Ženšen pravý
Extrakt z koreňa s 80 % ginsenosidov v prášku

BESTSELLER
Ženšen pravý, alebo Panax ginseng je najznámejšou liečivou rastlinou na svete. Po tisícročia sa používal v tradičnom liečiteľstve. Celý popis
  = 20g        
  = / dávka

Zdravotné účinky

 • Dodává vitalitu
 • Odďaľuje pocit únavy
 • Pôsobí na sexuálne zdravie
 • Podporuje kognitívne funkcie
 • Podporuje krvný obeh
 • Prospieva zdravej pamäte
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Podporuje prirodzenú obranyschopnosť

Vhodné pre

 • Osoby s nízkou imunitou
 • Osoby s nízkym libidom
 • Osoby s nízkou výkonnosťou
 • Osoby s nízkou vitalitou
 • Osoby s poruchou sústredenia
 • Vodiča
 • Študentov

Účinné látky

 • Aminokyseliny
 • Glykosidy
 • Minerály
 • Polysacharidy
 • Saponíny
 • Silice
 • Vitamíny

Čínska kniha z prvého storočia pred našim letopočtom popisuje účinky jednej rastliny, ktorá sa v tej dobe veľmi veľa používala. Vieme ktorá to je? Áno, jedná sa o Ženšen pravý alebo Panax ginseng, takto by sme ho mohli nájsť pod latinským názvom. Kniha hovorí o jeho účinkoch na päť orgánov v tele, popisuje utišujúce účinky na nervy, ukľudnenie mysle, čistenie zraku a ďalšie schopnosti. Údajne by mala i zlepšovať pamäť, zastavovať kŕče a tak ďalej. Niektoré z účinkov musíme brať trochu s rezervou. Rastlinka bola a je veľmi používaná najrôznejšími kultúrami. Najväčšie využitie však zaznamenala práve v ľudovom liečiteľstve v Číne, Japonsku alebo Kórei. Vzhľadom na účinky a náročnosť pestovania bol Ženšen vždy výsadou cisárov a jeho najbližších. Pestoval sa za hradbami, kde sa často stával cieľom ľudí, ktorí riskovali život, aby sa k nemu dostali. Väčšinou tak činili pre liečbu, občas však i za účelom obchodu. Pre Európu boli účinky a aj samotná rastlina neznáma až do 13. storočia. V tú dobu ho do Európy priviezol svetoznámi cestovateľ Marco Polo. Jeho nedostatok spôsobil, že sa opäť stal dostupný len pre aristokraciu. To však netrvalo dlho a tak si jeho účinky môžeme dopriať aj my v dnešnej dobe. Aké to teda sú? To si povieme za okamih, najskôr trochu informácií o samotnej rastline.

Ženšen pravý, slovensky Všehoj ázijský, je rastlina z čeľade aralkovitých. Dostal veľmi veľa alternatívnych názvov, ktorými sú napríklad čínsky ženšen, kórejský ženšen alebo ázijský ženšen. Nepleťme si ho však so ženšenom sibírskym. V tomto prípade prakticky nejde o ženšen ako taký, ale o rastlinu s podobnými vlastnosťami, avšak je z iného rodu. Ženšen je snáď najznámejšou liečivou bylinou na svete. Jeho názov je odvodený od čínskeho znaku žen, ktorý označuje človeka a šen – znak pre myseľ, ducha alebo identitu. Tieto znaky jasne určujú význam ženšenu pre čínsku ľudovú medicínu, ale i pre tie ostatné.

Skôr ako sa dostaneme ku samotným látkam a účinkom, mali by sme si povedať niečo o tom, ako vlastne rastlina vypadá. Najpodstatnejší je pre nás koreň, z ktorého sa získava najviac látok a liečiv. Ten sa skladá z veľkej koreňovej hlavy, z ktorej rastú ďalšie menšie korene mrkvovitého tvaru. Tie môžu mať až 20 centimetrov na dĺžku a 3 centimetre na šírku. Tvar celkového koreňového zoskupenia často pripomína postavu človeka, čo len doplňuje celkové zmýšľanie o účinkoch ženšenu. Z koreňovej hlavy vychádza jedna podlhovastá byľ, dorastajúca 30-60 centimetrov. Na jej konci je 5-7 listových zoskupení s 3-5 listami. Toto zoskupenie zdobia raz do roka biele, drobné kvietky. Po odkvitnutí sa pretvorí na červené šťavnaté plody s obličkovitými semenami vo vnútri. Bylinka je stála, byľ každý rok na jeseň odumiera a je na jar nahradená novou. Zaujímavé je, že nová byľ rastie z púčikov na koreňovej hlave – tieto púčiky sú však viditeľné už na jeseň predchádzajúceho roka. Teraz, keď vieme, ako bylinka vyzerá, môžeme sa vrhnúť na ostatné informácie.

