Už ste počuli o ovocí s netypickým názvom Camu Camu? Ak nie, poďte sa s ním zoznámiť teraz. Rastie na tropickom kríku s latinským názvom Myrciaria dubia, ktorému sa najviac darí v záplavových oblastiach Amazónie, konkrétne v Brazílii a Peru. Červenofialové bobule so žltou dužinou sú o niečo menšie ako citrón, ale čo sa týka kyslosti, tak za ním nijako nezaostávajú, naopak! Camu Camu obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, ktorý má na svedomí aj extrémnu kyslosť. Okrem toho je ovocie aj pomerne trpké, teda nič, čo by ste si len tak prihrýzli na chuť.
Ale práve pre vysoký obsah céčka a ďalších prospešných látok, ako sú draslík, vápnik, B vitamíny, aminokyseliny (serín, valín a leucín), vláknina, bielkoviny a tiež flavonoidy, ktoré sa priaznivo ovplyvňujú s vitamínom C, na neho obyvatelia Amazónie nezanevreli. Dodnes sa tam tradične konzumuje vo forme nápoja. Vy ho môžete užívať ešte jednoduchšie, a to vo forme koncentrovaného extraktu, ktorého pre pokrytie dennej dávky céčka stačí naozaj len malé množstvo.
Užívanie a dávkovanie
Pre pokrytie dennej potreby vitamínu C stačí 1 odmerka (0,5 g) extraktu s 25% vitamínu C denne. Prášok rozmiešajte v pohári vody alebo iného nápoja. Prášok môžete pridať aj do smoothie, jogurtov alebo rôznych kaší. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
Nežiaduce účinky
Camu Camu nemá v bežných dávkach vedľajšie účinky. Pri prekročení odporúčanej dennej dávky môžete pociťovať tráviace ťažkosti. O užívaní extraktu sa radšej poraďte s lekárom u detí do 3 rokov alebo počas tehotenstva a dojčenia.
Iné názvy produktu
Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Camu-camu, camu-camu Negro, Camo Camo, Camocamo, Araca d´agua, Araza de Ague, Psidium dubium, Myrciaria dubia, Myrciaria paraensis, Guapuro Blanco, Rumberry, Cacari, shanhuito