Sortiment

Maté
Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách

Maté - Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách
Maté - Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách
Maté - Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách
Maté - Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách
Maté - Extrakt z listov s 20% kofeínu v tabletkách
Maté je tradičným nápojom v Južnej Amerike. Táto extraktová forma dodáva energiu a vitalitu. Celý popis
  = 40kap.        
  = 640 mg        
  = / dávka

Hlavné prednosti

  • Odďaľuje energiu
  • Podporuje vitalitu
  • Ľahší dávkovanie

V oblastiach Južnej Ameriky rastie strom s názvom Cesmína paraguajská. V knihách by sme ho mohli nájsť aj pod názvom Ilex Paraguariensis, ale nám bude stačiť jednoducho Maté, alebo Yerba Maté. Strom dorastá až do výšky cca 10-20 metrov, čím sa radí medzi stredne vysoké stromy. Jeho listy obsahujú veľa prospešných látok, o ktorých si povieme viac v nasledujúcom odstavci. Väčšinou sa lístky využívajú k príprave nápoja s rovnakým názvom Maté. V tomto prípade sa však využívajú na výrobu extraktu, ale späť k samotnému stromu. Najčastejšie by sme naň narazili v oblastiach Argentíny, Paraguayu a Brazílie, kde sa už po storočia užíva tunajšími kmeňmi. Od nich si Maté prevzali španielskí konquistatori, ktorí tajomstvo Maté odovzdali jezuitským kniežatám. Tie ju rozšírili do veľa krajín, kde sa dnes Maté často používa. Prečo vôbec?

Aktívne látky v Maté

Čo spôsobuje účinky, pre ktoré je Maté tak obľúbené? Predovšetkým ide o kofeín, teobromín, teofylín a mateín. Kofeín si predstavovať nemusíme, jeho účinky sú nám dobre známe. Teobromín a teofylín sú kardio-stimulanty, ktoré dokážu urýchliť srdečný tep a zlepšiť prekrvenie organizmu. Mateín má podobné účinky ako kofeín, ibaže nie je návykový, čo je pre nás prínosné. Ďalšie látky, ktoré by sme mohli zmieniť sú napríklad vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty a aminokyseliny.

Účinky Yerba Maté

Vďaka obsahu kofeínu, kardio-stimulantov a mateínu sa môžeme baviť o účinkoch podobných napríklad káve, Guarane a ďalším. Dochádza k celkovej stimulácií organizmu. Zrýchľuje sa metabolizmus, srdečný tep a zlepšuje prekrvenie organizmu. Vplyvom tohto sa zlepšuje miera pamäti, pozornosti, všímavosti a ostatných kognitívnych funkcií. Oddiaľujú sa prejavy únavy, dochádza k dodaniu energie a k obnovení vitality. Človeku je tak niak lepšie do života.

Dávkovanie Maté v kapsulách

Oproti klasickému maté obsahuje extrakt 20% kofeinu. Preto stačí jedna kapsula denne. Dajme si pozor na senzitivitu na kofeín. Dávku môžeme zvýšiť, ale pozor na predávkovanie kofeínom.

Ako kapsule užívať?

Kapsule stačí zapiť dostatočným množstvom vody - cca 200 ml.

Dá sa extrakt kombinovať?

Maté môžeme kombinovať napríklad s Kolovníkom lesklým alebo zašpicateným. Táto kombinácia spôsobuje rýchlejší nástup účinkov. Rovnako tak sa ponúka kombinácia s Brahmi, Gotu kolou, alebo inými stimulantmi. Tu sa môžeme tešiť na lepšiu stimuláciu mozgovej činnosti.

Nežiadúce účinky užívaním Maté

Pokiaľ by sme sa nedržali doporučeného dávkovania, môžeme si spôsobiť takzvané predávkovanie kofeínom. Symptómy sú podráždenosť a nespavosť. Pokiaľ tieto stavy nastanú, doporučujeme prestať Maté užívať a dať si aspoň 14 dní pauzu. Užívanie sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám, alebo osobám trpiacim kardiovaskulárnymi problémami a vysokým krvným tlakom.

Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Herbár

Z dôvodu nariadenie Európskej únie nemôžeme u produktu uvádzať všetky informácie. Nájdete ich spoločne s ďalšími menej dôležitými informáciami v herbári.

UPOZORNENIE

Vzhľadom k nariadením Európskej únie a súčasnej legislatíve nesmieme u produktov uvádzať niektoré informácie. Medzi ne napríklad patrí účinky iné, než schválené EÚ, zmienky o užívaní u niektorých produktov, alebo dávkovanie a vedecké štúdie.