Čo by sme o ženšene našli?

Ženšen pravý je skúmaný už od roku 1854. Obsahuje širokú škálu najrôznejších látok, ktoré sú považované za dôležité. Ako prvý bol objavený glykozid pomenovaný panaquilon. Ďalším bol v roku 1906 prvý saponínpanaxín. Po dobu testov a pokusov sa z neho postupne izolovalo viac ako 70 rôznych saponínov, ktoré sú komplexne prezývané ako ginsenosidy. Sú unikátne pre ženšen, čo z neho robí veľmi jedinečný produkt. Ďalšími látkami sú napríklad antioxidanty, medzi ktoré patrí maltol, kyselina salicylová a ďalšie. Ďalej si môžeme uviesť aj polysacharidy, aminokyseliny, vitamíny (B1,B2, B 12 a iné), minerálne látky – draslík, vápnik, mangán, meď, kobalt a ďalšie. Všetky tieto látky dopomáhajú rastline k jej schopnostiam.

Ako teda účinkuje...

Účinky sú všeobecne vnímané ako komplexné. Má teda celkový vplyv sa naše telo i myseľ. Látky s týmito účinkami sú nazývané jednoslovne – adaptogén. Adaptogén je látka, ktorá dokáže stimulovať tak ako našu myseľ, tak i naše telo, čím ženšen naozaj je. Vedecké štúdie preukázali kladné účinky na obehový systém, centrálnu mozgovú sústavu, ale aj imunitný systém, čo je pre nás veľmi podstatné. Ďalšie štúdie hovoria o účinkoch, ktoré pomáhajú pri strese, zápaloch, hypertenzii, ale taktiež pri poruchách erekcie, o čom si poviem za okamih. Dôležitý je aj výrok Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, ktorá hovorí, že sa ženšen dá používať ako profylaktické regeneračné činidlo, na zlepšenie duševnej a fyzickej kondície. Tým by sme to mohli zhrnúť a vhrnúť sa na problémy s erekciou.

Ženšen ako afrodiziakum

Všeobecne vnímanie ženšenu ako afrodiziaka je pravdivé. Keďže pôsobí na našu psychickú a fyzickú stránku, obsahuje saponíny, vyššie dávky nám môžu dodať to, čo nám normálne chýba – dobrú náladu, minimum stresu a ešte niečo navyše.

Vedľajšie účinky užívania ženšenu

Pokiaľ sa budeme držať doporučenej dennej dávky, nemusíme sa všeobecne báť akéhokoľvek problému. Ženšen nie je vhodný pre kojace a tehotné ženy, osoby s kardiovaskulárnymi problémami, ale aj pre deti a osoby s nízkym krvným tlakom.

Doporučené dávkovanie

Vzhľadom na formu extraktu je doporučená denná dávka naozaj nízka. Extrakt je štandardizovaný na obsah ginsenosidov, čo sú aktívni unikátni látky v ženšene. Za denní dávku sa považuje množstvo 0,5 až 1 gram. To sú 1-2 naše odmerky 0,5g.

Ako dennú dávku užívať?

Prášková forma je robená pre rozmiešanie vo vode, v jogurte alebo iných pokrmoch. Pamätajte však, že sa nesmie kombinovať s alkoholom alebo kofeínom. Ideálne by sme mali užívať extrakt dva mesiace a potom na mesiac až dva vysadiť. Tak dosiahneme lepší vplyv na náš organizmus.

S čím kombinovať

Najvhodnejšia kombinácia sa javí Lipedium meyenii – Maca peruánska. Taktiež sa jedná o adaptogén, čo podporuje celospektrálne zvýšenie účinku.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Panax ginseng, Panax ginseng, kořen života, Ženšen pravý, Tartar Root, Korejský ženšen

PODOBNEJ TOVAR