Maca peruánska - Prášok z koreňa
BIO
Maca peruánska - Prášok z koreňa
Maca peruánska - Prášok z koreňa
Maca peruánska - Prášok z koreňa

Maca peruánska
Prášok z koreňa

Lepidium meyenii, Řeřicha peruánská, peruánský ženšen, Lepidium meyenii, maca-maca
Produkt z Peru

Korene Macy spolu s lamím mäsom sú to jediné, čo dodávalo obyvateľom vysokohorských oblastí látky potrebné k prežitiu. Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme v piatok 19.1.
Prihláste sa a získajte lepšiu cenu
Našim verným zákazníkom dávame lepšie ceny.
Prihlásiť sa
Dar Virakoči – tak je prezývaná Maca peruánska. Podľa legendy ju daroval boh Virakoči, ktorý tak chcel zjednodušiť už i tak ťažký život Indiánov v peruánskych Andách. Maca sa tak stala jednou zo zložiek ich stravy spolu s Quinoou a mäsom z lám. Maca im dodávala energiu, vitalitu, potrebné živiny a predovšetkým aj niečo naviac, čím si chcel Virakoči udržať silné rodové línie v týchto oblastiach. Maca totiž pôsobí i na libido. Ženy v týchto oblastiach ju jedia pre udržanie dlhej plodnosti a vitality. Mohlo by sa nám zdať, že na Mace nie je nič zaujímavé... Tak čítajme ďalej.
Peruánske Andy, nehostinné miesto s horami siahajúcimi až k nebesám. Čo by tu tak mohlo rásť? Nič výnimočné, až na Macu. Tá sa bežne pestuje na náhorných plošinách vo výške okolo 3 000 – 4 500 metrov nad morom. Je tak najvyššie pestovanou rastlinou na svete. Dokonca i preklad slova Ma-Ca v originálnom znení znamená – z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje. Bohužiaľ, podobne ako u mnohých názvov z jazyka Indiánov, nedá sa preložiť jednoslovne. Ako sme si už spomenuli, Maca peruánska, známa aj ako Lepidium meyenii, alebo Žerucha peruánska, slúžila ako potrava. Poskytovala energiu, ochranu organizmu pred náhlymi výkyvmi počasia, nedostatkom kyslíka vplyvom vysokej nadmorskej výšky a tak ďalej. Bojovníci ju dokonca jedli počas vojnových výprav, aby si tak udržiavali svoju vitalitu a vôľu bojovať. Patrili medzi nich predovšetkým múdri Inkovia, ktorí si Macu veľmi obľúbili. Po ich utláčaní zo strany konquistádorov, sa Mace hovorilo sexuálna droga Indiánov. Boli to práve oni, kto Macu priviezol do Európy a tak si ju môžeme dopriať aj my. Mali by sme však vedieť, ako taká Maca vyzerá.
Vzhľadom k podmienkam, ktoré tieto oblasti majú – prudké zmeny počasia, zima a ďalšie, rastie Maca pod zemou. Nad zemou vyrastá iba pár listov, ktoré sú zoskupené v ružici. Listy sú podlhovasté a až 15 cm dlhé. Kvitne a dozrieva raz ročne, má bielo-krémové kvety. Výsledkom je plod s ľahkým a neveľkým semenom vo vnútri. Nás najviac zaujíma koreň Macy. Je veľký cca 2 – 8 cm v priemere a pripomína repu. Celkom existuje niekoľko botanických druhov Macy. Líšia sa predovšetkým farbou koreňa. Môže byť biely, žltý, hnedý, ale aj fialový. Koreň sa buď je, robí sa z neho odvar alebo sa suší a melie na prášok. Každá z možností je účinná a používaná stovky rokov. Poďme si teda povedať niečo o zložení a ostatných veciach.
Zloženie Lepidium meyenii
Ako už bolo povedané, najviac účinných látok je práve v koreni. Za podstatné môžeme považovať predovšetkým vitamíny A, B1, B2, B6, C a E. Ďalej tiež stopové prvky a minerály – fosfor, meď, draslík, vápnik, železo, zinok a ďalšie. Za najpodstatnejšiu zložku sú však považované aminokyseliny, presnejšie sa jedná o takzvané esenciálne aminokyseliny. Naše telo si dokáže mnoho látok vyrobiť samo, avšak nie tieto aminokyseliny. Preto sa spolieha, že ich budeme prijímať v potrave. Ďalšie dôležité látky sú napríklad prírodné steroly, saponíny, mastné kyseliny a iné. Aký účinok majú všetky tieto látky?
Účinky Macy peruánskej
Vplyvom komplexného zastúpenia látok môžeme aj účinky považovať za komplexné. Existuje pre to však lepší výraz – adaptogén. Jedná sa o látku, ktorá dokáže účinkovať ako na našu psychickú stránku, tak i na tú fyzickú. Je dobre známe, že Maca dodáva stratenú energiu a vitalitu. Dokáže stimulovať náš imunitný systém, posilňovať obranyschopnosť a vplyvom antioxidantov bojovať s voľnými radikálmi. Zároveň prírodné saponíny účinkujú na hormonálnu skladbu, čo ocenia mnohí z nás. V poslednej dobe je Maca skúmaná kvôli rôznym účinkom, ktoré nám snáď čoskoro budú odhalené.
Vedľajšie účinky Lepídia
Dodržiavanie stanovenej dennej dávky nie je spájané so žiadnymi vedľajšími účinkami. Jediné skupiny ľudí, ktoré by mali užívanie konzultovať s lekárom, sú tehotné a kojace ženy.
Ako Lepídium dávkovať?
Maca prášok z koreňa má odporúčanú dennú dávku o veľkosti 2 – 4 gramy 2x denne. Podobne ako pri ostatných výrobkoch, je lepšie začať najskôr s nižšími dávkami, ktoré sa postupom času navýšia.
Správne užívanie Macy
Prášok je možné bez problémov rozmiešať vo vode a vypiť. Ideálne množstvo je 200 ml. Môžeme ho tiež pridať do pokrmov typu jogurt, smoothie a ďalšie.
Maca a vesmír
Dôležitosť a účinky Macy je možné vydedukovať aj z faktu, že slúži ako doplnok stravy kozmonautov na vesmírnej stanici ISS. Dopĺňa im energiu a dodáva živiny, ktoré potrebujú. Za prítomnosť Macy vo vesmíre sú zodpovední dvaja ľudia – kozmonaut a vedec Karlos Noriega a špecialistka na Macu Glorie Chacón. Karlos zoznámil Gloriu s vedením NASA. Tá ich presvedčila o jej vhodnosti pre lety do vesmíru.