Chaga, sibírska čaga, chaga mushroom, rezavec šikmý alebo Inonotus obliquus sú rozdielne názvy jednej a tej istej huby. Tú nájdeme v chladnejších oblastiach severnej Ázie a Európy. A ako už názov napovedá, skvele sa jej darí hlavne na Sibíri. Výskyt rezavce šikmého v SR ale tiež nie je úplnou vzácnosťou.
Čaga je viacročná drevokazná huba s pomerne nezameniteľnou čiernou farbou na povrchu, ktorú získala vďaka vysokému obsahu pigmentu melanínu. Rastie pod kôrou listnatých stromov, najčastejšie ju nájdeme na brezách. Dovnútra stromu sa dostane skrz poranenia a rozrastať sa tam môže bez povšimnutia aj desiatky rokov. Časom prerastie celým kmeňom a jej plodnice, z ktorých získavame cenený extrakt, môžu dorastať až do veľkosti niekoľkých metrov. Začínajú sa tvoriť až v čase, keď strom začína odumierať a podhubie sa nachádza takmer v celom kmeni. Rezavec tvorí dva typy plodníc - dokonalé a nedokonalé. Jednoročné dokonalé plodnice sa vyskytujú iba v období od júla do novembra a sú oveľa väčšie ako viacročné nedokonalé, ktoré dorastajú maximálne 50 cm.
V severných oblastiach Číny poznali obyvatelia Cagua už pred niekoľkými tisíckami rokov a zmienky o nej by ste našli aj v Mezopotámii. Postupne sa jej obľuba rozšírila do oblastí Sibíri a Uralu, kde sa z huby pripravoval čaj k šamanským rituálom aj k dennému popíjaniu. Časom si huba našla cestu aj do zvyšku sveta a jej obľuba v posledných rokoch raketovo rastie. Už nie je potrebné si pripravovať čaj, stačí denne užiť kapsulu s extraktom tejto jedinečnej huby a zapiť ju pohárom vody.
Zloženie tejto pomerne vzácnej huby je veľmi zaujímavé. Našli by ste v nej na 200 rôznych biologicky aktívnych látok. Najviac zastúpené sú polysacharidy na čele s betaglukánmi a heteroglukánmi. Pozornosť si zaslúžia aj obsiahnuté polyfelonické látky a triterpenoidy, ako sú inotodiol, obliquol, betulín a betulinová kyselina. Posledné dve spomínané zložky získava huba iba z hostiteľského stromu - z brezy. Preto je Čaga rastúca na brezách najviac cenená. Ďalej by ste v nej našli steroly, lipidy, alkaloidy a celý rad ďalších látok, ktorých účinky na zdravie veda stále skúma.
Huba obsahuje aj rad minerálov, ako sú horčík, sodík, vápnik, železo, meď, zinok, mangán alebo germánium. Tiež obsahuje vitamín D a vitamíny zo skupiny B.
Užívanie a dávkovanie
Užívajte 1 až 2 kapsule Čagy denne a zapite ju pohárom vody. Ak máte problémy s prehĺtaním kapsúl, vyskúšajte jednoduchý trik: časti kapsule oddeľte od seba a prášok rozmiešajte vo vode alebo smoothie. Prášok tiež môžete pridať do rôznych kaší. Po 4 týždňoch užívania si urobte 1 týždeň pauzu, prípadne po 3 mesiacoch užívania urobte pauzu 1 mesiac.
Vedľajšie účinky
U Čagy nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, napriek tomu jej užívanie preberte s ošetrujúcim lekárom v prípade tehotenstva, v čase dojčenia alebo ak máte nejaké zdravotné ťažkosti.
Recenzie produktu
Měl jsem problémy s trávením, pocítil jsem zlepšení zažívání.
Super produkt, funguje. Jsem velice spokojen.
Ze začátku jsem moc nedůvěřovala, ale pomohl mi a doporučila jsem ho i kamarádkám.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Čaga, Sibiřská čaga, Inonotus obliquus, Rezavec šikmý
UPOZORNENIE
Výživový doplnok nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí. Nie je určené pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.
Vzhľadom na nariadenia Európskej únie a súčasnú legislatívu nesmieme pri produktoch uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patria neschválené zdravotné účinky, alebo vedecké štúdie.
PlaBio s.r.o., Podzimní 1436/37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČO: 03945294