Brahmi
Drvená bylina

Indický strom známý pro své účinky úzce spojené s mozkovou činností. Používá se již po tisíce let. Proč? Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Bacopa monnieri, Bacopa brahmi alebo jednoducho len Brahmi – to je názov drobné bylinky rastúce pôvodne v Indii. Tu našiel aj svoje najvýznamnejšie využitie. India je totiž domovom takzvanej Ajurvédskej medicíny, ktorá siaha až do Védskej doby. Brahmi, ktorá je označovaná aj ako „elixír života“, je v tejto medicíne používaná už viac ako 3 000 rokov. To samo o sebe vypovedá o jej účinkoch a vplyvoch, o ktorých si povieme za okamih. Brahmi totiž funguje ako mozgový nutrient.

Postupom času sa dostala Brahmi z Indie i do ostatných krajín sveta. Môžeme tak na ňu naraziť napríklad v Afrike, Ázii, Austrálii, ale i v Amerike. Tejto 10 – 30 cm vysokej plazivej byline najviac vyhovuje vlhké a bahenné prostredie najlepšie v záplavových oblastiach alebo tečúcich vodách. Má drobné protistojné listy oválneho tvaru s dĺžkou 0,5 – 2,5 cm a šírkou do 8 mm. Kvety sú svetlomodré, výnimočne biele.

Túto bylinku s príjemným vzhľadom môžeme pestovať aj doma v kvetináči. Rastlinka je nenáročná, preto prežije aj u nás. Musíme však myslieť na to, že pri jej pestovaní by teplota nemala klesnúť pod 18 °C.

Čo Brahmi obsahuje?

Pohľadom na chemické rozbory tejto bylinky by sme našli množstvo aktívnych látok, ktoré sú farmakologicky významné. Patria medzi ne napríklad alkaloidy, herpestín, saponíny, ale aj bacosid. Z tých známejších sú to beta-sitosterol, flavonoidy a mnoho ďalších minerálnych látok. Hlavné účinky však spôsobujú práve saponíny, ktoré zvyšujú prenos nervových impulzov.

Bacopa a jej liečivé účinky

Medzi uznávané a všeobecne známe účinky patrí stimulácia organizmu. Brahmi je silným antioxidantom, vďaka čomu je schopná bojovať proti voľným radikálom v našom tele. Tým sa stimuluje imunitný systém a narastá obranyschopnosť. Hlavný efekt však má Brahmi na náš mozog. Aj tu pôsobí ako stimulant, zlepšuje pamäť, pôsobí proti nespavosti, ale i proti ďalším problémom a onemocneniam.

Ako Brahmi dávkovať?

Drvená bylina má odporúčanú dennú dávku medzi 5 – 15 g. Je však lepšie začať na nižšej hodnote, ktorú môžeme následne zvyšovať. Ako sa táto dávka správne užíva?

Spôsob užitia Bacopa monnieri

Najlepším možným využitím formy drvenej byliny je pochopiteľne odvar. K tomu nám postačí horúca voda a samotná bylina. Aký je postup prípravy?

Odvar z Brahmi

Forma odvaru je skutočne najlepšou možnosťou pre využitie tejto zázračnej bylinky. Postačí nám k tomu 5 – 15 g drvenej bylinky a horúca voda. Brahmi zalejeme horúcou vodou a necháme 3 – 7 minút lúhovať. Odvar je prospešný pre naše telo. Prvé účinky by sme mali cítiť už po dvoch až troch týždňoch.

Nežiaduce účinky

Užívanie Brahmi je považované za všeobecne bezpečné. Osoby trpiace nízkym krvným tlakom, tehotné či kojace ženy by však užívanie mali konzultovať s lekárom. Neodporúčame kombinovať Brahmi s Ginko bilobou alebo Piracetanom.

Bacopa Monnieri, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Bacopa monnieri, Bacopa monniera, Bacopa drobnolistá, Gratiola monnieria, Coastal Waterhyssop, Brahmi, Thyme-leafed gratiola

PODOBNEJ TOVAR