Kolovník lesklý
Prášok z plodov

Kolovník lesklý, nebo také Kola nitida, je strom rostoucí v západní Africe, kde je uctívaný tamějšími kmeny. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia vyšla pesnička Goro City. Zložil a spieval ju africký spevák menom Manu Dibango. V jeho rodnom jazyku je ako Goro označovaný práve plod kolovníka. Dovtedy nemala široká verejnosť ani zdanie o týchto orieškoch, ktoré sú pre svoje účinky uctievané až západoafrickými kmeňmi. Tu sa až do dnes používajú ako platidlo alebo k ucteniu si hostí. Povesti dokonca tvrdia, že ich pre svoje účinky žuvali pútnici, aby tak oddialili pocit únavy. Ako tento strom vyzerá?

Kolovník lesklý je tiež označovaný pod latinským názvom Kola nitida. Je cca 12-20 metrov vysoký strom s podlhovastými listami. Kvitne raz do roka malými žltými kvetmi. Z nich vzídu jedlé plody vo forme orieškov.

Zloženie

Pri indikovanej dávke, ktorú u kolovníka odporúčame, môžeme zanedbať nutričné hodnoty. Ich množstvo nie je ani zďaleka tak veľké, aby mohli niečo ovplyvniť. Mali by sme sa skôr zamerať na aktívne látky, ktorých hlavným predstaviteľom je v tomto prípade kofeín. Kofeínu nájdeme v kolovníku zhruba 2x viac ako v káve. Ďalšie látky, ktoré by sme si mali spomenúť je napríklad teobromín alebo dobre známe triesloviny.

Ako kolovník účinkuje?

O účinkoch kolovníku dobre vedia aj obyvatelia západnej Afriky. Vzhľadom na vysoké zastúpenie kofeínu si môžeme veľa odvodiť. Kofeín pôsobí na centrálny nervový systém, odďaľuje únavu a poskytuje príjemný pocit sústredenosti a vitality. Zároveň dochádza k zrýchľovaniu metabolizmu, čím sa lepšie uvoľňujú tukové bunky do krvného obehu, kde môžu byť spracované.

Kolovník a vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky kolovníka nie sú známe. Jediné, čo si môžeme spomenúť sú poruchy spánku. Za to je zodpovedný kofeín, ak však budeme dodržiavať dávkovanie a nebudeme brať kolovník v neskorých hodinách, mali by sa nám tieto účinky vyhnúť. Za skupiny, ktorým sa užívanie kolovníka neodporúča, môžeme považovať, napríklad tehotné a dojčiace ženy, osoby s vysokým krvným tlakom alebo kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Dávkovanie Kolovníka lesklého

Prášková forma sa odporúča dávkovať v množstve denne dávky, a to 2 - 3 gramov (2-3 odmerky 1g).

Ako užívať Kolovník lesklý

Užívanie je vzhľadom k práškovej forme naozaj jednoduché. Dávku prášku rozmiešame vo vode. Je lepšie použiť vlažnú vodu, kde sa prášok lepšie rozpustí. Rovnako ho môžeme pridať aj do jogurtu alebo smootie.

S čím kolovník kombinovať

Podobne ako ostatné produkty sa aj tento dá kombinovať. Ako najvhodnejšia sa javí Guarana, ktorá dokáže predĺžiť účinky kolovníka.

Krajina pôvodu

Zdravotné účinky

  • Podporuje kontrolu tělesné hmotnosti
Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Cola nitida, Africký kolový ořech, Cola nut, Bissy nut, Goora nut, Gbanja kola, Bitter cola, Cola, Kola, Gourou, Ombéné, Nangoué, Kokkorokou, Kolabaum, Kolatier, Colatero

UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

PODOBNEJ TOVAR