Echinacea purpurea - Extrakt z koreňa 20:1 v prášku
Echinacea purpurea - Extrakt z koreňa 20:1 v prášku
Echinacea purpurea - Extrakt z koreňa 20:1 v prášku
Echinacea purpurea - Extrakt z koreňa 20:1 v prášku

Echinacea purpurea
Extrakt z koreňa 20:1 v prášku

Echinacea purpurea, třapatka nachová, terčovka nachová, purple coneflower, Hadí kořen, Echinacea purpurea

Echinacea, kto by ju nepoznal. Skvelo pôsobí na náš vnútorný systém, ale predovšetkým na imunitu. Celý popis
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Kto by nepoznal Echinaceu, že? Vyskytuje sa v rozprávkach, v odbornej literatúre, ale aj v reklamách. Celý latinský názov znie Echinacea purpurea, v slovenčine by sme ju našli pod názvom Echinacea purpurová. Táto trvalá bylinka sa dorastá do výšky až jedného metra, má drsne chlpatú stonku s kopijovitými vajcovitými lístkami. Kvitne purpurovými okvetnými lístkami, ktoré skrývajú samotný pichľavý kvet. Je to práve kvet, ktorý podľa všetkého dal Echinacei jej latinské meno. Echios, totiž znamená v latinčine ježko. Zber Echinacei prebieha vždy na jeseň, ale až odrastených rastliniek, musia byť 3-4 roky staré. Jej pestovanie nie je inak náročné. Môžeme si ju vypestovať aj my na záhradke. Môžeme na ňu naraziť v parku, ale aj na lúke alebo na kraji lesa. Jej húževnatosť podporuje výber piesčitého alebo hlinitého podložia. Pôvodom je Echinacii Severná Amerika. Počas kolonizácie sa však veľmi rýchlo rozšírila do zvyšku sveta.
Jej využitie zaznamenávame už u domorodých Indiánov. Tí si ju obľúbili pre liečivé účinky, ktoré majú jej listy, ale aj koreň echinacea. Jej listy žuvali, keď ich bolelo v krku, alebo pri zápaloch ďasien. Aj vďaka tomu sa považuje Echinacea za jednu z najdôležitejších rastlín, ktoré sú zatiaľ známe. Prečo?
Echinacea purpurová a jej zloženie
Zloženie látok, ktoré by sme našli v Echinacei je veľmi komplexne. Začína vitamínmi a pokračuje cez silice, polysacharidy, niektoré alkaloidy, steroly a ďalšie podstatné látky, ktoré naše telo každý deň potrebuje.
Liečivé účinky Echinacei
Vzhľadom k zastúpeniu vitamínov, si môžeme spomenúť, napríklad stimuláciu nášho imunitného systému. Každý deň sme vystavovaný vonkajším vplyvom, ktoré pokúšajú naše zdravie. Mali by sme im to sťažiť a pomôcť našej obranyschopnosti. V tom svojim spôsobom pomáhajú aj spomínané polysacharidy. Silice majú na druhú stranu dezinfekčné schopnosti.
Nežiaduce účinky Echinacei purpurovej
Užívanie je považované za bezpečné. Veľmi zriedka sa môžu objaviť nežiaduce účinky typu – hnačky alebo žalúdočné ťažkosti.
Echinacea v tehotenstve
Mnoho otázok smeruje smerom k používaniu echinacei počas tehotenstva. Bohužiaľ, neexistuje dostatok relevantných štúdií, ktoré by potvrdzovali jej nezávažnosť. Preto je vhodné konzultovať jej používanie s naším lekárom. Rovnako tak je to aj v období dojčenia.
Ako dávkovať?
Forma extraktu je trochu silnejší, než samotný prášok z koreňa. Preto sa za dennú dávku považuje 0,4 g (1 odmerka) 2x denne. Túto hranicu by sme nemali prekračovať.
Vhodné spôsoby užívania Echinacei
Prášok priamo nabáda k rozmiešaniu vo vode. K tomu bohato postačí 200-300 mililitrov vody. Rovnako tak môžeme pridať do jogurtu, smoothie alebo podobných pokrmov.