Acai
Prášok z plodov

Prášok Acai výborne poslúži ľuďom, ktorí žijú v stresujúcom prostredí a stretávajú sa s nedostatkom síl. Acai je prínosné pre osoby s náročným fyzickým či psychickým zamestnaním a podnikateľov s minimom voľného času. Celý popis
  = 50g        
  = / dávka

Legenda hovorí o náčelníkovi prastarého kmeňa žijúceho na území dnešnej Brazílie. Kmeň sa neustále rozrastal napriek dochádzajúcemu jedlu. Jedného dňa, keď sa kmeň ocitol na pokraji hladomoru, musel náčelník urobiť ťažké rozhodnutie. Uplatnil teda zákon, ktorý hovoril, že každé narodené dieťa sa musí usmrtiť. Urobil to v domnienke, že tak zachová svojmu kmeňu dostatok jedla, kým zlé obdobie neskončí. Nebolo to však len toto rozhodnutie, ktoré bolo ťažké. Jeho dcéra Iaca, bola v tú dobu tehotná. Musel dokázať, že zákon platí pre všetkých, preto nechal narodeného vnuka zabiť. Iaca sa zrútila, sužovaná žiaľom po svojom dieťati preplakala niekoľko dní. Potom zrazu začula plač ozývajúci sa z pralesa. Okamžite sa rozbehla do džungle, aby mu pomohla. V nádeji, že sa snáď jedná o syna, ktorého stratila, dobehla až k stromu obsypanému fialovými plodmi. Pod týmto stromom upadla z vyčerpania a zomrela. Jej otec, náčelník, sa ju vydal hľadať. Potom, čo ju našiel pokrčenú ležať pri strome, vo svojom žiali okamžite zákon odvolal. Strom s jedlým ovocím pomenoval na počesť svojej dcéry, len otočil písmená v jej mene – ACAI.

Táto pútavá legenda sa viaže ku spomínanej palme rastúce predovšetkým v Južnej Amerike. Možno by sme ho mohli poznať podľa jeho latinského mena Euterpe oleacea. Dorastá do výšky okolo 15-25 metrov, má štíhly kmeň a rozvetvené vrcholové zoskupenie. Kvitne a plodí dvakrát do roka. Jej plody sú 2-3 centimetre veľké tmavofialové guľôčky. Palma má mnoho využití. Je pekná na pohľad, vďaka čom sa používa aj ako okrasná rastlina. Predovšetkým sa ale pestuje pre jej plody (Acai berry), z ktorých sa vyrába ako aj chutný domorodý nápoj, tak aj prášok využívaný v tradičnej medicíne. Zaujímavé je, že napriek veľkému počtu plodov na jednej palme, 700-900 rastúcich v jednom trsu a 2x do roka, je Acai pomerne vzácna. Kôstka totiž tvorí až 70% celého plodu, zber navyše prebieha tradičnými metódami, rovnako ako spracovanie. Nepoužívajú sa žiadne chemické látky, ale o to dlhšie to všetko trvá.

Acai berry bola v minulosti veľmi veľa zmieňovaná ako efektívny prostriedok na chudnutie a zlepšenie celkového zdravotného stavu. Keďže táto propagácia prebiehala zo strany nerelevantných prostriedkov – televízia, shoping a podobne, mnoho ľudí Acai, skrátka, neverí. To je veľká škoda, pretože práve toto ovocie má hneď niekoľko naj. Patrí podľa stupnice ORAC medzi ovocie s najvyšším počtom antioxidantov na svete. Rovnako ak sa považuje za jedno z najzdravších a najužitočnejších plodov sveta. Dosť ale superlatívov, poďme si povedať niečo k zloženiu a nájsť tak pravdu o účinkoch Acai berry.

