Cholín

Späť do slovníka

Čo je cholín

Cholín je zložkou, ktorá patrí do skupiny komplexu vitamínu B. Táto látka je obsiahnutá v strave a v tele sa relatívne vyskytuje vo veľkom množstve. Telo si cholín môže vyrábať samo z aminokyseliny metionín, kyseliny listovej a pomocou vitamínu B12. Cholín je rozpustný vo vode a alkohole. Vstrebávanie do organizmu prebieha v črevách. Z tela sa v najvyššej miere vylučuje močom.

Jeho úloha v ľudskom organizme spočíva v transportovaní tukov, pritom zabraňuje ukladaniu tukov v pečeni. Spoločne s inositolom, ktorý je ďalším vitamínom z komplexu vitamínov B, sa podieľa na premene tukov a cholesterolu. Cholín dokáže spolu s fosforom a mastnými kyselinami vytvoriť látku lecitín - neoddeliteľnú súčasť nervových buniek.

Vplyv cholínu na naše zdravie

Cholín je jednou z najdôležitejších látok pre ľudský organizmus. Pozitívny je predovšetkým pre správnu činnosť našej nervovej sústavy a schopnosť sústrediť sa. Vďaka nemu sa môžeme naučiť nové veci a pomáha nám k lepšej koncentrácii. Hoci je cholín pre ľudský organizmus veľmi dôležitý, jeho nedostatkom trpí skoro každý človek.

Vďaka cholínu sme odolnejší voči stresu a tiež lepšie spíme. Najviac cholínu je v ľudskom organizme obsiahnuté v detstve alebo počas raného štádia života, kedy sa mozog vyvíja. Postupom času sa jeho hladina začína znižovať a je nutné ho dopĺňať. Cholín je obsiahnutý vo veľkom množstve potravín. Stačí preto vybrať potraviny s jeho najvyšším obsahom a jeho hladinu vyrovnať najšetrnejšie, teda prirodzenou cestou.

Cholín a jeho funkcie

Hlavnou úlohou cholínu v ľudskom organizme je tvorba neurotransmiteru acetylcholínu, vďaka ktorému dochádza ku komunikácii medzi nervovými bunkami. Pri nedostatku cholínu je telo vystavené rade zdravotných ťažkostí. Úzko je jeho nedostatok spájaný s Alzheimerovou chorobou a ďalšími psychiatrickými ochoreniami. U jedincov s nedostatkom cholínu dochádza k výpadkom krátkodobej a dlhodobej pamäte.

Táto látka má aj priamy vplyv na látkovú výmenu, teda na už spomínanom spracovaniu cholesterolu. Tu platí jednoduchá rovnica. Čím viac cholínu prijmeme z potravy, tým lepšie je z tela vyplavovaný a odbúravaný cholesterol. Vďaka tomu tiež klesá hladina cholesterolu v krvi. S touto funkciou tiež úzko súvisí ochrana zdravia pred rozvojom aterosklerózy, mozgovej mŕtvice a infarktu. Pri dlhodobom nedostatku cholínu môže dôjsť k cirhóze pečene (stvrdnutiu) a steatóze pečene (stukovateniu). Môže mať vplyv na upchávanie a tvrdnutie ciev a vysoký krvný tlak.

Cholín pri liečbe civilizačných chorôb

Cholín sa používa v medicíne aj prírodnej medicíne pre liečbu civilizačných chorôb. Vedecké štúdie poukazujú na zlepšenie rôznych pečeňových ochorení, pri dlhodobom užívaní cholínu, a to u pacientov, ktorí si pečeň poškodili vplyvom užívania alkoholu, drog, liekov aj.

Cholín a jeho nadmerné užívanie

Pri nadmernom užívaní cholínu môže pacient pociťovať bolesti svalov a nechutenstvo k jedlu. Túto látku by nemali užívať pacienti, ktorí sa liečia s depresiou alebo iným vážnejším psychiatrickým ochorením. Toxické pôsobenie cholínu na ľudský organizmus zatiaľ nebolo zistené.

Kedy užívať cholín vo väčšej miere?

Cholín v doplnkoch stravy sa odporúča používať pri dlhodobom psychickom strese a nadmerných nárokov na pamäť. V tejto stave je spotreba cholínu až dvojnásobná. Pôsobenie cholínu v tele nepriaznivo ovplyvňuje estrogén, alkohol, voda a síra.

Nedostatok cholínu v ľudskom organizme

Nedostatok cholínu sa prejavuje predovšetkým únavou, bolesťami hlavy, častými zmenami nálad, svalovými bolesťami a výpadkami krátkodobej či dlhodobej pamäte. Nedostatok sa môže prejaviť u vegetariánov.

Hlavné znaky pri nedostatku cholínu

  • zápaly pečene
  • zápaly obličiek
  • poruchy krátkodobej aj dlhodobej pamäte
  • zápcha
  • silné búšenie srdca
  • hučanie v ušiach

Odporúčaná denná dávka cholínu

Odporúčaná denná dávka zatiaľ nebola stanovená. Lekári a odborníci na výživu odporúčajú prijímať aspoň 1 gram denne. Tento fakt samozrejme záleží na veku jedinca. Malé deti nepotrebujú zásadný príjem cholínu, pretože ho majú vo svojom organizme dostatok. Väčšina odporúčaného množstva sa do organizmu dostane v bežnej strave. Pri nadmernej psychickej záťaži je vhodné užívať potravinové doplnky, v ktorých sú 3 gramy tejto látky. Cholín, v kombinácii s ďalšími základnými dietetickými opatreniami, patrí k preventívnym opatreniam proti ateroskleróze. Odporúčaná denná dávka by mala byť nasledovná:
  • bábätka - 125 až 150 mg / deň
  • deti od 1 do 8 rokov - 150 až 250 mg / deň
  • deti od 8 do 13 rokov - 250 až 375 mg / deň
  • dievčatá a ženy nad 14 rokov - 425 až 550 mg / deň
  • chlapci a muži nad 14 rokov - 550 mg / deň
  • tehotné ženy - 450 až 550 mg / deň
  • dojčiace ženy - 550 mg / deň

Obsah cholínu v potravinách

Listová zelenina - obzvlášť vegetariáni by listovú zeleninu mali zaradiť do svojho jedálnička. Napríklad v 100 g hlávkového šalátu je obsiahnutých približne 15 mg cholínu. Ďalej je obsiahnutý v čínskej kapuste a keli.

Arašidy - sú prirodzeným zdrojom cholínu a tiež omega 3 a 6 mastných kyselín, železa a horčíka. 100 g porcia obsahuje 1 000 mg cholínu.

Pšeničné klíčky - sú bohatšie na túto látku ako listová zelenina. V 100 g je obsiahnuté okolo 2 500 mg cholínu.

Pečeň - obsahujú veľké množstvo horčíka, fosforu a železa. V 100 g je obsiahnuté približne 800 mg cholínu.

Strukoviny - aj tu je obsiahnuté veľké množstvo cholínu a ďalších zdraviu prospešných látok.

Vaječné žĺtky - v 100 g je obsiahnuté až 500 mg cholínu.

Kedy začať s užívaním

Cholín zapojte do svojho jedálnička vždy v čase, keď je vaše telo vystavené psychickej záťaži a nadmernému stresu. Spolu so základnými dietetickými opatreniami je jeho príjem v potrave dôležitým pilierom pre správny chod organizmu a životne dôležitých orgánov v tele.


Cholín

Autor článku
Kristýna Franclová
Copywriterka
Späť do slovníka
Súvisiaci tovar