Withania somnifera je vytrvalý bohato rozvetvený krík so žltozelenými kvetmi, najčastejšie dorastajúca do výšky jedného metra. Rastlina patrí do čeľade ľuľkovitých. Porastá červenými bobuľovitým plodmi prezývaným starými Asýrčanmi "harhumbašír" alebo tiež "červený koral". Pestuje sa v Indii, kde je tradične súčasťou ajurvédskej medicíny, buď ako všeliek s magickou mocou, alebo ako ingrediencia v nápojoch lásky pri tantrických rituáloch. Do Európy dorazila v 16. storočí. Voľne rastie v Nepále, Pakistane, Bangladéši a na Srí Lanke.
Ašvaganda je rozšírenou bylinou v trópoch a subtrópoch od západnej Afriky až do Indie. Rastie len na vyprahnutých, často kamenistých miestach. Vhodné podmienky poskytujú polopúšte a krovinaté savany. Plodom je červená bobuľa, ktorá zostáva úplne ukrytá a predtým ju prezývali "červený koral". Z byliny sa využíva koreň, ktorý je malého vzrastu, meria 3 až 10 mm.
ÚČINKY
Withania somnifera je ľahko zameniteľná s podobne účinkujúcimi Ženšenom pravým, populárnym adaptogénom pôvodom z Číny. Môže zapríčiniť lepšiu funkciu všetkých mentálnych funkcií, môže spôsobiť zlepšenie pamäti, podobne ako guarana alebo Ginko biloba. Je dokázané, že kladne pôsobí na niektoré funkcie mozgu ako je získavanie a uchovávanie informácií. Whitania je jedným z najznámejších antioxidantov.
ZLOŽENIE
Pôsobí v nej celý rad alkaloidov (withanin, withananin, somniferin, somniferinin, tropín, pseudotropin, anaferin, nikotín), z ktorých napríklad somniferin vykazuje hypnotické vlastnosti. Alkaloidy účinkujú teda prevažne sedatívne. Withanolidy (withaferin A, sitoindosidy) majú zase silu liečivú, podobnú ginsenosidom v ženšene.
DÁVKOVANIE
Optimálna dávka je 3-5 g denne (3-5 odmerek 1g). Koreň sa rozdrví a povarí sa v mlieku alebo vode a odporúča sa pridať trochu medu. Odvar by sa mal užívať 2x denne.
Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0