Medzi dobre známe Zelené potraviny patrí aj Chlorella. Táto zelená sladkovodná riasa s pôvodom z Ázie, patrí medzi jednobunkové. Táto skupina je známa od roku 1890, kedy ju opísal mikrobiológ M. W. Beijerinck. Je zaujímavé, že organizmy známe ako Acritarcha (od Chlorelly nerozoznateľné) žili na našej krajine už pred 1,5 miliardy rokov. Názov Chlorella je odvodený od latinských slov chloros - zelený a ella - malá, preto teda Chlorella. V posledných rokoch je Chlorella veľmi diskutovaná. Vyšlo o nej veľa kníh, štúdií a článkov. Najskôr sa však pozrime na účinné látky.
Zloženie
Najvýznamnejší je na Chlorelle jej obsah esenciálnych aminokyselín, chlorofylu, beta-karoténu, vitamínov, nenasýtených mastných kyselín a minerálnych látok. Chlorella je najbohatším prírodným zdrojom chlorofylu na svete. Jej obsah bielkovín je až dvojnásobný voči strukovinám.
Účinky
Keby sme si chceli popísať celkové účinky Chlorelly, boli by sme tu veľmi dlho. O tom svedčí množstvo kníh a odborných štúdií, ktoré sa tejto téme venujú. Chlorella má celkovo veľmi prospešné účinky na naše telo. Pôsobí blahodarne na celý náš organizmus. Odporúča sa ako každodenný doplnok stravy na udržanie zdravého životného štýlu. Môžu za to predovšetkým aktívne látky, ktoré sme si spomínali v predchádzajúcom odseku. Hodí sa ako pri redukčnej diéte, tak i pri normálnej strave. Môžu ju užívať ako športovci, tak aj tvrdo pracujúci jedinci, skrátka každý.
Vedlejší účinky
Užívanie Chlorely so sebou nenesie žiadne vedľajšie účinky. Môžu sa dostaviť počas prvých pár dní užívania hnačky. Tie sú v súvislosti s detoxikáciou normálne. Ak by do týždňa neustali, odporúčame znížiť dávku.
Dávkovanie
Odporúčané dávkovanie sa pohybuje okolo 4 g denne pre ženy (4x odmerka 1g) a 5g denne pre mužov. Prášok v ideálnom prípade rozmiešame v 300 ml vlažnej vody. Môžeme pridať aj do jedla.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Chlorella pyrenoidosa, Chlorella pyrenoidosa, Chlorella, Chlorella vulgaris