Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň

Ašvaganda
Drvený koreň

Withania somnifera, Withanie opojná, Vitánie snodárná, Ashwagandha, withania somnifera
Produkt z Indie

Ašvaganda je indická rastlina známa pre svoje účinky. Tie potvrdzuje aj jej používanie v takzvanej ajurvédskom liečiteľstve. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme v piatok 19.1.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Ašvaganda, indická rastlina známa snáď po celom svete. Môžeme jej tiež nájsť pod jej latinským menom Withania somniferum alebo slovenským názvom Whitania opojná. Z botanického hľadiska sa jedná o stredne vysoký krík dorastajúci do výšky až dvoch metrov. Má drevnaté vetvy posiate stopkovými listami s dĺžkou 3-10 centimetrov a šírkou 2-7 centimetrov. Vetvy pôsobia šedou farbou, za čo môžu jemné chĺpky. V období kvitnutia by sme spoznali Ašvagandu bezpečne. Jej vetvy totiž zdobia krásne päťpočetné kvety žltozelenej farby. Po odkvitnutí zostane po kvetoch iba plod. Tým je menšia lesklá gulička žltej farby ukrytá v stálom kalichu. Áno, dobre ju poznáme. Iste sme ju niekedy registrovali na nápojoch, alebo v jedle ako ozdobu. Veľmi zdravú ozdobu, treba podotknúť. Je to práve vďaka jej účinkom na náš organizmus – Ašvaganda sa rýchlo rozšírila po celom svete. Domovom je jej však stále India, kde sa stala súčasťou takzvanej Ajurvédy. Jedná sa o tradičné indické liečiteľstvo siahajúce až do védskeho obdobiacca 5000 rokov späť. Jej účinky sú veľmi podobné Ženšenu. Spadá do kategórie stimulantov, ale aj afrodiziak. Na rozdiel od Ženšenu však nemá toľko vedľajších účinkov, preto je vhodnejšia pre vyššie percento ľudí. Do Európy sa Ašvaganda dostáva počas 16. storočia spolu s obchodníkmi a cestovateľmi z Ázie.
Určite nám napadlo, či si môžeme tento prínosný krík vypestovať na našej záhradke. Môžeme – najvhodnejšia doba pre výsadbu je máj. Počas neho už nehrozia nízke nočné teploty. Semienka len položíme na pôdu a jemne ich zatlačíme. Pre lepšie podmienky by sme ich mali prekryť fóliou. Pôda musí byť neustále vlhká a dobre hnojená. Na konci augusta by sme mali presunúť rastlinku do tepla domova, pretože zle znáša zimu – veľmi rýchlo by uhynula. Poďme si povedať niečo k samotnému zloženiu a účinkom.
Účinné zložky v Ašvagande
Ašvaganda obsahuje predovšetkým mnoho alkaloidov, medzi ktoré patrí aj withanolidy (pomenované po Ašvagandě samotnej). Ďalej by sme narazili na ostatné tropánové alkaloidy, laktóny, glykozidy, aminokyseliny, vitamíny, antioxidanty, ale aj minerály. Ako je vidieť, obsiahnutých látok je naozaj veľa. Čo všetko spôsobujú?
Ako Vitánia účinkuje?
Ako sme už spomenuli, účinky sú veľmi podobné Ženšenu. Ašvaganda tak pôsobí nielen na naše telo, ale aj na našu dušu. Môže účinkovať na libido, pamäť, tiež na imunitný systém. Za to sú zodpovedné predovšetkým aminokyseliny, antioxidanty a vitamín C. Stimuluje sa tak aj vytváranie kolagénu a dochádza k stabilizácii nášho metabolizmu. Človek je tak menej náchylný na únavu. To sú, samozrejme, len niektoré z mnohých účinkov.
Dávkovanie Ašvagandy
Aby sme mohli čo najlepšie využiť účinky Ašvagandy, musíme ju vedieť správne užívať. S tým je spojená aj denná dávka. Pri drvine z koreňa za ňu považujeme 3-5 gramov, čo je 6-10 našich odmeriek.
Ako pripraviť drvinu?
Drvený koreň by sme mali vedieť správne pripraviť. Môžeme z neho vytvoriť odvar. Stačí dávku povariť vo vode alebo v mlieku po dobu 5-7 minút. Odvar užívajme 2x denne.
Možné kombinácie
Aj u Ašvagandy narazíme na kombinácie s ostatnými rastlinkami. Vzhľadom k účinkom sa hodí Maca peruánska a Ženšen pravý. V oboch prípadoch dochádza k zosilneniu účinkov. Ak by sme chceli účinky situovať len na metabolizmus, môžeme nakombinovať s Guaranou.
Vedľajšie účinky užívania Ašvagandy
Užívanie tejto rastliny je považované za bezpečné. Jediné skupiny, u ktorých je nutná konzultácia s lekárom sú tehotné, dojčiace ženy, deti do 6 rokov a osoby s nízkym krvným tlakom.
Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0
 
Od jazera po prášok - ako všetko prebieha?
06.decembra 2017
Sladkovodná riasa Spirulina je stále obľúbenejším potravinovým doplnkom. Napadlo Vás ale niekedy, aké fázy predchádzajú tomu, než sa dostane ku koncovému užívateľovi? Nahliadnite s nami do výrobného tajomstva Spiruliny a objavte jej prínos pre svoje zdravie! Zobraziť viac
Vyskúšajte Steviu ako zdravú náhradu cukru!
08.novembra 2017
Ochutnali ste niekedy Steviu? Ak nie, je načase to napraviť a vpustiť toto prírodné sladidlo do svojej kuchyne! Stevia v mnohom predbehne cukor a je vhodná aj pre diabetikov. Táto sladká bylina je skvelým kompromisom, keď sa nechcete vzdať sladkého, ale odmietate sladiť cukrom! Zobraziť viac
Ako skladovať bylinky
03.augusta 2016
Bylinky používame na dochucovanie jedál, liečbe rôznych zdravotných neduhov a posilnenie tela a ducha. Viete ale ako bylinky správne skladovať, aby nestratili svoju arómu, prvotriednu akosť a liečivé vlastnosti? Zobraziť viac
Postupy sušenia potravinových doplnkov
08.júla 2016
Potravinové doplnky dodávajú organizmu živiny, ktoré neprijme v dostatočnej miere z bežnej stravy. Priaznivo ovplyvňujú naše zdravie a môžu pôsobiť ako prevencia pred chorobou, alebo podporiť existujúcu liečbu. Premýšľali ste ale nad tým, ako sa také potravinové doplnky vyrábajú? Používajú sa na to rôzne metódy sušenia, ktoré sú šetrné k účinným látkam. Prezradíme vám, na akom princípe jednotlivé princípy fungujú. Zobraziť viac