Echinacea Purpurea (Echinacea purpurová) je trvalá bylinka pôvodom zo Severnej Ameriky. Počas obdobia kolonizácie Ameriky sa bylinka postupne rozrástla po celom zvyšku sveta. Čo to zapríčinilo? Predovšetkým záujem Európanov o jej účinky. Indiánom boli dobre známe, používali ju napríklad na boľavý žalúdok, zápal ďasien a podobné ťažkosti. Využívajú sa ako listy tak aj koreň Echinacey. Rozšírenie vo svete uľahčuje húževnatosť tejto rastlinky. Stačí jej hlinitá, alebo piesočnatá pôda. Môžeme si ju tak dopestovať i na svojej záhradke. Pestuje sa ako okrasná rastlina, ale aj kvôli jej vlastnostiam. Ako táto rastlinka vyzerá?
V ideálnych podmienkach môže Echinacea narásť až do výšky jedného metra. Má drsnú chlpatú stonku s kopijovitými oválnymi listami. V období kvitnutia obklopujú jej pichľavý kvet purpurové okvetné lístky. Od kvetu sa pravdepodobne odvíja aj latinské meno bylinky. Tým, že je kvet pichľavý, pripomína ježka, ktorý sa v latinčine nazýva echios – od toho je odvodený názov Echinacea. Prakticky sa jedná o trvalú bylinu, pestuje sa ako na poliach tak i v záhradách a na podobných miestach. Rastlina sa zberá raz ročne vždy na jeseň. Jedinou podmienkou je vek, ktorý musí byť aspoň 3 – 4 roky. Bylina je tak dostatočne silná a má optimálne zastúpenie látok, ktoré považujeme za dôležité. Aké látky to teda sú a ako nám môžu pomôcť?
Čo Echinacea obsahuje?
Ak by sme si bylinku rozložili na jednotlivé látky, bolo by ich veľmi veľa. Niektorým by sme ani nerozumeli, no niektoré by nám však boli určite povedomé. Ide predovšetkým o takzvané polysacharidy, silice, niektoré alkaloidy, estery a podobné látky vrátane vitamínového spektra. Ako tieto látky účinkujú?
Echinacea a jej účinky
Keby sme chceli zhrnúť celkové vlastnosti Echinacey, bolo by to ťažšie, ako si myslíme. Ide predovšetkým o stimuláciu nášho imunitného systému, ktorá je zapríčinená komplexom vitamínov, ale aj prítomnosťou polysacharidov. Ďalšie možnosti ponúkajú silice a ich antiseptické účinky. Pochopiteľne to nie je všetko...
Na čo si dať pozor?
Podstatné je dodržiavanie dennej dávky. Nesmieme ju prekračovať, inak by sa mohla dostaviť napríklad nevoľnosť, vyrážka, alergická reakcia a podobne.
Tehotenstvo a Echinacea
Bohužiaľ, neexistuje dostatok dôkazov a štúdií, ktoré by jednoznačne určovali nezávadnosť užívania počas tehotenstva, alebo kojenia. Je teda vhodné konzultovať všetko so svojím lekárom.
Aká je správna dávka?
Pri prášku z koreňa sa odporúčajú 0,5 – 2 g (1-4 odmerky 0,5g). Dávka je individuálna. Je potrebné začať na nižšej hodnote a následne ju zvyšovať. Tak najlepšie zistíme, aké má bylinka účinky na naše telo.
Ako dennú dávku užívať?
Koreň je plný aktívnych látok rovnako ako prášok z neho. Preto ho zalievame cca 200 ml vriacej vody, aby sme tieto látky uvoľnili. Tým vytvoríme odvar, ktorý následne pijeme.
Čaj ako vhodná voľba
Ako sme už spomenuli, najvhodnejšia je forma čaju. Nejedná sa vlastne o čaj v pravom slova zmysle, skôr je to odvar, nakoľko nie sú prítomné čajové lístky. V každom prípade je odvar vhodnou formou, ak potrebujeme vytiahnuť látky z častí rastlinky. Rovnako sa táto možnosť dá uplatniť aj pri prášku z koreňa.
UPOZORNENIE
Výživový doplnok nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí. Nie je určené pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.
Vzhľadom na nariadenia Európskej únie a súčasnú legislatívu nesmieme pri produktoch uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patria neschválené zdravotné účinky, alebo vedecké štúdie.
PlaBio s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČO: 03945294