Ašvaganda
Drvený koreň

Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda - Drvený koreň
Ašvaganda je indická rastlina známa pre svoje účinky. Tie potvrdzuje aj jej používanie v takzvanej ajurvédskom liečiteľstve. Celý popis
  = 50g        
  = / dávka

Ašvaganda, indická rastlina známa snáď po celom svete. Môžeme jej tiež nájsť pod jej latinským menom Withania somniferum alebo slovenským názvom Whitania opojná. Z botanického hľadiska sa jedná o stredne vysoký krík dorastajúci do výšky až dvoch metrov. Má drevnaté vetvy posiate stopkovými listami s dĺžkou 3-10 centimetrov a šírkou 2-7 centimetrov. Vetvy pôsobia šedou farbou, za čo môžu jemné chĺpky. V období kvitnutia by sme spoznali Ašvagandu bezpečne. Jej vetvy totiž zdobia krásne päťpočetné kvety žltozelenej farby. Po odkvitnutí zostane po kvetoch iba plod. Tým je menšia lesklá gulička žltej farby ukrytá v stálom kalichu. Áno, dobre ju poznáme. Iste sme ju niekedy registrovali na nápojoch, alebo v jedle ako ozdobu. Veľmi zdravú ozdobu, treba podotknúť. Je to práve vďaka jej účinkom na náš organizmus – Ašvaganda sa rýchlo rozšírila po celom svete. Domovom je jej však stále India, kde sa stala súčasťou takzvanej Ajurvédy. Jedná sa o tradičné indické liečiteľstvo siahajúce až do védskeho obdobiacca 5000 rokov späť. Jej účinky sú veľmi podobné Ženšenu. Spadá do kategórie stimulantov, ale aj afrodiziak. Na rozdiel od Ženšenu však nemá toľko vedľajších účinkov, preto je vhodnejšia pre vyššie percento ľudí. Do Európy sa Ašvaganda dostáva počas 16. storočia spolu s obchodníkmi a cestovateľmi z Ázie.

Určite nám napadlo, či si môžeme tento prínosný krík vypestovať na našej záhradke. Môžeme – najvhodnejšia doba pre výsadbu je máj. Počas neho už nehrozia nízke nočné teploty. Semienka len položíme na pôdu a jemne ich zatlačíme. Pre lepšie podmienky by sme ich mali prekryť fóliou. Pôda musí byť neustále vlhká a dobre hnojená. Na konci augusta by sme mali presunúť rastlinku do tepla domova, pretože zle znáša zimu – veľmi rýchlo by uhynula. Poďme si povedať niečo k samotnému zloženiu a účinkom.

Účinné zložky v Ašvagande

Ašvaganda obsahuje predovšetkým mnoho alkaloidov, medzi ktoré patrí aj withanolidy (pomenované po Ašvagandě samotnej). Ďalej by sme narazili na ostatné tropánové alkaloidy, laktóny, glykozidy, aminokyseliny, vitamíny, antioxidanty, ale aj minerály. Ako je vidieť, obsiahnutých látok je naozaj veľa. Čo všetko spôsobujú?

Ako Vitánia účinkuje?

Ako sme už spomenuli, účinky sú veľmi podobné Ženšenu. Ašvaganda tak pôsobí nielen na naše telo, ale aj na našu dušu. Môže účinkovať na libido, pamäť, tiež na imunitný systém. Za to sú zodpovedné predovšetkým aminokyseliny, antioxidanty a vitamín C. Stimuluje sa tak aj vytváranie kolagénu a dochádza k stabilizácii nášho metabolizmu. Človek je tak menej náchylný na únavu. To sú, samozrejme, len niektoré z mnohých účinkov.

Dávkovanie Ašvagandy

Aby sme mohli čo najlepšie využiť účinky Ašvagandy, musíme ju vedieť správne užívať. S tým je spojená aj denná dávka. Pri drvine z koreňa za ňu považujeme 3-5 gramov, čo je 3-5 našich odmeriek 1g.

Ako pripraviť drvinu?

Drvený koreň by sme mali vedieť správne pripraviť. Môžeme z neho vytvoriť odvar. Stačí dávku povariť vo vode alebo v mlieku po dobu 5-7 minút. Odvar užívajme 2x denne.

Možné kombinácie

Aj u Ašvagandy narazíme na kombinácie s ostatnými rastlinkami. Vzhľadom k účinkom sa hodí Maca peruánska a Ženšen pravý. V oboch prípadoch dochádza k zosilneniu účinkov. Ak by sme chceli účinky situovať len na metabolizmus, môžeme nakombinovať s Guaranou.

Vedľajšie účinky užívania Ašvagandy

Užívanie tejto rastliny je považované za bezpečné. Jediné skupiny, u ktorých je nutná konzultácia s lekárom sú tehotné, dojčiace ženy, deti do 6 rokov a osoby s nízkym krvným tlakom.

Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Withania somnifera, Withanie opojná, Vitánie snodárná, Ashwagandha, withania somnifera

PODOBNEJ TOVAR

Ašvaganda - Prášok z koreňa

AšvagandaPrášok z koreňa

 • Pôsobí na koncentráciu
 • Zlepšuje obranyschopnosť
 • Zvyšuje vitalitu
6,00 €
/ 50g
Skladom
Kotvičník (Tribulus) - Celé plody

Kotvičník (Tribulus)Celé plody

 • Vhodné na odvary
 • Vhodné pre mužov
 • Pôsobí na tvorbu testosterónu
Už len 4ks
3,60 €
/ 50g
Skladom
Ženšen pravý - Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku

Ženšen pravýExtrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku

 • Podporuje vitalitu
 • Pôsobí na sústredenie a pamäť
 • Rýchlejšie vstrebávanie
Bestseller
9,40 €
/ 20g
Skladom
Chlorella - Prášok z rias

ChlorellaPrášok z rias

 • Detoxikuje organizmus
 • Podporuje trávenie
 • Stimuluje imunitu
8,00 €
/ 50g
Skladom