Ženšen pravý - Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku
Ženšen pravý - Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku

Ženšen pravý
Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku

Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen
Produkt z Číny

Ženšen pravý, alebo Panax ginseng je najznámejšou liečivou rastlinou na svete. Po tisícročia sa používal v tradičnom liečiteľstve. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme v piatok 19.1.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Čínska kniha z prvého storočia pred našim letopočtom popisuje účinky jednej rastliny, ktorá sa v tej dobe veľmi veľa používala. Vieme ktorá to je? Áno, jedná sa o Ženšen pravý alebo Panax ginseng, takto by sme ho mohli nájsť pod latinským názvom. Kniha hovorí o jeho účinkoch na päť orgánov v tele, popisuje utišujúce účinky na nervy, ukľudnenie mysle, čistenie zraku a ďalšie schopnosti. Údajne by mala i zlepšovať pamäť, zastavovať kŕče a tak ďalej. Niektoré z účinkov musíme brať trochu s rezervou. Rastlinka bola a je veľmi používaná najrôznejšími kultúrami. Najväčšie využitie však zaznamenala práve v ľudovom liečiteľstve v Číne, Japonsku alebo Kórei. Vzhľadom na účinky a náročnosť pestovania bol Ženšen vždy výsadou cisárov a jeho najbližších. Pestoval sa za hradbami, kde sa často stával cieľom ľudí, ktorí riskovali život, aby sa k nemu dostali. Väčšinou tak činili pre liečbu, občas však i za účelom obchodu. Pre Európu boli účinky a aj samotná rastlina neznáma až do 13. storočia. V tú dobu ho do Európy priviezol svetoznámi cestovateľ Marco Polo. Jeho nedostatok spôsobil, že sa opäť stal dostupný len pre aristokraciu. To však netrvalo dlho a tak si jeho účinky môžeme dopriať aj my v dnešnej dobe. Aké to teda sú? To si povieme za okamih, najskôr trochu informácií o samotnej rastline.
Ženšen pravý, slovensky Všehoj ázijský, je rastlina z čeľade aralkovitých. Dostal veľmi veľa alternatívnych názvov, ktorými sú napríklad čínsky ženšen, kórejský ženšen alebo ázijský ženšen. Nepleťme si ho však so ženšenom sibírskym. V tomto prípade prakticky nejde o ženšen ako taký, ale o rastlinu s podobnými vlastnosťami, avšak je z iného rodu. Ženšen je snáď najznámejšou liečivou bylinou na svete. Jeho názov je odvodený od čínskeho znaku žen, ktorý označuje človeka a šen – znak pre myseľ, ducha alebo identitu. Tieto znaky jasne určujú význam ženšenu pre čínsku ľudovú medicínu, ale i pre tie ostatné.
Skôr ako sa dostaneme ku samotným látkam a účinkom, mali by sme si povedať niečo o tom, ako vlastne rastlina vypadá. Najpodstatnejší je pre nás koreň, z ktorého sa získava najviac látok a liečiv. Ten sa skladá z veľkej koreňovej hlavy, z ktorej rastú ďalšie menšie korene mrkvovitého tvaru. Tie môžu mať až 20 centimetrov na dĺžku a 3 centimetre na šírku. Tvar celkového koreňového zoskupenia často pripomína postavu človeka, čo len doplňuje celkové zmýšľanie o účinkoch ženšenu. Z koreňovej hlavy vychádza jedna podlhovastá byľ, dorastajúca 30-60 centimetrov. Na jej konci je 5-7 listových zoskupení s 3-5 listami. Toto zoskupenie zdobia raz do roka biele, drobné kvietky. Po odkvitnutí sa pretvorí na červené šťavnaté plody s obličkovitými semenami vo vnútri. Bylinka je stála, byľ každý rok na jeseň odumiera a je na jar nahradená novou. Zaujímavé je, že nová byľ rastie z púčikov na koreňovej hlave – tieto púčiky sú však viditeľné už na jeseň predchádzajúceho roka. Teraz, keď vieme, ako bylinka vyzerá, môžeme sa vrhnúť na ostatné informácie.
Čo by sme o ženšene našli?
Ženšen pravý je skúmaný už od roku 1854. Obsahuje širokú škálu najrôznejších látok, ktoré sú považované za dôležité. Ako prvý bol objavený glykozid pomenovaný panaquilon. Ďalším bol v roku 1906 prvý saponínpanaxín. Po dobu testov a pokusov sa z neho postupne izolovalo viac ako 70 rôznych saponínov, ktoré sú komplexne prezývané ako ginsenosidy. Sú unikátne pre ženšen, čo z neho robí veľmi jedinečný produkt. Ďalšími látkami sú napríklad antioxidanty, medzi ktoré patrí maltol, kyselina salicylová a ďalšie. Ďalej si môžeme uviesť aj polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny (B1,B2, B 12 a iné), minerálne látky – draslík, vápnik, mangán, meď, kobalt a ďalšie. Všetky tieto látky dopomáhajú rastline k jej schopnostiam.
Ako teda účinkuje...
Účinky sú všeobecne vnímané ako komplexné. Má teda celkový vplyv sa naše telo i myseľ. Látky s týmito účinkami sú nazývané jednoslovne – adaptogén. Adaptogén je látka, ktorá dokáže stimulovať tak ako našu myseľ, tak i naše telo, čím ženšen naozaj je. Vedecké štúdie preukázali kladné účinky na obehový systém, centrálnu mozgovú sústavu, ale aj imunitný systém, čo je pre nás veľmi podstatné. Ďalšie štúdie hovoria o účinkoch, ktoré pomáhajú pri strese, zápaloch, hypertenzii, ale taktiež pri poruchách erekcie, o čom si poviem za okamih. Dôležitý je aj výrok Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, ktorá hovorí, že sa ženšen dá používať ako profylaktické regeneračné činidlo, na zlepšenie duševnej a fyzickej kondície. Tým by sme to mohli zhrnúť a vhrnúť sa na problémy s erekciou.
Ženšen ako afrodiziakum
Všeobecne vnímanie ženšenu ako afrodiziaka je pravdivé. Keďže pôsobí na našu psychickú a fyzickú stránku, obsahuje saponíny, vyššie dávky nám môžu dodať to, čo nám normálne chýba – dobrú náladu, minimum stresu a ešte niečo navyše.
Vedľajšie účinky užívania ženšenu
Pokiaľ sa budeme držať doporučenej dennej dávky, nemusíme sa všeobecne báť akéhokoľvek problému. Ženšen nie je vhodný pre kojace a tehotné ženy, osoby s kardiovaskulárnymi problémami, ale aj pre deti a osoby s nízkym krvným tlakom.
Doporučené dávkovanie
Vzhľadom na formu extraktu je doporučená denná dávka naozaj nízka. Extrakt je štandardizovaný na obsah ginsenosidov, čo sú aktívni unikátni látky v ženšene. Za denní dávku sa považuje množstvo 0,5 až 1 gram. To sú 1-2 naše odmerky.
Ako dennú dávku užívať?
Prášková forma je robená pre rozmiešanie vo vode, v jogurte alebo iných pokrmoch. Pamätajte však, že sa nesmie kombinovať s alkoholom alebo kofeínom. Ideálne by sme mali užívať extrakt dva mesiace a potom na mesiac až dva vysadiť. Tak dosiahneme lepší vplyv na náš organizmus.
S čím kombinovať
Najvhodnejšia kombinácia sa javí Lipedium meyenii – Maca peruánska. Taktiež sa jedná o adaptogén, čo podporuje celospektrálne zvýšenie účinku.