabúdajte na pravidelnú konzumáciu morských rýb, ideálne 2 x týždenne. Ideálna je tiež konzumácia ľanového oleja, ktorý si môžete pridať do šalátu.
Spolu so správnymi olejmi sú dobrou voľbou margaríny s obsahom Omega 3 a v menšom množstve Omega 6. Zaraďte do svojho jedálnička avokádo, semená a orechy. Tie ale v rozumnom množstve, cca 1 - 2 polievkové lyžice denne.

Ako sa prejavuje prebytok Omega 6 v našom tele?

V prípade prebytku sa nám môže oslabiť imunitný systém, preto ľahšie podľahneme rôznym nákazám. U osôb trpiacich na zmeny nálad sa môžu vyskytnúť silnejšie depresie. Častokrát nerovnováha mastných kyselín Omega 3 a Omega 6 môže spôsobovať nadváhu. Vo vážnejších prípadoch vzniká riziko zápalových procesov, srdcovo cievnych ochorení, ako je srdcový infarkt, mozgové príhody a kôrnatenie žíl.


Konopná semínka jsou bohatá na omega 6 mastné kyseliny

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar