Ašvaganda
Prášok z koreňa

Ašvaganda - Prášok z koreňa
Ašvaganda - Prášok z koreňa
Ašvaganda - Prášok z koreňa
Withania opojná, alebo tiež Ašvaganda, je indická rastlinka používaná v ajurvédskej medicíne. Celý popis
  = 50g        
  = / dávka

Withania somnifera je vytrvalý bohato rozvetvený krík so žltozelenými kvetmi, najčastejšie dorastajúca do výšky jedného metra. Rastlina patrí do čeľade ľuľkovitých. Porastá červenými bobuľovitým plodmi prezývaným starými Asýrčanmi "harhumbašír" alebo tiež "červený koral". Pestuje sa v Indii, kde je tradične súčasťou ajurvédskej medicíny, buď ako všeliek s magickou mocou, alebo ako ingrediencia v nápojoch lásky pri tantrických rituáloch. Do Európy dorazila v 16. storočí. Voľne rastie v Nepále, Pakistane, Bangladéši a na Srí Lanke.

Ašvaganda je rozšírenou bylinou v trópoch a subtrópoch od západnej Afriky až do Indie. Rastie len na vyprahnutých, často kamenistých miestach. Vhodné podmienky poskytujú polopúšte a krovinaté savany. Plodom je červená bobuľa, ktorá zostáva úplne ukrytá a predtým ju prezývali "červený koral". Z byliny sa využíva koreň, ktorý je malého vzrastu, meria 3 až 10 mm.

ÚČINKY

Withania somnifera je ľahko zameniteľná s podobne účinkujúcimi Ženšenom pravým, populárnym adaptogénom pôvodom z Číny. Môže zapríčiniť lepšiu funkciu všetkých mentálnych funkcií, môže spôsobiť zlepšenie pamäti, podobne ako guarana alebo Ginko biloba. Je dokázané, že kladne pôsobí na niektoré funkcie mozgu ako je získavanie a uchovávanie informácií. Whitania je jedným z najznámejších antioxidantov.

ZLOŽENIE

Pôsobí v nej celý rad alkaloidov (withanin, withananin, somniferin, somniferinin, tropín, pseudotropin, anaferin, nikotín), z ktorých napríklad somniferin vykazuje hypnotické vlastnosti. Alkaloidy účinkujú teda prevažne sedatívne. Withanolidy (withaferin A, sitoindosidy) majú zase silu liečivú, podobnú ginsenosidom v ženšene.

DÁVKOVANIE

Optimálna dávka je 3-5 g denne (3-5 odmerek 1g). Koreň sa rozdrví a povarí sa v mlieku alebo vode a odporúča sa pridať trochu medu. Odvar by sa mal užívať 2x denne.

Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Withania somnifera, Withanie opojná, Ashwagandha, Indický ženšen, withania somnifera

PODOBNEJ TOVAR

Ašvaganda - Drvený koreň

AšvagandaDrvený koreň

 • Podporuje vitalitu
 • Pomáha proti únave
 • Zlepšuje kognitívne funkcie
5,60 €
/ 50g
Skladom
Gotu kola - Drvené listy

Gotu kolaDrvené listy

 • Podporuje mozgový a nervový systém
 • Vhodné na odvary
 • Zlepšuje pamäť a pozornosť
3,60 €
/ 100g
Skladom
Gotu kola - Extrakt z byliny 10:1 v prášku

Gotu kolaExtrakt z byliny 10:1 v prášku

 • Pôsobí na imunitu
 • Stimuluje pamäť a sústredenie
 • Zlepšuje mozgovú činnosť
4,90 €
/ 20g
Skladom
Chlorella - Prášok z rias

ChlorellaPrášok z rias

 • Detoxikuje organizmus
 • Podporuje trávenie
 • Stimuluje imunitu
8,00 €
/ 50g
Skladom