Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 50 % protodioscínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 50 % protodioscínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 50 % protodioscínu v kapsulách
Kotvičník zemný - Extrakt z plodov s 50 % protodioscínu v kapsulách

Kotvičník zemný
Extrakt z plodov s 50 % protodioscínu v kapsulách

Tribulus terrestris, Kotvičník pozemní, Rostlinná viagra, Puncture vine, Puncture weed, Caltrop, Cathead, Yellow vine, Goathead, Gokshura, Burra gokharu
Produkt z Číny

Čínska bylina známa pre svoje blahodarné účinky. Vďaka nim sa veľmi veľa používa pri športovaní, ale tak isto aj v osobnom živote, kde si rýchlo získala svoje miesto. Vo svete, ale aj u nás, je taktiež známa ako Tribulus Terrestris. Celý popis
Na nánosoch čínskeho a japonského pobrežia začala kedysi rásť zaujímavá rastlina. Jej vedecké meno znie Tribulus terrestris, slovensky sa jej hovorí Kotvičník zemný. Táto jednoročná nenápadná bylina sa rýchlo začala používať po celom svete. Sú za to zodpovedné predovšetkým jej vlastnosti, na ktoré prišli bulharskí vedci. V dnešnej dobe sa Kotvičník pestuje na celom svete.
Použitie Tribulusu pri športe
Šport a Tribulus sú úzko spojení. Môže za to obsah fytosterolov, predovšetkým saponínu a protodioscínu. Použitie je najviac uplatnené u vrcholových športovcov, ktorí potrebujú viac energie a vitality. Kotvičník sa používa takmer vo všetkých športových odvetviach. Predovšetkým však úzko súvisí s kulturistikou a podobnými športami, kde dbáme na rast svalovej hmoty a sily.
Látky v kotvičníku
Keď odhliadneme od nutričných hodnôt ako sú cukry, tuky a tak ďalej, mali by sme sa zmieniť predovšetkým o jednej skupine látok. Tribulus totiž obsahuje takzvané fytosteroly. Tieto látky sa považujú za prírodné anabolické steroidy. Do fytosterolov patria takzvané saponíny a predovšetkým protodioscín, ktorý je vo väčšej miere za všetko zodpovedný. Ďalej kotvičník obsahuje alkaloidy, sapogeníny, živice, glykozidy a ďalšie.
Účinky pri užívaní kotvičníka
Tribulus terrestris má mnoho pozitívnych účinkov, ktoré pôsobia na naše telo. Priaznivo pôsobí na našu vitalitu a energiu. Dokáže zvýšiť libido a sexuálnu výkonnosť, za čo sú priamo zodpovedné aktívne látky. Musíme dodať, že účinky sa priamo odvíjajú od nášho veku a hormonálnej dispozície. Pokiaľ sme mladí a plní hormónov, nepocítime účinky v plnej miere. Dostaví sa len zlepšenie nálady a vitality.
Na čo si dať pozor
Vedľajšie účinky nie sú zmapované. Jediné, čo je treba povedať je – neužívať kotvičník nalačno hneď ráno. Mohli by si si spôsobiť žalúdočné alebo črevné problémy. Rovnako nie je tribulus vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy.
Môžu ženy užívať tribulus?
Užívanie Tribulusu u žien nie je tak obvyklé, ale v niektorých prípadoch sa môže používať. Vo väčšine z nich dodáva vitalitu, energiu a dobrú náladu.
Spôsob užívania tribulusu
Vďaka tomu, že je extrakt v kapsulách je jeho užívanie veľmi jednoduché. Stačí kapsuly, v indikovanom množstve, zapiť dostatočne vodou – cca 300 ml.
Tribulus terrestris, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0