Doprava ZADARMO pre objednávky s hodnotou nad 12 €.

Maté
Drvené listy

BESTSELLER
Stáročia využívané lístky, z ktorých sa varí odvar pre dodanie energie a vitality. Celý popis
  = 200g        
  = / dávka

Cezmína paraguajská, tiež známa pod svojím latinským menom Ilex paraguariensis, je stredne vysoký strom dorastajúci do výšky 15 až 20 metrov. Mnoho z nás názov Cezmína nepozná, čo ale taký názov Yerba Maté, alebo len Maté? Tak sa totiž nazýva tradičný nápoj, vytváraný z lístkov tohto stromu. Pôvodom je mu Južná Amerika, presnejšie oblasti Brazílie a Argentíny a Paraguaji. Tunajšie kmene – predovšetkým Guarani a podobní, pili Maté ako životobudič, ako elixír na dodanie energie a vitality. Vplyvom kolonizácie sa do týchto oblastí dostali aj španielski konquistadori. Vďaka nim sa zvyk pitia Maté dostal k jezuitským misionárom, ktorí ho rozniesli do zvyšku sveta. Dokonca sa im podarilo spopularizovať pitie Maté v mnohých krajinách. To by k základným informáciám stačilo – poďme si povedať niečo konkrétnejšie.

Zloženie Yerba Maté

Čo spôsobuje tie účinky, vďaka ktorým si Maté obľúbili ľudia po celom svete? Sú to predovšetkým štyri základné zložky – kofeín, teobromín, teofilín a mateín. Jedná sa o veľmi účinné stimulanty. Kofeín je všeobecne známym alkaloidom, spôsobujúce zrýchlenie metabolizmu. V jeho účinkoch mu pomáhajú kardio-stimulanty teobromín a teofylín. Veľmi dôležitý je aj posledný zo štyroch – mateín. Ide o alkaloid podobný kofeínu. Má rovnaké účinky, len nie je návykový. Ďalšie látky sú napríklad – vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, antioxidanty a ďalšie alkaloidy. Čo táto kombinácia spôsobuje?

Účinky maté

Hlavné účinky Maté sa priamo odvíjajú od obsiahnutých látok. Vplyvom prítomnosti kardio-stimulantov, kofeínu a mateínu, pôsobí predovšetkým stimulačne. Dochádza k zrýchleniu metabolizmu, stimulácii centrálneho nervového systému, miernemu zrýchleniu srdcového tepu a lepšiemu prekrveniu organizmu. Zlepšujú sa tak kognitívne funkcie, miera pamäti, ale aj ostražitosť a pozornosť. Dochádza k odďaľovaniu prejavov únavy, či už psychickej alebo fyzickej. Maté skvele nahrádza účinky kávy, ale o tom si povieme za okamih.

Koľko Maté si mám dať?

Drvené lístky sú najjemnejšie formou. Tu úplne stačí 3-6 gramov na 1 liter nápoja (2 polievkové lyžice). Predovšetkým záleží na miere našej rezistencii na kofeín. Ak sme na neho zvyknutí, môžeme dať Maté o trochu viac.

Spôsob použitia

Najlepšou možnosťou, ako plne využiť drvené listy je odvar. O jeho príprave sa dočítame nižšie.

Čaj Yerba Maté

Prečo je Maté tak obľúbené už vieme. Jeho účinky sú oveľa zdravšie, než tie pri káve. Ako ale správne nápoj pripraviť? Celkom existujú dve možnosti. Prvá je trochu jednoduchšia, tá druhá tradičnejšia a náročnejšia.Na tú ľahšiu nám bude stačiť len nádoba a lúhovacie sitko, ktoré používame na sypané čaje. Do neho umiestnime obsah Maté a celé prelejeme vodou s teplotou 70-80 stupňov. Necháme cca 5 minút lúhovať a môžeme piť. Druhá možnosť už tak jednoduchá a rýchla nie je.

Tradičná metóda prípravy Maté vyžaduje dva základné predmety - kalabasu a bombillu. Kalabasa je prakticky nádoba zvláštneho tvaru. Dnes sa stretávame s kalabasov z porcelánu a iných materiálov. Predtým sa však jednalo o vydlabanú tekvicu. Bombilla je akási slamka so sitkom na spodnej strane. Celá príprava prebieha nasledovne. Do kalabasy nasypeme Maté. Otvor nádoby zakryjeme rukou a prevrátime hore nohami. Pretrepeme a opäť vrátime do pôvodnej polohy. Tento úkon opakujeme niekoľkokrát. Zakaždým nám na ruke zostanú malé čiastočky lístkov, ktoré vyhodíme. Potom kalabasu nakloníme na stranu, aby sa tak Maté zosypalo. Vzniknutú kôpku zalejeme trochou studenej vody, aby sme predišli spáleniu. Teraz už stačí len zaliať horúcou vodou s teplotou 70-80 stupňov a môžeme pomocou bombilly piť. Jemné sitko na jej konci odfiltruje všetky drobné čiastočky, ktoré by sme inak vypili.

Má Maté nežiaduce účinky?

Podobne ako káva, má aj Maté vplyvom prítomnosti kofeínu a ostatných stimulantov, svoje nežiaduce účinky. Ak by sme to s pitím preháňali, môže dôjsť k nespavosti a podráždenosti. Pitiu Maté by sa mali vyhnúť osoby s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi problémami. Nie je vhodné ani pre tehotné a dojčiace ženy.

Yerba Mate, Autor: Ilosuna Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Krajina pôvodu
UPOZORNENIE

Výživový doplnok, nie je náhrada pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí.
Skladujte v suchu, chráňte pred teplom a priamym slnečným svetlom.

Na základe ustanovení Európskeho parlamentu nemôžeme u tohto produktu uvádzať viac informácií. Pre viac informácií navštívte náš herbár, alebo informácie vyhľadajte na externých zdrojoch. Ďakujeme za pochopenie.

Iné názvy produktu

Bylinku môžete poznať aj pod cudzojazyčnými alebo chybnými názvy. Ilex paraguayensis, Yerba maté, Ilex sorbilis, Erva mate, Paraguayský čaj, South American holly, St. Bartholomew’s tea, erva-verdadeira, jezuitské thé, Cesmína paraguayská

PODOBNEJ TOVAR