Gotu kola
Drvené listy

Trvalá rastlina pochádzajúca z Číny, ktorá dlhé roky bola a dodnes je používaná predovšetkým v tradičných medicínach. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Gotu Kola má mnoho rôznych názvov. Mohli by sme ju nájsť pod jej latinským názvom Centella Asiatica, ale aj slovenským – Pupočník ázijský. Je jednou z hlavných rastlín prastarej čínskej medicíny. Spolu s ňou sa bylinka dostala aj do Európy, či Ameriky, kde jej popularita stále rastie. V Ázii bola užívaná už pred niekoľko tisíc rokmi.

Z botanického hľadiska ide o trvalú rastlinu, ktorá za ideálnych podmienok dokáže narásť do výšky až 2 metrov. Jej listy sú srdcovitého tvaru. Raz ročne sa rastlina ozdobí drobnými zelenými kvietkami, ktoré neskôr získajú fialovú až tmavočervenú farbu. Z týchto kvietkov sa časom stanú plody podlhovastého tvaru s tvrdým povrchom. Najviac rastline prospievajú močaristé oblasti v tropickom podnebí. Najčastejšie sa vyskytuje na Srí Lanke, v Indonézii, Austrálii, ale aj v Južnej Amerike.

Určite nás zaujíma, ktorým látkam vďačí Gotu Kola za svoje účinky. Poďme si o nich povedať.

Zloženie Gotu Koly

V Gotu Kole nájdeme štandardné látky ako vitamíny, minerály, stopové prvky, ale aj omnoho zaujímavejšie zlúčeniny. Medzi ne patria napríklad alkaloidy, steroly, glykosidy, sacharidy, glycín a ďalšie. Aké účinky majú tieto látky?

Účinky Gotu Koly

Tejto liečivej rastline by sme mohli priradiť hneď niekoľko účinkov. Vďaka obsiahnutým látkam pôsobí na náš mozog. Dosahuje skvelé výsledky v zlepšovaní pamäte, ale aj celkovej funkcie mozgu. Môže zvyšovať sústredenie, pomáha s učením a pozornosťou. Rovnako zlepšuje prekrvenie periférií a pomáha znižovať stavy depresií.

Správne dávkovanie

Je dôležité užívať Gotu Kolu v intervaloch. Po každých troch týždňoch užívania by sme si mali urobiť týždňovú pauzu..

Odporúčaná dávka drvených listov 8g

Užívanie Gotu Koly

Ideálna je forma odvaru, ktorý sa pripravuje veľmi jednoducho. Určenú dávku zalejeme šálkou vriacej vody a necháme 10 – 20 minút lúhovať. Po uplynutí tejto doby celý obsah scedíme a pijeme. Maximálna dávka je v tomto prípade 3 šálky denne.

Nežiaduce účinky

V ojedinelých prípadoch môže nesprávne dávkovanie spôsobiť bolesti hlavy.

Ide kombinovať?

Mnohí z nás sú zvyknutí kombinovať bylinky. Je to možné aj pri Gotu Kole. Najlepšia kombinácia je Ašvaganda, ktorá tiež zlepšuje mozgovú činnosť.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Centella asiatica, Centella asiatica, Fo-ti-tieng, Pupečník asijský, Asiatic Pennywort, Gotu kola

PODOBNEJ TOVAR