Damiána
Drvené listy

Turnera diffusa alebo Damiána je americký krík, známy pre svoje afrodiziakálne vlastnosti. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Damián by sme mohli pod slovenským názvom nájsť ako Pastalu rozprestretú. Z botanického hľadiska sa jedná o krík z čeľade mučenkovitých. Vyskytuje sa prevažne na juhu Severnej Ameriky. Konštrukčne pripomína vinič – je silne vetvená s malými, oválnymi listami a žltými kvetmi. Zaujímavé je, že práve kvety pripomínajú vôňu harmančeka. Z kvetov sa postupom času stanú malé kapsuly, chuťou podobné figám.

Okrem Severnej Ameriky sa Damiána pestuje aj v Afrike. Jej rozšírenie majú na svedomí predovšetkým účinky. Už pôvodní obyvatelia oblastí výskytu si uvedomovali afrodiziakálne pôsobenie na náš organizmus. Po príchode španielskych konquistadorov, ktorí si pôsobenie všimli, sa Damiána dostáva aj do Európy. Jej pestovanie tu je však pomerne zložité. Damiána totiž vyžaduje špecifické podmienky pre život.

Účinné látky

Keby sme si chceli vymenovať účinné látky obsiahnuté v Damiáne, mali by sme začať s arbutínom, ktorý je tiež v brusniciach. Ide o takzvaný močový dezinficiens. Ďalej by sme narazili na éterické oleje, antioxidanty, glykozidy, beta-sitosterol, beta-karotén, flavonoidné látky a ďalšie.

Ako všetko účinkuje?

Najviac nás budú zaujímať, iste, účinky Damiany. Už sme si spomenuli, že sa jedná o afrodiziakum. Je však dôležité podotknúť, že účinkuje predovšetkým na ženy. Pomáha v navodení príjemnej nálady, uvoľnení a zvyšuje libido. To však nie sú jediné účinky. V minulosti sa, vďaka obsahu éterických olejov, používala Damiána aj na liečbu kašľa.

Dávkovanie drvených listov

Drvené listy sú na rozdiel od extraktu menej účinné, čo môžeme dohnať hodnotou dávky. Tu je ideálnych 5-30 gramov.

Ako listy užívať?

Pravdepodobne jedinou možnosťou je tvorba odvaru. Dávku listov prevaríme v pijeme 2-4x denne.

S čím Damiánu kombinovať?

Celkom existujú 2 možnosti, ako Damianu kombinovať. Buď s Kola nitida, kedy dochádza k urýchleniu metabolizmu a rýchlejšiemu nástupu účinkov, alebo s Ginkgo biloba a Gotu Kolou – lepšie pôsobenie na mozog.

Vedľajšie účinky

Pri požívaní Damiány neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. U osôb s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi problémami, tehotných a dojčiacich žien sa odporúča konzultácia s lekárom.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Turnera diffusa, Herba de la pastora, Turnera diffusa, Turnera aphrodisiaca, Damiana

PODOBNEJ TOVAR