Damiána - Drvené listy
Damiána - Drvené listy
Damiána - Drvené listy
Damiána - Drvené listy

Damiána
Drvené listy

Turnera diffusa, Damiana, Turnera aphrodisiaca, Turnera diffusa, Herba de la pastora
Produkt z Mexika

Turnera diffusa alebo Damiána je americký krík, známy pre svoje afrodiziakálne vlastnosti. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve streda 28.3.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Damián by sme mohli pod slovenským názvom nájsť ako Pastalu rozprestretú. Z botanického hľadiska sa jedná o krík z čeľade mučenkovitých. Vyskytuje sa prevažne na juhu Severnej Ameriky. Konštrukčne pripomína vinič – je silne vetvená s malými, oválnymi listami a žltými kvetmi. Zaujímavé je, že práve kvety pripomínajú vôňu harmančeka. Z kvetov sa postupom času stanú malé kapsuly, chuťou podobné figám.
Okrem Severnej Ameriky sa Damiána pestuje aj v Afrike. Jej rozšírenie majú na svedomí predovšetkým účinky. Už pôvodní obyvatelia oblastí výskytu si uvedomovali afrodiziakálne pôsobenie na náš organizmus. Po príchode španielskych konquistadorov, ktorí si pôsobenie všimli, sa Damiána dostáva aj do Európy. Jej pestovanie tu je však pomerne zložité. Damiána totiž vyžaduje špecifické podmienky pre život.
Účinné látky
Keby sme si chceli vymenovať účinné látky obsiahnuté v Damiáne, mali by sme začať s arbutínom, ktorý je tiež v brusniciach. Ide o takzvaný močový dezinficiens. Ďalej by sme narazili na éterické oleje, antioxidanty, glykozidy, beta-sitosterol, beta-karotén, flavonoidné látky a ďalšie.
Ako všetko účinkuje?
Najviac nás budú zaujímať, iste, účinky Damiany. Už sme si spomenuli, že sa jedná o afrodiziakum. Je však dôležité podotknúť, že účinkuje predovšetkým na ženy. Pomáha v navodení príjemnej nálady, uvoľnení a zvyšuje libido. To však nie sú jediné účinky. V minulosti sa, vďaka obsahu éterických olejov, používala Damiána aj na liečbu kašľa.
Dávkovanie drvených listov
Drvené listy sú na rozdiel od extraktu menej účinné, čo môžeme dohnať hodnotou dávky. Tu je ideálnych 5-30 gramov.
Ako listy užívať?
Pravdepodobne jedinou možnosťou je tvorba odvaru. Dávku listov prevaríme v pijeme 2-4x denne.
S čím Damiánu kombinovať?
Celkom existujú 2 možnosti, ako Damianu kombinovať. Buď s Kola nitida, kedy dochádza k urýchleniu metabolizmu a rýchlejšiemu nástupu účinkov, alebo s Ginkgo biloba a Gotu Kolou – lepšie pôsobenie na mozog.
Vedľajšie účinky
Pri požívaní Damiány neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. U osôb s vysokým krvným tlakom, kardiovaskulárnymi problémami, tehotných a dojčiacich žien sa odporúča konzultácia s lekárom.