Acai a zloženie

Ak by sme si urobili rozbor, prekvapila by nás komplexnosť zastúpených látok. Medzi ne patrí napríklad vitamíny A, B (1,2,3,6 a 12), C a E. Okrem vitamínov sú to, ale aj stopové prvky a minerály ako horčík, fosfor, vápnik, bór a podobne. Tieto látky nájdeme v mnohých produktoch. Nenasýtené mastné kyseliny Omega 3, 6 a 9 však len zriedka. Preto je ovocie z palmy Acai tiež tak obľúbené. Ďalšími podstatnými látkami sú napríklad aminokyseliny. Predovšetkým hovoríme o tých esenciálnych, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo. Spolieha sa tak, že ich budeme dopĺňať v strave. Ďalej si spomeňme prírodné steroly, glykoproteíny, vlákninu, ale aj bielkoviny. To všetko dáva dokopy komplexný doplnok, ktorým Acai je.

Aké má účinky?

Pri každom produkte nás budú najviac zaujímať práve účinky. Aké teda sú? Môžeme si ich ľahko vydedukovať z obsiahnutých látok. Tak, napríklad vitamín C skvele stimuluje náš imunitný systém. Tým sa zvyšuje počet bielych krviniek a posilňuje našu obranyschopnosť. Rovnako tak pôsobia aj antioxidanty, ktoré redukujú škody spôsobené voľnými radikálmi. Ustaľuje sa tak funkcia metabolizmu, čo prispieva nášmu telu. V neposlednom rade si musíme spomenúť Omega mastné kyseliny, ktoré podporujú funkcie kardiovaskulárneho systému. Už pri čítaní týchto účinkov nám musí byť jasné, že je Acai pre nás prospešná. To, samozrejme, nie je všetko ...

Ako je to s tým chudnutím?

Vzhľadom na kontroverziu, ktorá panuje ohľadom Acai a jej použitie pri chudnutí, by sme si mali zdôrazniť pár faktov. Acai nespôsobuje straty telesnej váhy. Čo však dokážu jeho látky, ako sme si spomenuli, vplyvom antioxidantov, aminokyselín a ostatných dochádza k stabilizácii nášho metabolizmu. Dobrý chod organizmu je pre redukciu telesnej váhy dôležitý. To hlavné je však vždy na nás. Musíme upraviť jedálny lístok, jesť len zdravú a vyváženú stravu a predovšetkým – hýbať sa. Rekreačný šport a zdravá strava dokáže viac, než akýkoľvek liek na svete. Ak k tomu pridáme Acai, budeme pravdepodobne príjemne prekvapení.

Vedľajšie a nežiaduce účinky

Užívanie Acai sa považuje za celkovo bezpečné. Jediné vedľajšie účinky, ktoré môžu nastať sú hnačky a žalúdočné ťažkosti. Vyskytujú sa naozaj zriedka, ale ak by sa tak stalo, mali by sme Acai na chvíľu vysadiť. Iné vedľajšie účinky nie sú zaznamenané. Mali by sme si spomenúť aj skupiny, ktoré by užívanie mali konzultovať so svojím lekárom. Jedná sa predovšetkým o tehotné a dojčiace ženy, osoby s nízkym krvným tlakom a deti do 3 rokov.

Jedine správne dávkovanie

Ku každému výrobku patrí aj správne dávkovanie. Inak to nie je ani u Acai. Prášok z plodov by sa tak mal dávkovať v množstve 3-6 gramov, 3-6 odmerek 1g.

Ako to užívať?

Ideálne použitie prášku je jej rozmiešanie vo vode. Rovnako ju môžeme primiešať aj do jedla alebo smoothie.

Dá sa aj kombinovať!

Kombinácie sú vhodnou voľbou pre zosilnenie efektu Acai. Chlorella, Spirulina a Goji dokážu zvýšiť pôsobenie v celom spektre. Cola nitida a Guarana sú skvelou možnosťou pre lepšie naštartovanie organizmu s dodaním energie.

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Euterpe oleracea, Euterpe oleracea, Acai, Acai berry

PODOBNEJ TOVAR