Doprava ZADARMO pre objednávky s hodnotou nad 12 €.

Maté
Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách

Maté je tradičným nápojom v Južnej Amerike. Táto extraktová forma dodáva energiu a vitalitu. Celý popis
  = 40kap.        
  = 640 mg        
  = / dávka

V oblastiach Južnej Ameriky rastie strom s názvom Cesmína paraguajská. V knihách by sme ho mohli nájsť aj pod názvom Ilex Paraguariensis, ale nám bude stačiť jednoducho Maté, alebo Yerba Maté. Strom dorastá až do výšky cca 10-20 metrov, čím sa radí medzi stredne vysoké stromy. Jeho listy obsahujú veľa prospešných látok, o ktorých si povieme viac v nasledujúcom odstavci. Väčšinou sa lístky využívajú k príprave nápoja s rovnakým názvom Maté. V tomto prípade sa však využívajú na výrobu extraktu, ale späť k samotnému stromu. Najčastejšie by sme naň narazili v oblastiach Argentíny, Paraguayu a Brazílie, kde sa už po storočia užíva tunajšími kmeňmi. Od nich si Maté prevzali španielskí konquistatori, ktorí tajomstvo Maté odovzdali jezuitským kniežatám. Tie ju rozšírili do veľa krajín, kde sa dnes Maté často používa. Prečo vôbec?

Aktívne látky v Maté

Čo spôsobuje účinky, pre ktoré je Maté tak obľúbené? Predovšetkým ide o kofeín, teobromín, teofylín a mateín. Kofeín si predstavovať nemusíme, jeho účinky sú nám dobre známe. Teobromín a teofylín sú kardio-stimulanty, ktoré dokážu urýchliť srdečný tep a zlepšiť prekrvenie organizmu. Mateín má podobné účinky ako kofeín, ibaže nie je návykový, čo je pre nás prínosné. Ďalšie látky, ktoré by sme mohli zmieniť sú napríklad vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty a aminokyseliny.

Účinky Yerba Maté

Vďaka obsahu kofeínu, kardio-stimulantov a mateínu sa môžeme baviť o účinkoch podobných napríklad káve, Guarane a ďalším. Dochádza k celkovej stimulácií organizmu. Zrýchľuje sa metabolizmus, srdečný tep a zlepšuje prekrvenie organizmu. Vplyvom tohto sa zlepšuje miera pamäti, pozornosti, všímavosti a ostatných kognitívnych funkcií. Oddiaľujú sa prejavy únavy, dochádza k dodaniu energie a k obnovení vitality. Človeku je tak niak lepšie do života.

Dávkovanie Maté v kapsulách

Oproti klasickému maté obsahuje extrakt 20% kofeinu. Preto stačí jedna kapsula denne. Dajme si pozor na senzitivitu na kofeín. Dávku môžeme zvýšiť, ale pozor na predávkovanie kofeínom.

Ako kapsule užívať?

Kapsule stačí zapiť dostatočným množstvom vody - cca 200 ml.

Dá sa extrakt kombinovať?

Maté môžeme kombinovať napríklad s Kolovníkom lesklým alebo zašpicateným. Táto kombinácia spôsobuje rýchlejší nástup účinkov. Rovnako tak sa ponúka kombinácia s Brahmi, Gotu kolou, alebo inými stimulantmi. Tu sa môžeme tešiť na lepšiu stimuláciu mozgovej činnosti.

Nežiadúce účinky užívaním Maté

Pokiaľ by sme sa nedržali doporučeného dávkovania, môžeme si spôsobiť takzvané predávkovanie kofeínom. Symptómy sú podráždenosť a nespavosť. Pokiaľ tieto stavy nastanú, doporučujeme prestať Maté užívať a dať si aspoň 14 dní pauzu. Užívanie sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám, alebo osobám trpiacim kardiovaskulárnymi problémami a vysokým krvným tlakom.

Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Ilex paraguayensis, Yerba maté, Ilex sorbilis, Erva mate, Paraguayský čaj, South American holly, St. Bartholomew’s tea, erva-verdadeira, jezuitské thé, Cesmína paraguayská

PODOBNEJ TOVAR