Kolovník lesklý - Prášok z plodov
Kolovník lesklý - Prášok z plodov
Kolovník lesklý - Prášok z plodov

Kolovník lesklý
Prášok z plodov

Cola nitida, Africký kolový ořech, Cola nut, Bissy nut, Goora nut, Gbanja kola, Bitter cola, Cola, Kola, Gourou, Ombéné, Nangoué, Kokkorokou, Kolabaum, Kolatier, Colatero
Produkt z Pobřeží slonoviny

Kolovník lesklý, alebo tiež Kola nitida, je strom rastúci v západnej Afrike, kde je uctievaný tamojšími kmeňmi. Jeho jedlé plody obsahujú vysoké zastúpenie kofeínu a teobromínu. Vďaka kofeínu tak skvele pôsobí proti únave a dodáva vitalitu. Celý popis
Doručíme v utorok 27.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vyšla pesnička Goro City. Zložil a spieval ju africký spevák menom Manu Dibango. V jeho rodnom jazyku je ako Goro označovaný práve plod kolovníka. Dovtedy nemala široká verejnosť ani zdanie o týchto orieškoch, ktoré sú pre svoje účinky uctievané až západoafrickými kmeňmi. Tu sa až do dnes používajú ako platidlo alebo k ucteniu si hostí. Povesti dokonca tvrdia, že ich pre svoje účinky žuvali pútnici, aby tak oddialili pocit únavy. Ako tento strom vyzerá?
Kolovník lesklý je tiež označovaný pod latinským názvom Kola nitida. Je cca 12-20 metrov vysoký strom s podlhovastými listami. Kvitne raz do roka malými žltými kvetmi. Z nich vzídu jedlé plody vo forme orieškov.
Zloženie
Pri indikovanej dávke, ktorú u kolovníka odporúčame, môžeme zanedbať nutričné hodnoty. Ich množstvo nie je ani zďaleka tak veľké, aby mohli niečo ovplyvniť. Mali by sme sa skôr zamerať na aktívne látky, ktorých hlavným predstaviteľom je v tomto prípade kofeín. Kofeínu nájdeme v kolovníku zhruba 2x viac ako v káve. Ďalšie látky, ktoré by sme si mali spomenúť je napríklad teobromín alebo dobre známe triesloviny.
Ako kolovník účinkuje?
O účinkoch kolovníku dobre vedia aj obyvatelia západnej Afriky. Vzhľadom na vysoké zastúpenie kofeínu si môžeme veľa odvodiť. Kofeín pôsobí na centrálny nervový systém, odďaľuje únavu a poskytuje príjemný pocit sústredenosti a vitality. Zároveň dochádza k zrýchľovaniu metabolizmu, čím sa lepšie uvoľňujú tukové bunky do krvného obehu, kde môžu byť spracované.
Kolovník a vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky kolovníka nie sú známe. Jediné, čo si môžeme spomenúť sú poruchy spánku. Za to je zodpovedný kofeín, ak však budeme dodržiavať dávkovanie a nebudeme brať kolovník v neskorých hodinách, mali by sa nám tieto účinky vyhnúť. Za skupiny, ktorým sa užívanie kolovníka neodporúča, môžeme považovať, napríklad tehotné a dojčiace ženy, osoby s vysokým krvným tlakom alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Dávkovanie Kolovníka lesklého
Prášková forma sa odporúča dávkovať v množstve denne dávky, a to 2 - 3 gramov.
Ako užívať Kolovník lesklý
Užívanie je vzhľadom k práškovej forme naozaj jednoduché. Dávku prášku rozmiešame vo vode. Je lepšie použiť vlažnú vodu, kde sa prášok lepšie rozpustí. Rovnako ho môžeme pridať aj do jogurtu alebo smootie.
S čím kolovník kombinovať
Podobne ako ostatné produkty sa aj tento dá kombinovať. Ako najvhodnejšia sa javí Guarana, ktorá dokáže predĺžiť účinky kolovníka.